چهارشنبه، 22 آبان 1398 - 00:39

نظارت ویژه بر پایگاه‌های تغذیه سالم در مدارس البرز آغاز شد

 معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز گفت: کمیته نظارت ویژه بر پایگاه‌های تغذیه سالم در مدارس با سه رویکرد نظارتی ، بهداشتی و برخورد با متخلفان در این استان تشکیل و فعال شد.

کرج – امید بانوان؛ ایرنا نوشت؛ فرشته فهمیده روز سه‌شنبه در نشست نظارت بر عملکرد پایگاه‌های تغذیه سالم مدارس آموزش و پرورش البرز اظهار داشت: از امروز نظارت تخصصی بر چگونگی ارائه خدمات تغذیه‌ای در پایگاه‌های تغذیه سالم با حضور ۲ تیم از کارشناسان آموزش و پرورش و بهداشت آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه مهمترین وظیفه کاری این کمیته در دو بخش بررسی وضعیت مجوز و عرضه تغذیه سالم و بهداشتی است، یادآورشد: مسئولیت ساماندهی پایگاه‌های تغذیه مدارس بر عهده سازمان دانش‌آموزی است.

اولویت اصلی کاری سازمان دانش آموزی در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ باید در زمینه پایگاه‌های تغذیه سالم مدارس با محوریت نظارت بر عملکرد این اماکن و کمک به بهبود تغذیه دانش آموزان باشد.

 پایگاه‌های تغذیه سالم در مدارس بر اساس ابلاغ وزارت آموزش و پرورش به منظور تامین بخشی از انرژی و مواد مغذی سالم مورد نیاز دانش آموزان تشکیل و فعال شده‌اند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز ادامه داد: حمایت از حقوق مصرف کنندگان به ویژه دانش آموزان، ایجاد نقش فعال اقتصادی برای مربیان و کارشناسان عضو سازمان دانش آموزی، تربیت اقتصادی دانش آموزان، مربیان و کارشناسان عضو سازمان دانش آموزی، تأمین منابع درآمدزایی برای تقویت برنامه‌های فرهنگی- اجتماعی، ترویج نمادهای ایرانی-اسلامی در محصولات تولیدی و توزیعی را از جمله اهداف فعال شدن پایگاه های تغذیه سالم در مدارس ذکر کرد.

فهمیده تصریح کرد: پایگاه‌های تغذیه سالم در مدارس البرز باید به سمتی سوق داده شوند که دانش آموزان دسترسی آسان به تغذیه سالم همراه با رعایت نکات بهداشتی در عرضه مواد تغذیه ای را داشته باشند.

وی اضافه کرد: اعضای این کمیته نقاط ضعف و قوت پایگاه‌های تغذیه سالم را در مدارس البرز مورد ارزیابی قرار می‌دهند. وی عنوان کرد: مجوز پایگاه‌های تغذیه سالم مدارس به مدت سه سال صادر می شود اما مبالغ حق نظارت به صورت سالیانه دریافت می‌گردد.

کارشناس مسئول سلامت نوجوانان و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرزهم دراین نشست گفت: تیم‌های کارشناسان بهداشت با حضور در مدارس استان بهداشت پایگاه‌های تغذیه سالم و همچنین انواع تغذیه سالم را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

سهیلا هادیان خاطرنشان کرد: کارشناسان بهداشت فقط مواد غذایی قابل عرضه که طبق فهرست اعلام شده به مدارس می‌باشد را مجاز می‌دانند؛ لذا به مدیران مدارسی که نسبت به بهداشت پایگاه و عرضه مواد غذایی سالم کم توجه باشند، تذکر داده می‌شود.

وی با بیان اینکه حفظ سلامت دانش آموزان در مدارس از اهمیت بالایی برخوردار است ، یادآورشد: پایگاه تغذیه مدارسی که به رغم هشدارهای شفاهی و کتبی سلامت دانش آموزان را به مخاطره اندازد ، برخورد قانونی می شود.

هادیان گفت: هر ساله به منظور ارتقاء سلامت دانش آموزان در مدارس برای مدیران، مربیان و سرایداران دوره‌های ضمن خدمت برگزار می‌شود و به دانش آموزان و اولیا نیز نکات آموزشی انتقال داده می‌شود.

انتهای پیام/ 

 

 

کدخبر: 2282


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise