آرشیو، 27 فروردین 1395 - 19:21

نگهداری درست لباس‌ها با انتخاب رخت‌آویز مناسب

برای آویزان کردن لباس‌های مختلف چوب‌لباسی‌هایی با جنس و مدل‌های متفاوت وجود دارد که باعث می‌شود بهتر بتوان از لباس نگهداری کرد.

کرج - امید بانوان؛ هنرآنلاین نوشت؛ در کمد لباس شما چند نوع چوب‌لباسی وجود دارد؟ تابه‌حال به تفاوت ظاهری و جنس چوب‌لباسی‌های خود دقت کرده‌اید؟ چوب‌لباسی‌های پلاستیکی، چوبی و فلزی انواع شناخته‌شده‌ای هستند که در بیشتر کمدها وجود دارند، اما از نظر طراحی و فرم ویژگی‌های خاصی در انواع چوب‌لباسی وجود دارد که باعث می‌شود کاربردهای متفاوتی برای آن‌ها وجود داشته باشد.

چوب‌لباسی پلاستیکی رایج‌ترین نوعی است که در بیشتر موارد بدون توجه به نوع لباس مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد. اما این چوب‌لباسی در موارد خاصی کارایی ندارد. مثلاً کت‌وشلوار مردانه یا پالتوی پشمی به دلیل وزن زیاد خود پس از مدتی باعث تغییر فرم و در نهایت شکستن آن می‌شود، بنابراین استفاده از آن برای لباس‌های سبک مانند بلوز و شلوارهای تک مناسب است.

برای آویزان کردن لباس‌های سنگین باید از چوب‌لباسی چوبی استفاده کرد که علاوه بر مقاومت بالا قابلیت تراش خوردن و فرم پذیری هم دارد. اگر دقت کرده باشید بسیاری از فروشگاه‌های معتبر کت‌وشلوار مردانه را با چوبی که به شکل فرم سرشانه برش خورده است ارائه می‌دهند. این فرم چوب‌لباسی باعث می‌شود آویزان بود کت باعث تغییر فرم سرشانه آن نشود.

برای آویزان کردن شلوارهای پارچه‌ای دو شیوه وجود دارد. اگر از چوب‌لباسی معمولی که میله‌ افقی دارد استفاده می‌شود باید توجه داشت که در صورت پلاستیکی بودن، میله آن ر طول زمان دچار انحنا نشده باشد. در غیر این صورت انحنای موجود باعث جمع شدن شلوار و چین‌خوردگی آن به صورت افقی می‌شود و در نتیجه پوشیدن دوباره آن نیاز به اتوکشی دوباره دارد.

اما نوع دیگری از چوب‌لباسی‌ها هستند که دو گیره در دو سمت آن‌ها قرار گرفته است و برای آویزان کردن لباس‌های مختلف کاربرد دارد. برای آویزان کردن شلوار می‌توان آن را از پهلو تا کرد و از قسمت کمر به گیره‌ها آویزان کرد. برای آویزان کردن دامن نیز می‌توان از چوب‌لباسی گیره‌دار استفاده کرد و دامن را از قسمت کمر به گیره‌ها وصل کرد.

علاوه بر آن در صورت استفاده از چوب‌لباسی‌های ساده پلاستیکی که در دو طرف خود یک حلقه کوچک دارند می‌توان دو بند کوچک پارچه‌ای در دو طرف کمر دامن دوخت و از آن‌ها برای آویزان کردن دامن استفاده کرد.

اما لباس‌هایی هم هستند که نباید آویزان شوند. در صورت آویزان کردن لباس‌های پشمی جای چوب‌لباسی روی سرشانه آن‌ها باقی می‌ماند، پس باید چوب‌لباسی لبه‌های گرد داشته باشد تا آسیبی به لباس نزند. لباس‌های ریون و بافتنی هم در صورت آویزان شدن کش می‌آیند پس بهتر است آن‌ها را به صورت تاشده در کمد قرار دهید.

پیچیدن ابر دور چوب‌لباسی راه دیگری است که برای آویزان کردن لباس‌های حساس مانند حریر، لباس شب و بافتنی‌های نازک استفاده می‌شود. ایجاد حجم نرم روی چوب‌لباسی باعث می‌شود بافت پارچه یا بافتنی کش نیاید و بهتر بتوان از آن‌ها نگهداری کرد.

کدخبر: 381


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise