دوشنبه، 23 تیر 1399 - 16:28

از هر ۳ زن در جهان ۱ نفر خشونت جسمی را تجربه می‌کند

همه‌گیری خشونت جنسی درون همه‌گیری کرونا

مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی جمعیت، با تاکید بر اینکه صلح در جهان از صلح در خانه شروع می شود، گفت:  از هر سه زن، یک نفر در طول زندگی خود خشونت جسمی یا جنسی را تجربه می‌کند.

کرج - امید بانوان؛ بنا بر اعلام مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، «ناتالیا کانم» در بیانیه‌ای به مناسبت فرارسیدن ۱۱ جولای (۲۱ تیر ماه) روز جهانی جمعیت، خواستار توجه به آسیب‌پذیری‌ها و نیازهای زنان و دختران در طول بحران کووید-۱۹ شد.

وی افزود: همانگونه که دبیر کل سازمان ملل متحد در فراخوان خود برای «آتش بس» جهانی درباره خشونت مبتنی بر جنسیت بیان کرد، صلح در جهان از صلح در خانه شروع می شود - یک همه‌گیری درون همه‌گیری کووید. از هر سه زن، یک نفر در طول زندگی خود خشونت جسمی یا جنسی را تجربه می‌کند. اکنون، با قرنطینه کشورها و حاد شدن تنش‌های خانوادگی، خشونت مبتنی بر جنسیت رو به افزایش است و خدمات بهداشت جنسی و باروری در نتیجه تمرکز و تلاش نظام‌های بهداشتی برای مقابله با کووید-۱۹، به حاشیه رانده شده است.

وی با اشاره به اینکه بحران کوید خسارات زیادی را برای مردم، جوامع و اقتصاد به بار آورده است، یادآور شد: با این حال همه به یک اندازه تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند و همانطور که اغلب می‌بینیم، زنان و دختران بیشترین رنج را متحمل می‌شوند.

ناتالیا کانم در این بیانیه تاکید کرده است: تاثیر کووید-۱۹ به احتمال زیاد مانع تلاش‌های جهانی برای دستیابی به «سه صفر» که در قلب کار ما در صندوق جمعیت است، خواهد شد. یعنی به صفر رساندن احتیاجات برآورده نشده در جلوگیری از بارداری، به صفر رساندن مرگ و میر قابل پیشگیری مادران و به صفر رساندن خشونت مبتنی بر جنسیت و اعمال مضر علیه زنان و دختران - تا ۲۰۳۰.

وی افزود: به عنوان مثال، این بیماری همه‌گیر، پیشرفت جهانی طرح‌های صندوق جمعیت برای پایان دادن به خشونت مبتنی بر جنسیت را در این دهه به حداقل یک سوم کاهش می‌دهد.

 علاوه بر این، اگر محدودیت‌های رفت و آمد حداقل به مدت ۶ ماه با ایجاد اختلال در خدمات درمانی ادامه یابد، ۴۷ میلیون زن در کشورهایی با درآمد کم و متوسط ممکن است از داروهای ضد بارداری به روز محروم شوند، در نتیجه هفت میلیون بارداری ناخواسته پیش خواهد آمد.

ناتالیا کانم تصریح کرد: در روز جهانی جمعیت امسال، ما به آسیب‌پذیری‌ها و نیازهای زنان و دختران در طول بحران کوید-۱۹ توجه می‌کنیم و اینکه چرا حمایت از سلامت جنسی و باروری و حقوق زنان و پایان دادن به سایه همه‌گیری خشونت مبتنی بر جنسیت امری ضروری است، به خصوص دراین دوران پرچالش.

مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد خاطرنشان کرد: ما مفتخریم که تاکنون ۱۴۶ کشور عضو به دعوت دبیرکل برای صلح در خانه، متعهد شده‌اند و در حمایت از آنها شریک هستیم. به عنوان بخشی از پاسخ‌مان به کوید-۱۹، در حال ارائه خدمات از راه دور مانند خطوط تلفنی، خدمات پزشکی از راه دور و مشاوره و همچنین جمع‌آوری و استفاده از ریز داده‌ها برای حمایت از دولت‌ها در شناسایی و دستیابی به افراد نیازمند هستیم.

وی در بخشی دیگر از این بیانیه، خاطرنشان کرد: پیام‌رسانی عمومی مثبت پیرامون برابری جنسیتی و به چالش کشیدن کلیشه‌های جنسیتی و هنجارهای مضر اجتماعی می‌تواند خطر خشونت را کاهش دهد. در این امر، مردان و پسران می‌توانند و می‌بایست متحدین اصلی باشند.

ناتالیا کانم افزود: مراقبت‌های بهداشت جنسی و باروری یک حق است و مانند بارداری و زایمان، حقوق بشر نیز در مقابل بیماری همه‌گیر متوقف نمی‌شود. بیایید از الان جلوی پیشروی کوید-۱۹ را گرفته و از سلامتی و حقوق زنان و دختران محافظت کنیم!

مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد اعلام کرد: هیچ سازمان یا کشوری نمی‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد. این بیماری همه‌گیر یادآور اهمیت همکاری جهانی است. سازمان ملل متحد که امسال ۷۵ سالگی خود را جشن می‌گیرد، برای تقویت همکاری‌های بین‌المللی و به منظور حل مشکلات بین‌المللی تأسیس شده است. در حالیکه جامعه جهانی برای زنده ماندن در مقابل این بیماری همه‌گیر متحد می‌شود، ما اساس جوامع انعطاف‌پذیرتر ، با برابری جنسیتی و آینده‌ای سالم‌تر و مرفه‌تر را برای همگان پایه‌گذاری می‌کنیم.

انتهای پیام/

کدخبر: 3347


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise