آرشیو، 1 فروردیناردیبهشت 1394 - 19:30

ارتباط بارداری بالای ۴۰ سال و افزایش ریسک بیماری قلبی

طبق مطالعه جدید محققان، زنانی که بعد از سن ۴۰ سالگی باردار می شوند با ریسک بیشتر بیماری قلبی و سکته در ادامه زندگی روبرو هستند.

کرج - امید بانوان: مهر نوشت؛  مطالعه محققان آمریکای نشان می‌دهد زنانی که در سنین بالا باردار می‌شوند نسبت به زنان جوان‌تر، مشکلات سلامتی بیشتری را در طول بارداری تجربه می‌کنند.

«عدنان قریشی» سرپرست تیم تحقیق از موسسه سکته زینت قریشی واقع در ایالت مینه سوتا، در این باره می‌گوید: «ما با انجام این مطالعه دریافتیم پیامدهای بارداری در سنین بالا تا سال‌های آینده هم ادامه خواهد داشت.»

وی در ادامه عنوان می‌کند که این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که در حال حاضر بیشتر زنان، بچه دارشدن بعد از سن ۴۰ سالگی را انتخاب می‌کنند. محققان در این مطالعه داده‌های مربوط به ۷۲ هزار و ,۲۲۱ زن در رده سنی ۵۰ تا ۷۹ سال را مورد بررسی قرار دادند. از بین این تعداد، ۳ هزار و ۳۰۶ نفر بارداری در سنین بالا را گزارش کرده بودند.

محققان نرخ بروز سکته، حمله قلبی و مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی - عروقی را در طول مدت ۱۲ سال بعد بررسی کرده و آن را با وضعیت زنانی که در جوانی باردار شده بودند مقایسه کردند.

محققان دریافتند در مقایسه با بارداری در سنین جوانی، بارداری در سن ۴۰ سالگی و بالاتر با افزایش ریسک گرفتگی عروق از ۲.۴ درصد تا ۳.۸ درصد؛ سکته ناشی از خونریزی مغزی از ۰.۵ درصد تا ۱ درصد؛ حمله قلبی از ۲.۵ درصد تا ۳ درصد؛ و مرگ ناشی از انواع بیماری‌های قلبی-عروقی از ۲.۳ درصد تا ۳.۹ درصد همراه بود.

محققان به هنگام بررسی عوامل پرخطر متداول در بیماری‌های قلبی-عروقی نظیر فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا، دریافتند این عوامل علت اصلی افزایش این ریسک در زنان باردار در سن بالا به شمار می‌آیند.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 308


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise