پنجشنبه، 26 دی 1398 - 17:33

ملیحه اکبری:

هیچ زنی نباید به بهانه جنسیت از تعالی مدیریت باز بماند

ملیحه اکبری عضو شورای اسلامی شهر فردیس در نشست مشترک بانوان عضو شوراهای اسلامی شهرهای استان البرز که به میزبانی شورای اسلامی شهر کرج برگزار شد، گفت: خواسته شفاف ما این است که پست‌های سازمانی به تناسب در اختیار بانوان و آقایان قرار گیرد.  

فردیس – امید بانوان؛ ملیحه اکبری در این نشست که با موضوع بررسی موانع و ارتقای شغلی و مدیریتی بانوان و پستهای اختصاصی شهرداری‌ها تشکیل شده بود، علت برگزاری اینگونه نشست‌ها را  وجود تبعیض‌های شغلی در سازمانهای مختلف دانست و گفت امکان انکار این تبعیض‌ها وجود ندارد.

 اکبری با اشاره به پیش‌داوری‌های جامعه در مورد حضور بانوان در مناصب مدیریتی گفت: امکان دارد بانویی در تصدی سمتی واجد تمام صلاحیتها و تجربیات لازم باشد ولی حتی یک بار این فرصت به زنان داده نمی‌شود  که بر اساس عملکرد و رزومه کاری‌شان در فرصت برابر با مردان قرار گیرند.

 وی افزود: اما توصیه ما این است که یک بار این کار انجام شود و حداقل دوران سرپرستی تصدی یک سمت مدیریتی به زنان داده شود و عملکرد آنان را طی دوره رصد و در همان بازه زمانی مدیریت‌شان به آنان امتیاز دهند.

دبیر اول شورای اسلامی شهر فردیس با اعلام اینکه صدها بانو در شهرداری‌ها فعالیت دارند که از ضریب هوشی و تحصیلات بالایی برخوردار هستند، گفت متاسفانه آنگونه که لازم است جایگاه روشنی برای آنان تعریف نشده است، گویی محکوم به دیده نشدن هستند.

وی با تأکید بر این که دیده شدن ظرفیت و پتانسیل این بانوان مستعد حق طبیعی آنان است، شناسایی علل این امر را منوط به تشکیل کیمته‌های تخصصی دانست و گفت: قطعا با آسیب شناسی این موضوع و رفع مشکلات این قشر انگیزه بانوان در پیشرفت شغلی افزایش خواهد یافت.

دبیر اول شورای اسلامی شهر فردیس با بیان اینکه بدون آموزش بانوان و تربیت نیروی انسانی ماهر راه به جایی نخواهیم برد، گفت: قطعا شتاب‌زده عمل کردن سبب خواهد شد که نه تنها در تکریم جایگاه بانوان یک گام به عقب برداریم، چه بسا آسیبهای جدی‌تری نیز ایجاد خواهد شد.

وی ضمن تأکید بر شایسته‌سالاری و پرهیز از نگاه جنسیتی در انتخاب افراد در احزار پستهای کلیدی گفت: با حضور ویترینی بانوان مخالفیم چرا که این امر مسموم‌تر از عدم حضور زنان است. اما معتقدیم هیچ زنی نباید به بهانه جنسیت از تعالی مدیریت باز بماند. نتایج عملکرد زنان اثبات کرده است که بانوانِ توانمند در مدیریت نیز با صلابت‌تر و سالم‌تر عمل می‌کنند.

این بانوی عضو شورای شهر فردیس یکی از معیارهای توسعه جامعه را پذیرش سهم زنان از مدیریت دانست و ابراز امیدواری کرد با فرهنگسازی درست به این مؤلفه از توسعه دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: نباید نیمی از جامعه بودن زنان فقط به آمار ختم شود و در اعطای حقوق ذاتی آنان این نیمه به فراموشی سپرده شود.

اکبری با تأکید بر لزوم آموزش تخصصی برای حضور بانوان در اجتماع و افزایش حس عزت نفس زنان گفت: چرا همیشه زنان را به عنوان منشی و مسئول دفتر یک مدیر مرد انتخاب می‌کنند در حالی که ممکن است همان زن شایستگی لازم برای احراز یک پست مدیریتی در رده‌های بالا را داشته باشد.

وی شناسایی، الگوبرداری و معرفی چهره‌های موفق به جامعه زنان را یکی از راهکارهای بسترسازی برای آموزش مهارتهای فردی و اجتماعی زنان دانست و گفت: با فراهم کردن این شرایط زنان در مجموعه متبوع خود می‌توانند الگوهای موفق در کالبد مدیریت شهری را بشناسند و از حضور آنان بهره‌مند شوند.

عضو بانوی شورای اسلامی شهر فردیس وجود چهره‌هایی چون حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) و نقش ارزنده آنان در بسترهای مختلف اجتماعی و سیاسی در طول تاریخ را مبین این امر دانست که دین اسلام به زنان اهمیت والایی داده است و زنان ایران با تأسی از آنان دوشادوش مردان در همه زمینه‌ها فعال بوده و به وظیفه خود عمل کرده‌اند .

ملیحه اکبری خاطرنشان کرد: تا قانون مصوبی نداشته باشیم نمی‌توانیم تصمیم قانونی بگیریم، لذا می‌طلبد از مراجع بالاتر از شورا استمداد بگیریم و تصمیماتی اتخاذ شود که بدون دخالت در انتصابات در محمل قانونی انتصابات زنان به طور شایسته پیگیری شود.

وی در پایان پیشنهاد داد برای نتیجه‌گیری بهتر، این جلسات با حضور مدیران اجرایی و ارشد نیز تشکیل شود تا نتیجه این جلسات ضمانت اجرایی بهتری داشته باشد.


کدخبر: 2720

روزنامه‌نگار: تیلدا حسینی


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise