یکشنبه، 21 دی 1399 - 01:48

به همت جهاد دانشگاهی و اتاق بازرگانی البرز انجام شد؛

تجلیل از برگزیدگان اولین جشنواره ملی امیرکبیر در البرز+ عکس

مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی کاربردی کارفرمامحور «امیر کبیر» با تجلیل از برگزیدگان این جشنواره برگزار شد.

کرج - امید بانوان؛ رئیس جهاد دانشگاهی البرز روز شنبه ۲۰ دی‌ماه در مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی امیرکبیر که در اتاق بازرگانی البرز برگزار شد، اظهار کرد: تلاش برای رفع فاصله بین صنعت و دانشگاه مهمترین دلیل همکاری جهاد دانشگاهی با اتاق بازرگانی و ۲۱ سازمان و نهاد دیگر برای برگزاری اولین جشنواره ملی امیرکبیر بود.

«احمدرضا فیروزی» ادامه داد: جشنواره ملی امیرکبیر شروع حرکتی برای تشویق پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی‌ای است که بتوانند مسئله ای را در جامعه حل کنند و به تجاری‌سازی برسند.

دبیر جشنواره ملی امیرکبیر توضیح داد: طبق آمار، سالانه ده‌ها هزار مقاله، رساله و پایان‌نامه دانشجویی در کشور به ثبت می‌رسد که اگر بین ۱۰ تا ۲۰ درصد آنها تا مرحله کاربردی شدن پیش برود نتایج درخشانی در جامعه رقم می‌زنند.

فیروزی اضافه کرد: این جشنواره حرکتی است تا سمت‌وسوی پایان‌نامه‌های کارفرمامحور در کشور بیشتر شود تا از این طریق شاهد ارتباط موثرتر بین صنعت و دانشگاه باشیم.

وی ادامه داد: در فرایند برگزاری جشنواره، جهاد دانشگاهی به عنوان نماینده بخش دانشگاهی و جامعه با اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش صنعت و جامعه، پیوند برقرار کرده و در این مسیر توانستند بسیاری نهادها و سازمان‌های مرتبط با این مقوله از جمله بنیاد نخبگان البرز و پارک علم و فناوری استان را همسو کنند.

رییس جهاد دانشگاهی البرز تاکید کرد: برای برگزاری جشنواره امیرکبیر بعد از تشکیل  جلسات متعدد، شورای سیاستگذاری این رویداد ملی شکل گرفت و سه کمیته اطلاع رسانی، علمی و داوری و کمیته اجرایی و فناوری زیر مجموعه این شورا ایجاد شد.

وی افزود: پس از اطلاع‌رسانی در اردیبهشت و خرداد امسال، بالغ بر 100 پایان‌نامه و رساله دانشجویی که همگی کارفرمامحور بودند، به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و پس از سه مرحله داوری برگزیدگان برای تقدیر در مراسم اختتامیه انتخاب شدند.

این مسئول اضافه کرد: این جشنواره در پنج گروه فنی مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر، علوم پایه، علوم انسانی و هنر برگزار شد.

وی توضیح داد: در هر یک از این گروه‌ها یک نفر در مقطع کارشناسی ارشد و یک نفر هم در مقطع دکتری به عنوان برگزیده انتخاب شده‌اند.

 

بهره‌گیری از ظرفیت پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی منحصر به بخش صنعت نیست

دکتر «محمد نبیونی» دبیر علمی جشنواره امیرکبیر نیز گفت: به دبیرخانه اولین جشنواره ملی امیرکبیر از سوی ۴۵ دانشگاه و مراکز علم و فناوری کشور بالغ بر ۱۰۰ پایان‌نامه و رساله دانشجویی ارسال شد.

نبیونی توضیح داد: در روزهای اخیر و بعد از اتمام فرصت شرکت در جشنواره، تقاضاهای زیادی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که خواستار اخذ مهلت بیشتر برای ارسال پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود به دبیرخانه جشنواره بودند و این نشان می‌دهد که باید در حوزه اطلاع‌رسانی این جشنواره از تمامی امکانات استفاده کنیم تا تمامی دانشگاه‌ها و مراکز علمی فناوری بتوانند وارد این عرصه رقابتی شوند.

 

نبیونی با بیان اینکه به جزء صنعت، مجموعه‌های دیگری از جمله شهرداری نیازمند بهره‌گیری از ظرفیت پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی هستند، افزود:  برای حل مسائل موجود در حوزه‌های پسماند، زیست‌پذیری شهری، قطار شهری و یا حمل و نقل، مدیریت شهری نیازمند بهره‌گیری از پایان‌نامه‌های کاربردی است.

وی با بیان اینکه توجه به پایان‌نامه‌های کارفرما محور نباید باعث غفلت از توجه به سایر پایان‌نامه‌ها شود، افزود طرح‌هایی داشتیم که در گذشته اثرگذاری مهمی در بخش‌های گوناگون داشته اند اما کارفرما محور نبوده‌اند؛ بنابراین باید از این طرح‌ها نیز حمایت شود.

۴ میلیون دانشجو و ۷۵ هزار استاد دانشگاه داریم اما رشد اقتصادی منفی است

رییس اتاق بازرگانی البرز گفت: علی‌رغم وجود آمار شاخصی در زمینه اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاهی، متاسفانه رشد اقتصادی کشورمان منفی بوده است که این امر نیاز به عارضه‌یابی دارد.

 

پرهام رضایی اظهار کرد: طی یکسال گذشته جلسات متعددی در رابطه با برگزاری هرچه بهتر این جشنواره انجام شد و امروز به ایستگاه پایانی این جشنواره رسیده‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز ضمن قدردانی از همراهی و تعامل خوب جهاد دانشگاهی استان، بنیاد نخبگان البرز و دیگر مشارکت کنندگان در برگزاری این جشنواره ، با اشاره به اهمیت توجه به آمار مقالات علمی کشور گفت : طبق آمار موجود در سال گذشته حدود۶۰ هزار مقاله در ایران چاپ شده است.

وی در ادامه با اشاره به وجود بیش از ۷۵ هزار عضو هیات علمی در ایران بیان کرد: طبق این آمار بالغ بر  ۴ میلیون دانشجو در کشور داریم که از این تعداد یک میلیون نفر در تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند .

رضایی تاکید کرد: علی‌رغم وجود چنین آمار شاخصی در زمینه اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاهی، متاسفانه رشد اقتصادی کشورمان منفی بوده است که این امر نیاز به عارضه یابی دارد.

وی ضمن تاکید بر اینکه صاحبان صنایع کشور به دنبال نیروی کار زبده هستند، عنوان کرد: اما واقعیت این است که از چهار میلیون دانشجویی ایرانی در سال گذشته، تنها درصد کمی جذب شغل‌های مرتبط با رشته تحصیلی دانشگاهی خود شده اند و این موضوع شامل فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری هم می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی البرز در ادامه افزود: جشنواره امیرکبیر برای تشویق دانش آموختگان در زمینه هم‌راستا شدن با هدف ورود به حرفه منطبق بر تحصیلات دانشگاهی پایه‌ریزی و اجرایی شده است.

وی از خلاء موجود میان دانشگاه و صنعت به عنوان یک مشکل اساسی نام برد و افزود: هر چند این نواقص و کاستی‌ها در قیاس با ۱۰ تا ۲۰ سال گذشته کمتر شده اما برای ادامه این مسیر به اعتمادسازی بیشتر میان دو بخش نیاز است.

 

خرید و فروش پایان‌نامه مقابل دانشگاه تهران

«رحیم بنا مولایی» رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره امیرکبیر نیز گفت: برای اینکه ارتباط بین صنعت و دانشگاه به درستی شکل بگیرد نیازمند تغییر دیدگاه در حوزه آموزش آکادمیک و دانشگاهی هستیم و باید تفکر مدرک محوری را کنار بگذاریم.

رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره امیرکبیر و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز در ادامه از اهمیت حرکت دانشگاه‌ها به سمت مهارت محوری سخن گفت و افزود: این حرکت در استان البرز با پایه ریزی جشنواره امیرکبیر در حال انجام است.

وی با این توضیح که در حال حاضر بخشی از صنعت کشور سنتی و بخشی دیگر کاملا علمی و بر پایه دانش است، تاکید کرد: تبدیل بخش‌های سنتی صنعت به حوزه مبتنی بر علم روز، نیازمند تغییر دیدگاه‌ها است و نباید به برخی تولیدات نگاه انحصاری داشته باشیم.

رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره امیرکبیر با اشاره به زمان و هزینه‌ای که برای تحصیلات دانشگاهی در کشور صرف می‌شود، افزود: در مقابل صرف این موارد، باید یک خروجی مناسب داشته باشیم به همین دلیل باید به سمت کاربردی و کارفرما محور شدن پایان‌نامه‌ها پیش برویم.

وی با گلایه از اینکه در حال حاضر پایان‌نامه‌های دانشجویی در مقابل دانشگاه تهران خرید و فروش می شود، عنوان کرد: در این مورد ضعیف عمل کرده‌ایم‌ و زیبنده نیست که وضعیت پایان‌نامه نویسی در کشور به این شکل پیش رود.

بنامولایی با تاکید بر ضرورت ادغام علم دانشگاهی و تجارب نهفته در طرح‌ها و پایان‌نامه‌های دانشگاهی در صنعت گفت: باید در راه اندازی کسب و کارها به فکر شیوه‌های نوین و بدون نیاز به کارخانه باشیم تا هم در سرمایه صرفه جویی شود و هم خروجی بیشتری را شاهد باشیم.

وی  با اشاره به حمایت اتاق بازرگانی از شرکت‌های دانش بنیان‌ها و گروه‌های استارت آپی گفت: قرار بود طرح‌ها و رساله‌های منتخب جشنواره امیرکبیر در قالب یک جشن ملی درکل کشور معرفی شود که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های آن، شرایطش مهیا نبود.

رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره امیرکبیر عنوان کرد: امید است با کارفرما محوری شدن پایان‌نامه‌ها در دیگر حوزه‌ها از جمله خدمات بازرگانی، مالی، فنی- مهندسی نیز مورد توجه قرار بگیرد.

 

جشنواره امیرکبیر مکمل جشنواره پایان‌نامه سال دانشجویی است

«حامد علی اکبرزاده»، رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و دبیر جشنواره ملی پایان‌نامه سال دانشجویی گفت: جشنواره ملی امیرکبیر تکمیل کننده مسیر جشنواره ملی پایان‌نامه سال دانشجویی است چون به دنبال معرفی رساله‌هایی است که کارفرما محور بودن از ویژگی اصلی آنها است.

وی افزود: تلاش جهاد دانشگاهی برای پیوند میان صنعت و دانشگاه به جشنواره امیرکبیر محدود نیست و این نهاد از سه دهه پیش تا کنون با برگزاری جشنواره ملی پایان‌نامه سال دانشجویی در این مسیر گام برداشته است.

علی اکبرزاده تاکید کرد: البته برگزاری چنین جشنواره‌هایی نباید باعث بی توجهی و غفلت نسبت به پایان‌نامه‌هایی شود که کارفرما محور نیستند چون فلسفه اصلی تاسیس دانشگاه‌ها در کل دنیا هویت بخشی به جوانان و تربیت انسان‌های بهتر بوده و تجاری سازی علم در اولویت آنها نبوده است.

این مسئول تصریح کرد: در دهه ۹۰ انگلستان عده‌ای به دنبال آن بودند که دانشگاه‌ها را به سمت و سوی تجاری‌سازی سوق دهند ولی عده‌ای اندیشمند و کسانی که به ماهیت دانشگاه اعتقاد داشتند مانع از تحقق این کار شدند.

دبیر جشنواره ملی پایان‌نامه سال دانشجویی گفت: بدون شک برگزاری چنین جشنواره‌هایی نقش به سزایی در افزایش انگیزه در میان دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی  دارد تا بتوانند با دستاوردهای علمی و آکادمیک خود مسئله‌ای را در بطن جامعه حل کنند و به سوالی پاسخ دهند.

 

انتهای پیام/ 

کدخبر: 4033


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise