شنبه، 16 آذر 1398 - 16:54

سردار مومنی:۶ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر در ایران زنان هستند

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ نفر مصرف کننده مواد مخدر در کشور داریم و شمار زنان در این زمینه ۱۵۶ هزار نفر و برابر با ۶ درصد جمعیت کل معتادین است.

کرج – امید بانوان؛ دانشجو نوشت؛ سردار اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر صبح امروز در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت زنان و خانواده رئیس جمهور و این ستاد گفت: در دنیا حدود ۲۸۰ میلیون مصرف کننده مواد مخدر داریم و از تعداد مصرف کنندگان نیز ۳۳ درصد مربوط به زنان بوده که سهم کشور‌های آسیایی حدود ۱۰ درصد است.

مومنی با ارائه آمارهایی در حوزه اعتیاد، ابراز داشت: حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ نفر مصرف کننده مواد مخدر در کشور داریم و شمار زنان در این زمینه ۱۵۶ هزار نفر و برابر با ۶ درصد جمعیت کل معتادین است. میانگین سنی زنان مصرف کننده نیز ۳۳ تا ۴۴ سال بوده و حدود ۷ دهم درصد دانشجویان نیز مصرف کننده هستند. در حال حاضر نیز 67 مرکز تحت نظارت سازمان بهزیستی برای درمان و ترک مصرف کنندگان مواد مخدر داریم.

وی افزود: در حال حاضر ۶۶ درصد از جمعیت کشور و ۶۸ درصد بانوان برای پیشگیری از اعتیاد اعلام آمادگی کرده اند. بیش از ۳۰ درصد دانش آموزان نیز اعلام کردند که به دلیل عدم امکان رد پیشنهاد مصرف مواد، معتاد شده‌اند. به علاوه میزان مقاومت زنان در برابر پیشنهاد مصرف مواد مخدر ۳ برابر است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: جا دارد تلاش گسترده‌تری در حوزه اعتیاد بانوان انجام دهیم و در هر استانی که ظرفیت آن را داشته باشیم، مراکز درمانی بانوان معتاد را تاسیس خواهیم کرد.

مومنی تاکید کرد: این تفاهم‌نامه با تعیین شاخص‌های لازم باید به صورت اجرایی درآید تا مشخص شود تا دوسال آینده چه تعداد از بانوان کشور را از این بیماری نجات خواهیم داد. رویکرد کلی این تفاهم نامه پیشگیرانه بوده و راه حل اصلی در حوزه اعتیاد، بازدارندگی زنان از اعتیاد به عنوان رکن اصلی خانواده است.

گفتنی است این تفام‌نامه به مدت دو سال و به منظور همکاری برای انجام امور پیشگیرانه در حوزه اعتیاد زنان امضا شده است.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 2480


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise