آرشیو، 22 فروردین 1395 - 19:22

«مادری» فیلم فمنیستی نیست؛ عاشقانه‌ای زنانه

رقیه توکلی گفت: اصلا فیلم من فمنیستی نیست یک ماجرا عاشقانه و حس زنانه روایت می‌کند.

کرج - امید بانوان: فاررس نوشت؛ رقیه توکلی سازنده آثار متعدد کوتاه و مستند است او در گفت و گو با خبرنگار فارس درباره شرایط تولید فیلم «مادری» گفت: آثار متعددی درباره زنان و مسایل پیرامون آنها تولید کردم اما در فیلم بلند سینمایی به سراغ فیلمی درباره زنان رفتم که بیشتر احساسات زنان را به نمایش می‌گذارد.

وی درباره موضوع فیلم بلند سینمایی خود توضیح داد: موضوعی را برای ساخت فیلم بلند انتخاب کردم که پیرامون دو خواهر می‌گذرد. یکی از این خواهرها عشقش را از دست داده و دیگری عشقش او را رها کرده است.

فیلم «مادری» فمنیستی نیست

توکلی درباره این مهم که چقدر اثرش به دیدگاه های فمینیستی نزدیک است گفت: اصلا فیلم من فمنیستی نیست. یک ماجرا عاشقانه و حس زنانه روایت می‌کند.   من از سال 85 ساخت فیلم کوتاه را آغاز کردم و به دلیل تحصیلات آکادمیکی که در حوزه سینما دارم به موضوع فمینیست اشراف کامل دارم .

تاکنون حدود 30 فیلم کوتاه ساختم که یکی از فیلمها فمنیستی بود که  حس و حال خودم در سن 23 سالگی مرتبط می‌شد. این فیلم با عنوان «و دیگر هیچ» توانست جوایز متعددی را از آن خود کند اما بعدتر متعادل‌تر شدم و در آثارم این تعادل کاملا دیده می‌شود.

شخصیت مرد فیلم تلاش می‌کند زندگی را بازگرداند/ عاشقانه‌ای زنانه

وی درباره نحوه حضور مردان در فیلم «مادری» گفت: در فیلم شخصیت مرد فیلم کاملاً خوب توصیف شده است و درگیر زندگی است و  تلاش می‌کند تا زندگی را برگردانند و تمام سعی‌ام در فیلم این بود که  یکسویه نگری نداشته باشم. فیلم «مادری» یک عاشقانه زنانه است.

توکلی درباره نمایش فیلم در جشنواره فیلم فجر گفت: هم اینک فیلمبرداری فیلم پس از 35 جلسه در یزد به پایان رسیده است و منتظر هستم تدوینگر از سفر بازگردد تا قرارداد منعقد شده و تدوین فیلم آغاز شود. این که فیلم در جشنواره به نمایش گذاشته شود و یا زودتر از جشنواره اکران شود بستگی به نظر سرمایه‌گذار خواهد داشت. به شخصه به عنوان فیلمساز علاقه دارم فیلم در جشنواره فیلم فجر به نمایش گذاشته شود.

داستان فیلم  «مادری» درباره زندگی دو خواهر است که به تنهایی در شهر  یزد با یکدیگر زندگی می‌کنند؛ با این تفاوت که یکی عشق‌ خود را رها کرده و دیگر عشقش او را رها کرده است. آن‌ها یک تنه روبروی مشکلات و مسائلی که سر راه دارند، ایستادگی می‌کنند و حرکتی رو به جلو دارند تا اینکه ... تهیه‌کنندگی فیلم برعهده  سیاوش حقیقی است و  بازیگرانی چون نازنین بیاتی، هانیه توسلی، هومن سیدی، ملیسا ذاکری،‌ مریم بوبانی، آنا زارع، سجاد اسماعیلی در فیلم به ایفای نقش می‌پردازند.

کدخبر: 364


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise