دوشنبه، 08 اردیبهشت 1399 - 15:05

شناسایی ۴۲ محله برای بازآفرینی در البرز

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه وشهرسازی استان البرز از شناسایی ۴۲ محله فرسوده و سکونتگاه غیررسمی برای بازآفرینی در این استان خبرداد.

کرج - امید بانوان؛ ایرنا نوشت؛ محمدرضا صفایی‌فر  اظهارداشت: حوزه باز آفرینی از سال ۹۷ در البرز فعالیت های خوبی داشته و شرکت بهسازی به شرکت بازآفرینی شهری تغییر نام یافت ، در سال ۹۸ به خاطر تحریم ها دچار مشکل مالی شدیم .

در سال ۹۷ تبصره ۱۷ مصوب شد و اعتبارات ابلاغ و اجازه دادند که از محل صندوق ارزی برداشت شود حدود ۴۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای البرز اختصاص یافت که ۲۰ درصد آن اختصاص یافت یعنی حدود ۹ میلیارد تومان برای پروژه‌ها جذب شد، سال گذشته به علت وضعیت حاکم بر کشور ابلاغ نشد ولی امسال ابلاغ شده و بخشی از اعتبارات هم وصول می شود.

قرار است ۴۲ محله فرسوده و سکونتگاه غیر رسمی در استان البرز طی مدت پنج سال بازآفرینی و بهسازی شود. پیشبرد حوزه بازآفرینی نیازمند یک سری امکانات است که در ستادهای شهرستانی و در نهایت استانی مصوب می‌شود.

صفایی‌فر گفت: ریاست حوزه بازآفرینی در استان بر عهده استاندار و دبیر آن مدیر کل راه و شهرسازی است و اعتبارات از طریق سازمان برنامه و بودجه برای هرسال ابلاغ می‌شود.

اکنون ۱۵ محله فرسوده و سکونتگاه غیر رسمی در ۲ شهر کرج و محمد شهر به عنوان پیشرو در بازآفرینی انتخاب شده‌اند که باید اقدامات زیر ساختی و روساختی در این محله‌ها به خوبی اجرا شود.

احداث کلانتری و خرید کانکس، سرای محله و سوله‌های بحران باید در این محله‌ها اولویت قرار گیرد، در اجرای طرح بازآفرینی محله تامین زمین از سوی شهرداری و نهادهای حمایتی ضروری است تا بتوان اقدامات اصلی و جانبی را پیش برد.

معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان البرز افزود : تمام مناطق هدف طرح بازآفرینی استان دچار مشکلاتی مانند چالش ثبتی پ، فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی هستند که در قالب طرح بازآفرینی باید برنامه‌های فرهنگی برای بالا بردن سطح آگاهی ساکنان این محله‌ها انجام داد.در راستای خدمات رسانی به مردم دفاتر خدمات کارگزاری در ۱۵ محله فرسوده راه اندازی شده است .

صفایی‌فر از منطقه حسن آباد کرج به عنوان یکی از محله‌های هدف طرح بازآفرینی نام برد و گفت : قطعه زمینی به مساحت هشت هکتار در این محله مربوط به شهرداری کرج است که در حال رایزنی با شهرداری برای تبدیل آن به مسکونی هستیم .

در اجرای طرح بازآفرینی محله‌ها، ضمن بازسازی واحدهای مسکونی و تجاری، خدمات زیربنایی مانند احداث فضای آموزشی ، درمانگاه ، پاسگاه انتظامی و مراکز خدماتی در این محله ارائه می‌شود.

استان البرز دارای سه میلیون نفر جمعیت است که یک سوم این جمعیت در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی زندگی می‌کنند.

مساحت بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی استان حدود ۲ هزار هکتار برآورد شده که با توجه به قرار گرفتن این استان بر روی حدود ۴۰۰ کیلومتر گسل زلزله ، این موضوع از دغدغه های مردم و مسوولان استان است.

انتهای پیام/

کدخبر: 2822


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise