یکشنبه، 29 تیر 1399 - 18:00

آغاز بازرسی فنی انرژی از کارخانجات گاز و گاز مایع در کشور

مدیر کل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست از آغاز بازرسی فنی انرژی کارخانجات گاز و گاز مایع (گاز طبیعی مایع‌شده) در کشور در سال جاری خبر داد.

کرج – امید بانوان| «پریچهر قزلباش» گفت: با اعلام اجرای اجباری استاندارد ملی ایران به شماره ۱۹۵۸۰ با عنوان" کارخانجات گاز و گاز مایع  -  معیار مصرف انرژی در فرآیندهای تولید " همه کارخانجات گاز و گاز مایع در کشور، مشمول مقررات اجرای اجباری استاندارد شدند و نظارت بر اجرای استاندارد آنها  توسط شرکت‌های بازرسی ذیصلاح سازمان ملی استاندارد ایران صورت می‌گیرد.

قزلباش با بیان اینکه هدف از تدوین این استاندارد تعیین معیار مصرف ویژه انرژی در فرآیندهای گاز و گاز مایع است که همه فرایند های فراورش و بازیابی ترکیبات هیدرو کربنی تولید مایعات گاز طبیعی را شامل می‌شود، گفت: در این استاندارد نحوه ارزیابی و اندازه گیری میزان مصرف انرژی در واحدهای  گاز و گاز مایع و معیار مناسب برای هر فرآیند با توجه به مشخصات آنها محاسبه و تعیین شده است.

مدیر کل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست اظهار داشت: در این استاندارد، واحدهایی که در آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت نیز بر حسب مشخصات واحدهای جدید که در یک واحد گاز و گاز مایع احداث می شود؛ بهترین معیار مصرف ویژه انرژی با توجه به نوع فرآیند، مشخص شده است.

وی گفت: اندازه گیری مصرف انرژی واحدهای مذکور می‌تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی را به منظور انجام اقدامات اصلاحی در راستای کاهش انتشار آلاینده‌ها و کاهش مصرف سوخت در اختیار قرار دهد که با همکاری وزارت نفت، میتوان برای بهبود عملکرد آن واحدها گام بزرگی برداشت.

قزلباش با اشاره به آیین نامه ماده ۲۶ قانون اصلاح الگوی مصرف گفت: بازرسان شرکت‌های ذیصلاح سازمان و کارشناسان این دفتر، مصرف انرژی بیش از ۱۵ واحد کارخانجات گاز و گاز مایع (مستقر در مناطق نفت خیز جنوب و نفت فلات قاره) را در سال جاری ارزیابی و بازرسی می‌کنند که گزارش آن تا پایان سال در اختیار وزارت نفت قرار می‌گیرد.

 

انتهای پیام/

کدخبر: 3395


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise