شنبه، 11 آبان 1398 - 13:56

همزمان با  هفته ملی «سلامت بانوان » و روز «فعالیت جسمانی در محیط کار و تحصیل زنان»

راهکارهایی برای جدال زنان شاغل با فقر حرکتی اعلام شد

نایب رئیس بانوان فدراسیون پزشکی ورزشی یکی از عوامل چاقی و درد عضلانی بانوان را فقر حرکتی اعلام کرد.

کرج – امید بانوان؛ ایرنا نوشت؛ «لاله حاکمی» درباره نحوه فعالیت ورزشی زنان شاغل در محیط کار و فعالیت گفت: یکی از عواملی که باعث چاقی و بروز دردهای عضلانی می‌شود نشستن بیش از حد است. بر همین اساس به زنان شاغل توصیه می‌شود هر چهل دقیقه یکبار با فقر حرکتی جدال کنند.

امروزه با تغییر بافت زندگی، شکل و شیوه انجام کارها هم بسیار تغییر کرده و اکثر کارها با نشستن یا انجام یک سری حرکات ثابت انجام می شود. به همین جهت بیماری ها و امراض بیشتری مانند دیسک، سیاتیک، چاقی و دیابت کارکنان را تهدید می کند؛ امراضی که ریشه در کم تحرکی دارند.

 توسعه ورزش در میان زنان شاغل به دلیل اینکه سلامتی آنها را تضمین و بهره وری و کارآمدی در محل کار را افزایش می دهد یکی از ضرورت‌های زندگی ماشینی امروزی شده است که بهانه‌ای شد تا دومین روز از هفته ملی سلامت بانوان به فعالیت جسمانی در محیط کار و تحصیل نامگذاری شود.

ضمن این که به باور کارشناسان، حضور زنان در میدان فعالیت‌های ورزشی و تربیت بدنی، به عنوان نیمی از پیکره جامعه ضرورتی انکارناپذیر و حیاتی در تامین سلامت و بهداشت جسم و روان و پیشگیری کننده انواع انحرافات اجتماعی، کاهش هزینه‌های درمانی و افزایش تولید و بهره‌وری است و از آن جا که با افزایش سن، پوکی استخوان ناشی ازکم تحرکی نمود پیدا می‌کند و این جمعیت عظیم را با مشکلات فراوان روبه رو خواهد کرد، ترویج فرهنگ ورزش بخصوص برای زنان شاغل، ایجاد فضای ورزشی امن و قابل اطمینان از نیازهای مبرم جامعه عنوان می‌شود.

موضوعی دیگری  که «لاله حاکمی»، نایب رئیس بانوان فدراسیون پزشکی ورزشی، به آن اشاره کرد تراکم استخوانی بود که در این مورد اظهار داشت:  تراکم استخوان در میان زنان تا ۲۵ سالگی افزایش پیدا می‌کند و از آن به بعد کم می‌شود تا آن جا که در دوره ای هورمون‌ها متوقف و یائسگی نزدیک می‌شود. در این بازه زمانی، سرعت اُفت تراکم استخوان زیاد می‌شود و احتمال شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان که عوارض بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد رو به افزایش می‌نهد.

وی افزود: بر همین اساس می‌گوییم که زنان در دوره‌های مختلف زندگی احتیاج به فعالیت های فیزیکی دارند و اگر بخواهیم روی برنامه تراکم استخوان خوب کار کنیم باید از بچگی به فکر آن باشیم.

نایب رئیس بانوان فدراسیون پزشکی ورزشی، شایع بودن بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت و چاقی در میان زنان را علت توجه بیشتر به فعالیت ورزشی زنان عنوان کرد و یادآور شد: همه این موارد می‌تواند با ورزش و نگهداری وزن با رژیم غذایی سالم کنترل شود. ضمن این که افسردگی و اضطراب در زنان شیوع زیادی دارد که ورزش می‌تواند هم در پیشگیری و هم در درمان موارد خفیف و متوسط کمک کننده باشد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر ورزش‌هایی که وزن بر روی آن باشد، استفاده از مواد لبنی و ویتامین D به اندازه کافی ضرورت دارد. منظور از این نوع ورزش‌ها این است که شنا و دوچرخه سواری گرچه ورزش خوبی است اما بر روی تراکم استخوان تاثیر مستقیمی ندارد.

ورزش های کششی و پیاده‌روی لازمه زندگی کاری

حاکمی در ادامه این گفت و گو، درباره نحوه ورزش زنان شاغل در محیط کار و فعالیت در جهت پیشگیری از چاقی و  اضافه وزن، اظهار داشت: یکی از عواملی که باعث چاقی می‌شود نشستن بیش از حد است تا آن جا که حتی اگر کسی روزی یک ساعت هم ورزش کند ولی سه الی چهار ساعت مرتب بنشیند متابولیسم بدن کاهش یافته و احتمال چاقی افزایش می‌یابد.

وی به زنان شاغل توصیه کرد: هر چهل دقیقه یکبار به هر بهانه‌ای که شده از سرجایتان بلند شوید، دوری بزنید و سعی کنید از پله بجای آسانسور استفاده کنید.

وی افزود: زنان شاغل باید حتی المقدور تلاش کنند اگر با ماشین به محل کار می روند مقداری دورتر نگه دارند و مابقی راه را پیاده طی کنند.

نایب رئیس بانوان فدراسیون پزشکی ورزشی درباره راهکار پیشگیری از بروز دردهای عضلانی و قوز کردن هم خاطرنشان کرد:  به طور معمول وقتی با کامپیوتر یا موبایل کار می‌کنیم، گردن به جلو می‌آید و حالت قوز کردن پیدا می‌شود که دردهایی که در پشت احساس می‌شود به خاطر کشیدگی این عضلات اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: بنابراین حرکات کششی کمک کننده خوبی است. برای این کار لازم است هر چهل دقیقه یک بار حرکات کششی مانند کشیدن دست‌ها به بالا یا در پشت سر قرار دادن و همچنین حرکت گردن بر خلاف جهت خم شده انجام شود.

حاکمی مناسب و استاندارد بودن صندلی و ارتفاع میز را از دیگر مواردی عنوان کرد که مانع بروز دردهای عضلانی می‌شود و افزود: این‌ها کارهایی است که در حالت نشسته در محل کار می‌توان انجام داد تا محیط کار سخت و عذاب آور نباشد.

هفته ملی سلامت بانوان همه ساله با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویت‌های سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور برگزار می‌شود.

امسال هم این هفته با شعار «ورزش، شادابی، آرامش» از روز جمعه ۱۰ آبان ماه آغاز و تا روز سه شنبه ۱۶ آبان ماه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

 

کدخبر: 2237


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise