پنجشنبه، 13 شهریور 1399 - 11:35

رئیس کل دادگستری استان البرز اعلام کرد

رتبه نخست البرز در تحقیق ویدئو کنفرانسی و استفاده از پابند الکترونیکی

در  مراسم تکریم و معارفه مدیران امور زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان البرز ضمن تقدیر از زحمات «سید عبدالله مرتضوی»، «اسماعیل جمیاری» به عنوان مدیر کل جدید زندانهای استان البرز معرفی شد.

کرج - امید بانوان| آئین تکریم و معارفه مدیران امور زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان البرز با حضور رئیس کل دادگستری استان البرز، معاون محترم توسعه و برنامه‌ریزی سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور و اعضای شورای قضایی استان برگزار شد.

«حسین فاضلی هریکندی»  در سخنانی ضمن بیان تعامل خوب و دوسویه‌ای که بین امور زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان البرز و دادگستری کل استان البرز وجود دارد، اظهار داشت: بین تمامی نهادهای مربوط به قوه قضائیه و دادگستری کل استان البرز این ارتباط وجود دارد ولی تعامل با امور زندانها به این جهت که زندانیان با قرارهای تامین و احکام محکومیت صادره از سوی قضات بازداشت و یا در حال تحمل محکومیت هستند خاص و ویژه است، چرا که از یک طرف مسئولیت نگهداری و زندانبانی به عهده اداره کل زندانهاست و از طرف دیگر امورات قضایی آنها به عهده قضات دادگستری استان است لذا اقتضا دارد که تعامل خوبی بین زندان و مجموعه قضایی وجود داشته باشد تا اهداف قانونگذار از مجازات زندان که باز اجتماعی کردن و اصلاح محکومین است، محقق شود.

رئیس شورای قضایی استان افزود: در زمان شیوع کرونا با توجه به اقدامات متعددی که صورت گرفت، حتی یک مورد فوت ناشی از کرونا در زندانهای استان گزارش نشده است.

وی با تبیین نگاه اسلامی و غربی به زندانیان متذکر شد: موفقیت در امور زندانها فقط به ایام کرونا محدود نشده است که بهترین شاهد این ادعا نیز صدور بخشنامه‌های فراوان در این مورد است  و ریاست محترم قوه قضائیه نیز در این مورد تاکید زیادی داشته و دارند و با ابلاغ دستورالعمل‌های متعدد در حوزه اعطای مرخصی و استفاده حداکثری از نهادهای ارفاقی اقدامات خوبی انجام شد.

فاضلی هریکندی ضمن اشاره به طرح تحول قضائی استان که با الهام از طرح تحول قوه قضاییه تدوین شده است، گفت: در این طرح بالغ بر ۱۰۰ برنامه‌ عملیاتی در قالب ۸ محور تدوین و اجرای آن آغاز شده که برنامه‌های متعددی با حوزه زندان‌ها مرتبط است.

رئیس کل دادگستری استان البرز ضمن اشاره به طراحی سامانه‌ها که یکی از محورهای هشت‌گانه شورای تحول قوه قضاییه هست، اظهار داشت: در این زمینه سامانه‌های متعددی برای حوزه زندانها طراحی شده که در هفته قوه قضاییه 3 سامانه مختص زندان‌ها با همکاری شورای تحول قضایی و امور زندان‌های استان البرز راه‌اندازی شد.

وی به سامانه «سها» اشاره کرد و بیان داشت: در این سامانه که مربوط به اجرای احکام کیفری است وقتی دستورالعمل عفو صادر می شود و یا جهت استفاده از نهادهای ارفاقی، قاضی اجرای احکام در هر زمانی می‌تواند به راحتی لیست کسانی که مشمول عفو و یا نهادهای ارفاقی شده‌اند را ملاحظه و تصمیم مقتضی اتخاذ کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به بازدیدهای مکرر و سرزده از نهادهای مختلف قضائی از جمله زندانهای البرز گفت: معتقدیم همکاران قضائی وقتی از نزدیک و ملموس با وضعیت زندان و معضلات و مشکلاتی که در زندانها است، آشنا شوند، در استفاده از مجازات حبس به موارد ضروری و لازم اکتفا خواهند کرد.

فاضلی هریکندی ضمن ارائه گزارش کوتاهی از عملکرد موفقیت‌آمیز دادگستری کل استان البرز و امور زندانهای استان گفت: در خصوص نظارت و حضور قضات در زندان، دادگستری استان البرز از رتبه ۲۸ به رتبه سوم رسیده و در مورد انجام تحقیق از زندانیان از طریق ویدئو کنفرانس و نیز استفاده از پابند الکترونیک نیز رتبه اول کشور را کسب کردیم که همه این موارد ناشی از لطف خداوند متعال و تلاشها و زحمات شبانه‌روزی همه مدیران و همکاران ما در دادگستری کل و زندانهای استان است.

 

انتهای پیام/ 

کدخبر: 3672


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise