دوشنبه، 20 آبان 1398 - 23:57

در کمیته اضطرار آلودگی هوای استان البرز مطرح شد

برخورد جدی با صنایع آلوده

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: اعمال قانون در این روزها به طور دقیق اجرا خواهد شد؛ به خصوص با صنایع آلاینده و افرادی که خودرو آنها معاینه فنی لازم ر اندارند به جد بر خورد می‌شود.

کرج – امید بانوان؛ به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری البرز، علی درویش‌پور در جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا با اشاره به معیارهای توسعه یافتگی بیان کرد: امروزه در کشورهای پیشرفته آموزش بهداشت و توانمندسازی بانوان نشانه توسعه یافتگی است.

وی با اشاره به موضع سلامت افزود: اگر به دنبال توسعه هستیم باید بدانیم که این قطار در کشورهای توسعه یافته در بدن سالم با عقلانیت سالم است که شتاب می‌گیرد و موضع سلامت نیز در کشور ما بسیار حائز اهمیت است. از همین منظر نیز در قانون اساسی به اصول مختلف و در چند اصل به تکالیف دولت در تامین بهداشت برای آحاد مردم تاکید شده وهدف غایی دولتها جز تامین آسایش، رفاه وسلامت جامعه نیست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: ضروریست به مقوله آلودگی هوا فراتر از ماموریت نگاه شود و وظیفه ذاتی  و انسانی ما حکم می‌کند با اهتمام جدی به آن پرداخته و اقدامات لازم را جهت کنترل شرایط  جهت حفظ سلامتی مردم بکار بریم.

وی تصریح کرد: پایداری هوا اجتناب ناپذیر است اما می‌توان با چاره‌اندیشی تمهیدات لازم را در نظر گرفت.

درویش‌پور اظهار داشت: اگر هر دستگاه دستور‌العمل مربوط به ماده 3 هوای پاک را با دقت رعایت کند کوچکترین مخاطره‌ای بابت سلامتی همشهریان به وجود نخواهد آمد.

وی در ادامه گفت: آنچه با سلامت مردم ارتباط دارد خط قرمز ما محسوب می‌شود و با جدیت به آنها می‌پردازیم. در صورت نیاز کمیته اضطرار آلودگی هوا می‌تواند در روز چند بار تشکیل شود تا هماهنگی لازم بابت بهبود شرایط اتخاذ شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی  استانداری البرز با اشاره به سنجش  آلودگی هوا گفت: زیر ساخت لازم برای ایجاد پایگاه سنجش وجود دارد و با حداقل هزینه می‌توان تمام ایستگاه‌ها را با همکاری شهرداری‌ها فعال کرد که راه اندازی آن منجربه تصمیم‌گیری به موقع و درست خواهد شد.

وی با تاکید به ارائه  گزارش دقیق توسط سازمان هواشناسی اظهار داشت: در شرایط فعلی  لازم است پیش بینی‌ها به روز در اختیار کمیته اضطرار آلوگی هوا، محیط زیست،علوم پزشکی و مدیریت بحران استان قرار گیرد تا متناسب باشرایط برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.

درویش‌پور با اشاره به نقش بی‌بدیل اصحاب رسانه، صدا سیمای مرکز استان و خبر گزاری جمهوری اسلامی گفت: یک ضلع عامل موفقیت استان در امر اطلاع‌رسانی، آگاهی بخشی به موقع اصحاب رسانه در مواقع حساس از جمله بارش‌های قابل توجه فروردین و اردیبهشت ماه بود که منجر شد تا شهروندان از وضعیت آب و هوایی اطلاعات کافی داشته و به درستی از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنند. همچنین ضروریست صدا وسیما اطلاع‌رسانی لازم را در این خصوص انجام دهد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز با اشاره به فرهنگ‌سازی مناسب برای استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی بیان کرد: شهرداری‌ها به ویژه شهرداری کرج، فردیس و نظرآباد می‌توانند استفاده از حمل و نقل عمومی را در این دو روز که استان با افزایش آلاینده‌ها وآلودگی هوا روبه رو است رایگان کرده تا شهروندان به استفاده از حمل نقل عمومی تشویق شوند.

وی با تاکید بر جلوگیری از فعالیت‌هایی که آلودگی هوا را تشدید می‌کنند، گفت: ضروریست فعالیت‌هایی از جمله آسفالت معابر و خیابانها، قیر گونی  واحدهای ساختمانی، سوزاندن لاستیک ، فعالیت معادن و کارخانجات در این بازده زمانی خودداری شود. همچنین فعالیت عمرانی در شهرداری‌ها به حداقل رسیده و از سوزندان ضایعات فضای سبز جلوگیری به عمل آید.

درویش‌پور اظهارداشت: اعمال قانون در این روزها به طور دقیق اجرا شود به خصوص با صنایع آلاینده و افرادی که خودرو آنها معاینه فنی لازم را ندارند به جد بر خورد شود.

وی افزود: دستگاه‌های امدادرسان ایستگاه‌های سیار اوراژانس خود را به ویژه در فردیس،کرج و نظرآباد فعال کنند. همچنین بیمارستانها، مراکز بهداشتی و دانشگاه علوم پزشکی آمادگی لازم را جهت خدمت‌رسانی به شهروندان داشته باشند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز در خاتمه بیان کرد: در  8 ماه گذشته 74 روز پاک، 161 روز سالم و تنها 1 روز آلوده داشته‌ایم.  از امروز تا چهارشنبه در وضعیت پایدار به سر می‌بریم  که انتظار می‌رود با اتخاذ تمهیدات لازم بتوانیم مشکل آلودگی هوا را برطرف نماییم.

انتهای پیام/

کدخبر: 2275


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise