دوشنبه، 27 مرداد 1399 - 11:15

آیت‌الله حسینی همدانی در اولین همایش خطبای شاخص استان البرز:

مبلغ باید یک منبر مجازی داشته باشد

اولین همایش خطبای شاخص استان البرز عصر روز گذشته (یک‌شنبه) با حضور و سخنرانی نماینده ولی‌فقیه در البرز و امام‌جمعه کرج در سالن همایش‌های اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان برگزار شد.

کرج - امید بانوان| بنا بر اعلام روز دوشنبه روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج، آیت‌الله حسینی همدانی در این جلسه با بیان اینکه کار روحانیت و تبلیغ کار سخت و سنگینی است، بیان داشت: خداوند تبارک‌ و تعالی در آیه ۳۳ سوره مبارکه فصلت می‌فرماید: «وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعَا إِلَى اللَّهِ» لذا تبلیغ دین از بهترین کارهاست.

وی با بیان اینکه در میان شغل‌ها، شغلی بالاتر از شغل روحانیت و تبلیغ دین نیست، اظهار داشت: روحانیت، لباس تبلیغ دین را به تن کرده و عقبه‌ این لباس تاریخ انبیاء است و اگر ما امروز عزت و آبرویی داریم از سلسله‌ جلیله انبیاء الهی است لذا باید روی نحوه بیان و چگونگی سخن‌مان دقت و توجه کنیم.

امام‌جمعه کرج با اشاره به آیه ۶۷ سوره مبارکه مائده که می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ…»، عنوان کرد: خدای تعالی دستور به تبلیغ دین داده و ما نیز بر همین اساس در مسیر انبیاء حرکت می‌کنیم.

آیت‌الله حسینی همدانی با بیان اینکه منبر رسانه‌ بسیار قوی و قدرتمندی است و مبلغ باید در مسیر تبلیغ از بایسته‌هایی برخوردار باشد، افزود: تبلیغ و تبیین دین و رساندن احکام الهی به مخاطبین با عقاید مختلف کار سختی است که این امر مستلزم کسب مهارت‌های لازم غیر از علم و دانشی است که هر مبلغ باید داشته باشد. لذا، مبلغ باید دائماً مهارت‌های فن ابقاء مطالب به مخاطب را به‌روز کرده و از روش‌های جدید برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه ما در یک میدان جنگ قطعی قرار داریم، تأکید کرد: باید جامعه را به‌دقت رصد کرد و شناخت و سپس راه‌های پیروزی و غلبه بر دشمن را پیدا کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با بیان اینکه ما در دهکده جهانی زندگی می‌کنیم، خاطرنشان ساخت: در دهکده جهانی همه ‌چیز عیان است و در این دهکده باید تمام شرایط و مقتضیات زندگی کردن در آن را بلد باشیم و وظیفه و کار خود را به‌خوبی انجام دهیم لذا به جریان شناسی، اقتضائات زمان و امثال‌ذلک باید توجه کرد.

آیت‌الله حسینی همدانی با بیان اینکه مخاطب امروز ما به اطلاعات دسترسی دارد، یادآور شد: در دنیای امروز اطلاعات کاملاً در دسترس است و مخاطبان نیز اهل مباحثه و صحبت کردن هستند.

وی با بیان اینکه دشمن امروز ما در تلاش است که ما و مردم را ناامید کند، ادامه داد: دشمن سعی می‌کند امروز با کنترل ذهن و جنگ‌های هیبریدی، شناختی، روایت‌ها و اراده‌ها ما را به گرداب سکوت ببرد و ناامید کند و ایمان و عقاید اصلی مردم را از بین ببرد و آینده‌ی جوانان کشور را خراب کند لذا ما باید با جنگ کاملاً آشنا بوده و به‌روز باشیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز در ادامه با تأکید بر اینکه مبلغ باید به‌روز باشد، گفت: مبلغ باید ترفندهای جنگ را بلد باشد و بتواند با استفاده از ابزارهای موجود در برابر دشمنی که با تمام عِده و عُده به میدان آمده بایستد و مبارزه کند.

آیت‌الله حسینی همدانی افزود: «ماهیت مطلب در تبلیغ»، «شخصیت مبلغ»، «روش تبلیغ» و «ابزار تبلیغ» چهار عنصر اصلی در امر تبلیغ هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز هر کدام از مبلغان باید یک منبر مجازی داشته باشند، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب از جایگاه ویژه و خاصی برخوردارند اما ایشان در بیانی می‌فرمایند: «اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم، رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم» که این بیان ایشان اهمیت این موضوع را مشخص می‌کند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری امور مساجد استان البرز با بیان اینکه تبلیغات امروز همراه با دروغ، تحریف و افترا است، عنوان کرد: دشمن امروزه تلاش می‌کند تا بر ذهن و افکار مخاطب خودش سلطه و او را کنترل کند درحالی‌که اسلام اساساً با این موضوع مخالف است و در امر تبلیغ، مبلغ باید صادق و راست‌گو باشد و بنایی بر کنترل ذهن ندارد بلکه با سخن و آموزش ذهن او را متوجه مقاصد بالاتر می‌کند و مخاطب خودش فکر می‌کند و سپس مسئولانه تصمیم درست را می‌گیرد.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی مبلغان «ایجاد روحیه تفکر» است، به آیه ۴۴ سوره مبارکه نحل اشاره کرد و یادآور شد: در این آیه خداوند تبارک ‌و تعالی از پیامبر اکرم صلی‌الله و آله می‌خواهد به نحوی تبلیغ و تبیین کند که مردم به فکر بیافتند.

وی با بیان اینکه مبلغ باید پیامی از دین را استخراج کند که مخاطب به فکر فرو رود و حرکت کند، بیان داشت: قیام عاشورا پر است از پیام‌هایی که انسان را به حرکت وا‌می‌دارد که در این رابطه رهبر معظم انقلاب در بیانی می‌فرمایند: «امام بزرگوار ما رضوان‌اللَّه‌علیه، آن مرد حکیمِ تیزبینِ دین‌شناسِ دنیاشناسِ انسان شناس، خوب فهمید که از این حادثه برای پیشبرد هدف امام حسین علیه‌السّلام چگونه باید استفاده کند و کرد. امام بزرگوار ما، محرّم را به عنوان ماهی که در آن، خون بر شمشیر پیروز می‌شود، مطرح نمود و به برکت محرّم، با همین تحلیل و منطق، خون را بر شمشیر پیروز کرد. این، یک نمونه از جلوه‌های نعمت ماه محرّم و مجالس ذکر و یاد امام حسین علیه‌السّلام است که شما دیدید.»

رئیس ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر استان البرز از «تحریف» به عنوان یکی از آفت‌های دوره اخیر یادکرد و گفت: متأسفانه نسبت‌های ناروایی را به دین نسبت می‌دهند که باید عالمانه و با دقت به آن‌ها پرداخت.

آیت‌الله حسینی همدانی در بخش دیگری از مسئله جمعیت به عنوان یکی از موضوعات مهم و اولویت‌های تبلیغ نام برد و گفت: مبلغ باید مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، فکری و امثال‌ذلک را بشناسد و به آن‌ها بپردازد.

امام‌جمعه کرج در ادامه افزود: مبلغ باید معنویت افزایی، جامعه را تطهیر و کژی‌های اخلاقی، رفتاری، سیاسی، اقتصادی را اصلاح کند.

وی با بیان اینکه روحانیت و مبلغان باید با عمل خود اعتماد را در جامعه افزایش دهند، گفت: مخاطبان منبر را با رفتار مبلغ مقایسه می‌کنند و اگر کسی در این دو اختلاف دید بی‌اعتماد خواهد شد.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز با تأکید بر اینکه مبلغ باید نیازهای واقعی مردم را کشف کند و به خاطر خوش‌آمد مردم خود را دچار خودسانسوری نکند، گفت: مبلغ نباید برای سخنرانی خود به سلایق یک شخص خاص توجه کند بلکه باید نیاز عموم مردم را شناسایی و مطابق با آن‌ها به سخنرانی بپردازد.

آیت‌الله حسینی همدانی با اشاره به روایتی از رسول خدا صلی‌الله علیه و آله که می‌فرمایند: «مَن جاءَهُ المَوتُ وَ هُوَ یَطلُبُ العِلمَ لِیُحیىَ بهِ الاِسلامَ کانَ بَینَهُ وَ بَینَ الانبیاء دَرَجَهٌ واحِدَهٌ فِى الجَنَّهِ» گفت: رسول خدا در اهمیت امر تبلیغ می‌فرمایند: «هر کس در جستجوى دانش باشد تا با آن اسلام را زنده کند و مرگ او فرارسد، در بهشت میان او و پیامبران تنها یک درجه فاصله است».

وی در بخش پایانی بیانات خود با اشاره به معضلات فرهنگی موجود، گفت: ما در جبهه‌ای قرار گرفتیم که دشمن با دقت تمام روی اقشار و گروه‌های سنی مختلف کار می‌کند و در این میدان نیز کار انفرادی اثربخش نیست و از بین بردن سرمایه و امکانات است لذا باید به‌صورت جبهه‌ای وارد عمل شد.

گفتنی است در ابتدای این جلسه تعدادی از خطبای شاخص استان البرز به ارائه نکته نظرات خود پرداختند.

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین «مهدی ولایی بر حق» - مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز - نیز به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این سازمان پرداخت.

بر اساس همین گزارش در انتهای این مراسم از زحمات و فعالیت‌های حجت‌الاسلام‌والمسلمین انصاری از قدیمی‌ترین خطبای استان البرز تقدیر و قدردانی به عمل آمد.

انتهای پیام/

کدخبر: 3587


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise