دوشنبه، 20 آبان 1398 - 22:34

همایشی برای شناخت بهتر خودمان و دیگران

همایش شناخت روانشناسی و مدیریت درون در کرج برگزار می‌شود

نخستین همایش شناخت روانشناسی و مدیریت درون با رویکرد تیپ‌شناسی شخصیتی بر اساس کهن الگوها و اسطوره‌ها به مدرسی «ساغر ظهرابی» پنجشنبه 23 آبان در تالار شهیدان نژاد فلاح کرج برگزار می‌شود.

کرج - امید بانوان؛ نخستین همایش شناخت روانشناسی و مدیریت درون با رویکرد تیپ‌شناسی شخصیتی بر اساس کهن الگوها و اسطوره‌ها به مدرسی «ساغر ظهرابی» پنجشنبه 23 آبان در تالار شهیدان نژاد فلاح کرج برگزار می‌شود. بر همین اساس برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این همایش به گفت‌و‌گو با ساغر ظهرابی مدرس این دوره پرداخته‌ایم.

ظهرابی با بیان اینکه انسان‌ها بر اساس الگوهای از پیش تعیین شده که ریشه در ناخودآگاه فردی و جمعی دارند، رفتار می‌کنند، اظهار داشت: برای کمک به افراد، ابتدا لازم است ضمیر ناخودآگاه فرد مورد بررسی قرارگیرد. هر کهن الگوی مردانه و زنانه در برگیرنده الگوی رفتاری و تمایلات و نیازهای خاص خود است.

وی افزود: با شناخت کهن الگوهای فعال در هر تیپ شخصیتی، توانایی پیش‌بینی نیازها و استعدادها، نقاط قوت و ضعف را خواهیم دانست و به طبع این شناخت، توانایی مدیریت خود در مسیر موفقیت امکان پذیر می‌گردد.

وی در ادامه در تشریح این موضوع به طرح مصداق‌هایی که بسیاری از ما روزانه با آن سروکار داریم پرداخت و گفت: مثلا عصر از سر کار به خانه می‌آیم، خسته و کوفته، در همین هنگام، وقتی که وارد خانه می‌شویم، سر یک چیز کوچک و یک حرف کوچک همسرمان به صورت رگباری به سر ما غر می‌زند و عصبی‌مان می‌کند. یا اینکه به خاطر اینکه شخصیت کارمندانمان را در موقع استخدام درست بررسی نکردیم، با کارمندانی در طول روز سر و کله می‌زنیم که با شخصیت خودمان جور نیست. مدام از رفتار کارمندانمان گلایه داریم و در طول روز از محل کارمان خیلی خسته می‌شویم.

این مدرس دوره‌های روانشناسی و مدیریت افزود: با شرکت در این سمینار، آرکی تایپ‌های غالب و آرکی تایپه‌ای سرکوب شده درون خود را شناخته و به علت اصلی مشکلات خود و اطرافیانتان پی می‌برید. سپس می‌توانید با تمرین و کنترل خود، آرکی تایپ‌های غالب خود را متعادل ساخته و آرکی تایپ‌های سرکوب شده خود را تقویت نمایید تا به تعادل در تمامی جنبه‌های زندگی دست یابید.

وی اضافه کرد: همچنین وقتی سایر تیپ‌های شخصیتی را بشناسیم، احترام و حمایت بیشتری برای آنها قائل می‌شویم و علایق آنها را می‌شناسیم. وقتی به جای داوری و انتقاد، آنچه را که هستند می پذیریم، به آن ها امکان می‌دهیم آنچه را که هستند باقی بمانند.

ساغر ظهرابی با بیان اینکه یکی از جدیدترین سبک‌ها و متدهای شخصیت‌شناسی در واقع 15 وجه شخصیتی تعریف می‌شود، خاطرنشان کرد: در هر انسانی از بدو تولد بر اساس معیارهایی مثل عوامل ذاتی، ژنتیکی، محیطی و شخصیت والدین دارای یکی از آن 15 وجه شخصیتی به صورت یک هویت غالب است که این هویت غالب دلیل بسیاری از رفتارها، عمل‌ها، عکس‌العمل ها و عواطف او است.

وی ادامه داد: با شرکت در این دوره آموزش می‌بینیم که چگونه در مصاحبه‌های استخدامی، هوشمندانه و بر اساس تیپ شخصیتی کارمندانتان را استخدام کنید. استعدادها و توانمندی‌های ذاتی که دارید را دقیق‌تر خواهیم شناخت. و در جلسات کاری یا مصاحبه‌های استخدامی یا موقعیت‌های مشابه، «هوشمندانه» و بر اساس تیپ شخصیتی طرف مقابل مذاکره می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در این دوره رشته تحصیلی یا شغل متناسب با تیپ شخصیتی‌‌مان را پیدا می‌کنیم، خاطرنشان کرد: نکته مثبت این همایش این است که نقاط قوت و ضعف افراد را در شرایط مختلف مشخص می‌کند و به آنها در تلاش برای تغییر و بهبود آنها کمک می‌کند.

وی در تشریح عناوینی که با شرکت در این همایش می‌توان آموخت، اظهار داشت: معیارهای خودتان را برای انتخاب شریک عاطفی بهتر خواهید شناخت. کاملا متوجه علت بعضی از تفاوت‌های شخصیتی بین خودتان و دیگران خواهید شد. سازگاری دو طرفه در رابطه عاطفی را بر اساس تیپ شخصیتی خودتان و طرف مقابل یاد می‌گیرید. با در نظر گرفتن تفاوت‌های شخصیتی، رابطه عاطفی خودتان را بهتر مدیریت خواهید کرد. استعدادها و توانمندی‌های ذاتی که دارید را دقیق‌تر خواهید شناخت. رشته تحصیلی یا شغل متناسب با تیپ شخصیتی‌تان را پیدا می‌کنید. در جلسات کاری یا مصاحبه‌های استخدامی یا موقعیت‌های مشابه، «هوشمندانه» و بر اساس تیپ شخصیتی طرف مقابل مذاکره می‌کنید. با شناخت نقاط قوت تیپ شخصیتی‌تان دیگر لازم نیست شبیهِ کسی شوید تا خوشحال شوید بلکه روی رشد نقاط قوت «خودتان» کار می‌کنید.

وی ادامه داد: ابتدایی‌ترین و اصولی‌ترین چیزی که در این همایش می‌آموزیم این است که شخصیت و هویت غالب خود را پیدا می‌کنیم‌، با نگرش‌ها و عواطف خود آشنا می‌شویم‌، دلیل بسیاری از رفتارها و واکنش‌های خودمان را پیدا می‌کنیم و در نهایت با شناسایی تمامی نقاط قوت و نقاط ضعف خود تلاش می‌کنیم بر روی نقاط قوت خود تمرکز کرده و با استفاده از نقاط قوت دیگر هویت‌ها نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنیم و بدین ترتیب در ارتباط با خود، ارتباط با دیگران، روابط عاطفی، روابط اجتماعی و روابط شغلی رشد و ترقی کرده و فرصت‌های جدیدی برای خودمان ایجاد کنیم‌.

کدخبر: 2270


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise