دوشنبه، 18 آذر 1398 - 18:03

در جلسه بررسی آرای قضایی مطرح شد؛

 تاکید بر مقابله جدی با تغییر کاربری اراضی در استان البرز

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه در جلسه بررسی آرای قضائی استان البرز اظهار داشت:  تاکنون انتشار آرای قضایی محدود بوده است در حال بازنگری در روش‌ها هستیم تا به صورت حداکثری انجام و نظام حقوقی و مجامع علمی کشور از ثمرات و آثار آن بهره‌مند شوند.

کرج - امید بانوان؛ به نقل از دادگستری کل استان البرز؛ جلسه بررسی آرای قضایی با محوریت میزان ارتباط یا عدم ارتباط «قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها» و «قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی» به همت معاونت منابع انسانی دادگستری استان البرز برگزار شد.

در این نشست که با حضور حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز، حجت‌الله علم‌الهدی رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه، عبدالرحیم سمسارزاده رئیس شعبه چهارم دادگاه عالی انتظامی قضات، معاونین رئیس کل، روسا و دادستان‌های شهرستان، قضات شعب تجدیدنظر و دبیران شعب حوزه‌های قضایی استان برگزار شد، چندین رای قضایی در زمینه کاربری اراضی زراعی و باغی مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس کل دادگستری استان البرز در این نشست با اشاره به میزان تغییرات کاربری اراضی در استان گفت: به دلیل شرایط آب و هوایی و نزدیکی به پایتخت، اراضی مختلف استان در طمع متخلفان قرار دارد و شاهد تغییر کاربری‌هایی عمدتا توسط افراد غیربومی هستیم که ضرورت دارد دستگاه‌های متولی استان از جمله جهاد کشاورزی ورود جدی به این موضوع داشته باشند.

وی تصریح کرد: موضوع مقابله با تغییر کاربری و خرد شدن اراضی به صورت جدی در طرح تحول قضایی استان البرز مورد تاکید قرار خواهد گرفت کما اینکه دادستان‌ها ماموریت یافته‌اند ورود جدی در این زمینه‌ها داشته باشند.

حجت‌الله علم‌الهدی نیز درباره فعالیت‌های پژوهشگاه قوه قضائیه با بیان اینکه این مجموعه چند ماموریت دارد که یکی انتشار آرای قضایی است که تاکنون به صورت محدود منتشر می‌شده است گفت: در حال بازنگری در روش‌ها هستیم تا به صورت حداکثری انجام و نظام حقوقی و مجامع علمی کشور از ثمرات و آثار آن بهره‌مند شوند.

وی افزود: یکی از محورهای مهم مورد تاکید پژوهشگاه، تحلیل و نقض آرای قضایی است و تیم‌های علمی از قضات و غیرقضات بناست در تحلیل و ریشه‌یابی آرا جهت کاهش ورودی پرونده ورود کنند تا اگر نیازی به اصلاح قوانین، اصلاح مقررات، صدور دستورالعمل قضایی و رای وحدت رویه وجود داشته باشد به صورت ویژه پیگیری شود.

گفتنی است در این نشست جمع‌بندی شد که هیچ ارتباطی بین «قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها» و «قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی» وجود ندارد و جرم تغییر کاربری اراضی جرمی آنی است و مستمر نبوده و احکام جرم آنی بر آن صادق است.

انتهای پیام/

کدخبر: 2501


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise