شنبه، 18 مرداد 1399 - 14:57

75 درصد از فعالان صنایع دستی ایران زن هستند

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در سامانه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اطلاعات ۵۰۰ هزار نفر در ۲۹۵ رشته و ۳۱ استان ثبت‌شده است. به‌طورکلی تخمین ما حدود ۲میلیون نفر فعال این حوزه است که ۷۵درصد از این تعداد را زنان توانمند، خلاق و باذوق کشور تشکیل می‌دهند و در سه حوزه تولید، آموزش و ترویج و فروش فعالیت دارند.

کرج - امید بانوان| «پویا محمودیان» در خصوص تعداد فعالان حوزه صنایع‌دستی کشور گفت: در سامانه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اطلاعات ۵۰۰ هزار نفر در ۲۹۵ رشته و ۳۱ استان ثبت‌شده است. به‌طورکلی تخمین ما حدود ۲میلیون نفر فعال این حوزه است که ۷۵درصد از این تعداد را زنان توانمند، خلاق و باذوق کشور تشکیل می‌دهند و در سه حوزه تولید، آموزش و ترویج و فروش فعالیت دارند.

وی در خصوص فعالیت بانوان در این حوزه گفت:‌ بسیاری از فعالان صنایع‌دستی بانوان روستایی و سرپرست خانوار هستند که مسئولیت معیشت خانواده را بر عهده دارند. من در سفرهای استانی سعی می‌کنم وقت ویژه‌ای را به شنیدن دغدغه‌ها و مشکلات خانم‌های هنرمند اختصاص دهم و تا جایی که می‌توانم به حل مشکلات و ایجاد فرصت‌ها و بسترهای لازم کمک کنم.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در خصوص فعالیت‌های وزارتخانه در زمینه گسترش صادرات و فرهنگ استفاده از صنایع‌دستی کشور بیان کرد:‌ در زمینه فروش داخلی و خارجی به این شعار ایمان و باور داریم که صنایع‌دستی مثال عینی اقتصاد مقاومتی است. اگر روزی قرار باشد درهای کشور بسته شود آن صنعتی که به حیات خود بدون هیچ مشکلی ادامه خواهد داد صنایع‌دستی کشور است و مواد اولیه، دانش سنتی و نیروی انسانی خلاق در این حوزه سرمایه‌های این کشور محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: در سال جهش تولید همه تلاشمان این است که با فرهنگ‌سازی در داخل کشور مردم را تشویق به استفاده از صنایع‌دستی در بعد کاربردی کنیم. این فرهنگ‌سازی علاوه بر تأثیر فراوان در ارزآوری و اشتغال‌زایی در زمینه صادرات نیز به‌عنوان سفیران فرهنگی و هنری کشور تأثیر زیادی دارد.

محمودیان به بازار داخلی و ترغیب استفاده جوانان در زندگی روزمره و پوشش اشاره کرد و افزود:‌ صادرات و جاری بودن استفاده از صنایع‌دستی در محیط کاری، مناظر شهری و منازل برای ما حائز اهمیت است.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در خصوص اصیل بودن کیفیت صنایع‌دستی در فروشگاه‌ها توضیح داد: ما از سال ۹۷ به‌صورت رسمی واردات صنایع‌دستی به کشور را ممنوع کردیم؛ اما قاچاق معضلی است که با آن دست ‌به‌ گریبان هستیم و با وضع دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه سعی در جلوگیری از آن داریم.

وی تصریح کرد:‌ یکی از مواردی که می‌تواند خیال خریداران صنایع‌دستی ایرانی را راحت کند، نصب نشانه اعتماد پشت شیشه یا ورودی مغازه‌های محل توزیع این صنایع است. فروشگاه‌هایی که دارای این نشان هستند توسط کارشناسان ما ارزیابی شده و می‌توانند برای خرید جنس اصیل مورد اطمینان باشند.

پویا محمودیان به شناسنامه کردن محصولات صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود:‌در این شناسنامه توضیحات کاملی در خصوص مواد اولیه به‌کاررفته، فنی که با آن روش محصول تولید شده و نام صنعتگر آن درج شده است. همچنین بازرسی‌ها توسط کارشناسان ما در استان‌های به‌صورت دوره‌ای انجام می‌شود و همکاری‌هایی نیز با اصناف در حال انجام است.

وی با اشاره به راه‌اندازی پلتفرم ملی صنایع‌دستی، ادامه داد: این پلتفرم از نظر وسعت کاری زمان‌بر است که در حال راه‌اندازی آن هستیم. همچنین در تمامی بازارچه‌ها و فروشگاه‌هایی که تحت نظارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌ویژه معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی برگزار می‌شود توسط کارشناسان ما ارزیابی می‌شوند که کالایی به‌غیراز صنایع‌دستی ایرانی عرضه نشود.

انتهای پیام/

کدخبر: 3521


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise