آرشیو، 21 فروردین 1395 - 19:22

شانس زنان در کاریابی نصف مردان/ جوانان بیکارتر شدند

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۹۴ نشان می دهد که بیش از ۴۰ درصد زنان جوان در کشور بیکارند.

کرج - امید بانوان: مهر نوشت؛  براساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۹۴ زنان و جوانان بیشترین سهم را از معضل بیکاری در سطح جامعه دارند. در حالی که بر پایه آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نرخ بیکاری جمعیت فعال کشور ۱۱ درصد برآورد شده است، این رقم برای مردان حدود ۹ درصد و برای زنان ۱۹.۴ درصد است که گویای اختلاف بیش از دو برابری بیکاری در زنان کشور نسبت به مردان است.

این آمار به آن معناست که شانس زنان جویای کار در مقایسه با مردان برای رسیدن به شغل کمتر از نصف است. بر همین اساس نرخ مشارکت اقتصادی زنان در کشور تنها ۱۳ درصد است و این رقم برای مردان بیش از ۶۳ درصد تخمین زده شده است.

آمارها نشان می‌دهد از میان زنانی که شانس پیدا کردن کار را داشته‌اند، ۲۲.۸ درصد در بخش کشاورزی، ۲۳.۸ درصد در بخش صنعت و ۵۳.۴ درصد در بخش خدمات مشغول به کار شده‌اند.

نرخ کلی بیکاری جوانان ۱۵-۲۹ ساله در آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران ۲۳.۳ برآورده شده است که در این میان ۲۵.۵ درصد در مناطق شهری و ۱۷.۶ درصد در مناطق روستایی مشغول هستند.

نرخ بیکاری زنان جوان بیش از دو برابر مردان جوان است به طوری که در شاخص نرخ بیکاری جوانان، مردان ۱۹.۱ و زنان ۴۰.۲ درصد بیکاری را به نام خود ثبت کرده‌اند.

همچنین نرخ بیکاری جوانان در سال ۹۴ نسبت به سال پیش از آن افزایش ۱.۴ رشد داشته و از ۲۱.۹ به ۲۳.۸ درصد رسیده است. در این آمار نرخ بیکاری مردان جوان هم با افزایش ۱.۳ مواجه بوده و از ۱۷.۸ به ۱۹.۱ درصد رسیده است و نرخ بیکاری زنان جوان هم افزایش یافته و از ۴۰.۱ درصد به ۴۰.۲ درصد رسیده است.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 360


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise