شنبه، 16 آذر 1398 - 17:00

معصومه ابتکار:

خانواده گسسته دروازه‌ای برای ورود آسیب‌ها از جمله اعتیاد است

معصومه ابتکار در نشست امضای تفاهمنامه مشترک میان معاونت امور زنان و خانواده با ستاد مبارزه با مواد مخدر که با حضور سردار اسکندر مومنی دبیرکل این ستاد در دفتر معاونت برگزار شد، اظهار داشت: خانواده اگر منسجم و پیوسته باشد، کارکرد حمایتی و مقابله با آسیب‌ها را به خوبی منتقل می‌کند؛ اما خانواده گسسته دروازه‌ای برای ورود آسیب‌ها از جمله اعتیاد است.

کرج - امید بانوان؛ ایرنا نوشت؛ معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر این که در موضوع مبارزه با مواد مخدر، باید به زنان به عنوان یکی از قربانیان اعتیاد توجه ویژه شود، گفت: زنان سالم و توانمند را هم باید مورد توجه قرار داد چرا که زنان می‌توانند فرهنگ مقابله با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی پس از آن را در جامعه گسترش دهند و در این زمینه کمک کننده باشند.

معصومه ابتکار  افزود: نگاه ما به مساله اعتیاد به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های آسیب‌زا که برای جامعه ما مطرح است، از زاویه پیشگیری و توان افزایی جوامع محلی و جوامع در معرض تهدید است و امیدواریم بیشترین کارکرد میان معاونت و ستاد مبارزه با مواد مخدر که قرار است تا پایان دولت دوازدهم با هم کار کنیم، تمرکز و تاکید بر ظرفیت‌سازی باشد که ما در طی این دوره ایجاد کرده‌ایم.

وی با ذکر طرح‌های معاونت امور زنان در امر ظرفیت‌سازی، ادامه داد: در این زمینه توانسته‌ایم طرح ارتقای تاب آوری را در سطح کشور در ۹۴۰ نقطه پرآسیب اجرایی کنیم. همچنین تسهیلگران بسیار خوبی در سطح استان‌ها داریم اما باید این طرح‌ها در نقاط حاشیه اطراف کلانشهرها توسعه پیدا کند.

معاون رئیس جمهوری یادآور شد: طرح ارتقای تاب آوری به توان افزایی جامعه محلی و ایجاد تشکیلات موثر برای مسائلی مانند اشتغال می‌انجامد که در بسیاری موارد، تشکیل صندوق خرد یا تعاونی در سطح محلی به عنوان نتیجه کار و نقشه راه تاب آوری و مقابله با آسیب‌ها بود که مسیر خوبی در بحث پیشگیری و مقابله با اعتیاد به مواد مخدر هم می‌تواند باشد.

وی افزود: طرح دیگر معاونت که طی این دوسال با موفقیت پیش رفته و بسیار مورد توجه جوامع محلی، دانشگاهیان و تشکل ها قرار گرفته است، موضوع گفتگوی ملی خانواده و توجه به خانواده به عنوان کانون انسجام اجتماعی و بلوغ فردی است که اجرایی کردیم. چرا که خانواده اگر منسجم و پیوسته باشد کارکرد حمایتی و مقابله با آسیب‌ها را می‌تواند به خوبی منتقل کند اما خانواده گسسته که ویژگی‌های لازم را ندارد، تبعا کارکرد لازم را هم نخواهد داشت و می‌تواند دروازه‌ای برای ورود آسیب‌ها از جمله اعتیاد باشد.

ابتکار گفت: مرحله نخست گفتگوی خانواده در ۳۱ استان اجرا شده است و مرحله دوم در اکثر استان ها در حال اجرا است که به مهارت‌های فردی که برای یک زندگی سالم الزامی‌تر از سواد است، توجه بسیار دارد. موضوعاتی که توانستیم در قالب طرح‌ها با وزارت آموزش و پرورش، آموزش عالی، سازمان اولیا و مربیان و رسانه ملی اجرایی کنیم. یکی از زیرشاخه‌های این طرح، طرح گفتگوی بین نسلی است که توجه به آن می‌تواند زمینه کاهش آسیب‌ها از جمله اعتیاد را فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: در موضوع اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی هم به عنوان راهبرد کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش کردیم با همکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و همچنین وزارت کشور برای زنان به خصوص زنان سرپرست فعالیت های کارآفرینی خانوار ایجاد کنیم که در این مسیر ۱۲ هزار زن خانوار را تحت پوشش قرار دادیم که بخش عمده‌ای در مشاغل نوین خانگی فعالیت دارند.

ابتکار با اشاره به این که دولت دوازدهم در همه این زمینه‌ها تلاش کرده است و امیدواریم بتوانیم در کنار ستاد مبارزه با مواد مخدر این طرح‌ها را بسط و توسعه دهیم، تصریح کرد: مسیر اصلی ما در اکثریت این فعالیت‌ها از طریق سازمان‌های مردم نهاد است که حدود ۲۷۰۰ سازمان مردم نهاد در حوزه زنان و خانواده داشتیم که از سال گذشته طرح توان افزایی این سازمان‌ها را در دست اجرا قرار دادیم که منتج به توسعه این سازمان‌ها به بالای هزار سازمان در هفت منطقه کشور شد و مجموع سازمان های مردم نهاد فعال را به ۳۷۰۰ سازمان رسانده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: معاونت امور زنان اعلام آمادگی می کند که در دوره توان افزایی تشکل‌ها، با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر توجه ویژه‌ای به بحث اعتیاد و پیشگیری از اعتیاد پیش‌بینی کند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به این که در موضوع مواد مخدر، باید به زنان به عنوان یکی از قربانیان اعتیاد توجه ویژه شود، یادآور شد: باید به زنان سالم و توانمند هم توجه شود تا آموزش و فرهنگ مقابله با آسیب‌های اجتماعی در جامعه را گسترش دهد. سالمندان هم با انتقال تجربیات خود می‌توانند در مقابله با آسیب‌ها نقش برجسته‌ای ایفا کنند.

انتهای پیام/

کدخبر: 2481


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise