سه‌شنبه، 02 اردیبهشت 1399 - 16:55

هراس جهانی از ویروس کرونا

نیوزویک: زیان‌های اقتصادی کرونا بر زنان بیشتر است

هفته‌نامه نیوزویک با اشاره به تشدید نابرابری جنسیتی ناشی از ویروس کرونا، زنان را آسیب‌پذیرترین قشر در برابر صدمات اقتصادی حاصل از شیوع کرونا دانست.

کرج - امید بانوان؛ ایرنا نوشت؛ هفته نامه آمریکایی نیوزویک  در گفت و گو با شریل سندبرگ مدیر حوزه فناوری، کنشگر، نویسنده آمریکایی و مدیر ارشد عملیات فیس‌بوک نوشت: از آنجا که زنان لطمات بسیاری از آسیب های اقتصادی ناشی از کرونا می بینند، بحران کنونی بهداشت جهانی را زنگ خطری برای تشدید نابرابری های جنسیتی دانست.

سندبرگ در گفت و گو با نشریه نیروزویک نقش کرونا بر روی جامعه زنان را ویرانگر خواند و تاکید کرد: ما نباید حتی لحظه‌ای را برای رفع مشکلات ساختاری زنان هدر دهیم.

براساس آخرین نظرسنجی منتشر شده مشخص شد که به دلیل گسترش ویروس کرونا، بیش از یک سوم زنان از کار بیکار شده، به مرخصی اجباری رفته یا با کاهش حقوق مواجه شده‌اند. وضعیت برای زنان رنگین پوست حتی بدتر بوده و در زنان سیاه پوست دو برابر بیشتر از مردان سفیدپوست چنین مشکلات مالی و کاری گزارش شده است.

سندبرگ در ادامه مصاحبه خود با نیوزویک افزود: چنین چیزی هرگز بدان معنا نیست که نابرابری اقتصادی مدتها پیش از گسترش کرونا شایع نبوده است. داده‌ها نشان می‌دهد که زنان در حال حاضر به طور میانگین و به ازای هر دلار درآمد در مقایسه با مردان، ۲۰ سنت کمتر دریافت می‌کنند. این تفاوت برای زنان رنگین پوست بیشتر بوده و در زنان سیاهپوست ۶۲ سنت کمتر و برای زنان اسپانیایی ۵۴ سنت درآمدشان در مقایسه با مردان کمتر است. لذا برای یک شغل با سابقه ۴۰ سال، زنان به دلیل شکاف کنونی دستمزد، بیش از ۴۰۰ هزار دلار زیان می‌بینند.

نظرسنجی به سرپرستی سندبرگ که از ۱ تا ۳ آوریل (۱۳ تا ۱۵ فروردین) از میان ۲ هزار و ۹۹۷ بزرگسال بالای ۱۸ سال انجام شده همین یافته‌ها را تکرار کرده و نشان می‌دهد: نزدیک به دو سوم زنان شاغل گفته‌اند که اگر درآمد شخصی خود را از دست بدهند، بیش از ۳ ماه قادر به پرداخت نیازهای اساسی نخواهند بود. این در حالی است که در مورد مردان، کمتر از نیمی از مردان شاغل چنین چیزی را یادآور شده‌اند.

این در حالی است که ماه گذشته، کنگره آمریکا بسته حمایتی ۲ تریلیون دلاری به منظور مقابله با کرونا اختصاص داد. این مصوبه چندین قانون برای کمک به خانواده‌ها و کارگران دارد، اما هیچ کاری برای کاهش نابرابری جنسیتی در حقوق و دستمزد نمی‌کند.

در این میان، غول‌های رسانه‌های اجتماعی یک برنامه کمک مالی ۱۰۰ میلیون دلاری برای مشاغل کوچک در سراسر جهان ایجاد کرده‌اند. اندکی کمتر از نصف این مبلغ (۴۰ میلیون دلار) برای مشاغل متعلق به زنان، اقلیت‌ها یا کهنه سربازان اختصاص داده شده است که به گفته سندبرگ می‌تواند فرصت مناسبی برای کمک به زنان و مشاغل کوچک ایجاد نماید.

انتهای پیام/

کدخبر: 2771


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise