آرشیو، 8 فروردیناردیبهشت 1394 - 19:27

مراقب آسیب‌های خانه تکانی باشید/ استفاده نابجا از مواد شوینده

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو با اشاره به آغاز خانه تکانی‌های سال نو، نسبت به استفاده نابجا از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی هشدار داد.

کرج - امید بانوان: مهر نوشت؛ دکتر طلعت قانع با اشاره به آغاز نظافت و شستشوی خانه‌ها پیش از شروع تعطیلات نوروز که بر اساس سنت رایج در  ایران انجام می شود؛ علاوه بر مراقبت از دچار شدن به حوادثی مانند سقوط از ارتفاع، نسبت به استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی هشدار داد.

وی با  تاکید بر اینکه عدم توجه به توصیه‌ها می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را در آستانه سال نو متوجه هموطنان نماید  از مصرف کنندگان فرآورده های شیمیایی و شوینده خواست: در هنگام استفاده، برچسب روی بسته بندی در نور كافی مطالعه و سپس مصرف شود که استفاده از داروها و مواد شیمیایی د ر تاریكی می‌توانند خطر آفرین باشد.

قانع همچنین اضافه کرد:  با توجه به اینکه بسیاری از ترکیبات مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاك كننده، بخارات سمی ایجاد می‌کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زند بایسته است در هنگام استفاده از پنجره‌ها باز نگاه داشته شوند  تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد.

وی با بیان اینکه در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک کننده از دستکش لاستیکی ، کفش جلوبسته و درصورت امکان، ماسک ضروری به نظر می‌رسد اظهار داشت: در خودداری از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفید كننده و لک بر الزام وجود دارد چرا که بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه كننده هستند.

مدیر مرکز پاسخگویی ۱۴۹۰ در خصوص بسیاری از داروها و محصولات خانگی مانند جوهر نمك، مواد شوینده و لك بر، لاک پاک کن، سموم حشره كش و جونده كش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت به دلیل اینکه می‌توانند در صورت بلعیده شدن، تماس با پوست، چشم و یا تنفس، بسیار سمی باشند نیز سخن گفت و خاطر نشان کرد: همیشه بهتر است محصولات  نامبرده  را در ظرف اصلی آن نگهداری نموده هیچگاه  آنها را در ظرف مواد خوراكی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نكرد زیرا این عمل  موجب مصرف  اشتباهی توسط كودكان و در نتیجه مسمومیت شدید آنها خواهد شد.

قانع در خصوص مراقبت از مسمومیت کودکان با ذکر این مطلب که همواره پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً درب آن را باید بست، گفت: همواره این نکته را باید به یاد داشت که، هیچ ظرف دربسته‌ای از دسترسی كودكان کنجکاو در امان نیست.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو همچنین گفت: بهتر است كیف دستی، ساک خرید و كیسه‌های نایلونی دور از دسترس كودكان  نگاه داشته شود چرا که این  احتمال وجود  دارد که وسایل محتوی  کیسه توسط كودک بلعیده و یا ضمن بازی، روی صورت وی كشیده شده و موجب خفگی وی شود. مدیر مرکز پاسخگویی ۱۴۹۰ در پایان از هموطنان خواست در صورت بروز مشکل با مركز اورژانس ۱۱۵ و یا مركز اطلاع رسانی داروها و سموم ۱۴۹۰ تماس برقرار نموده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایند.

کدخبر: 325


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise