سه‌شنبه، 14 بهمن 1399 - 15:02

یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

غربالگری زنان باردار منع قانونی ندارد

یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس از حمایت بیمه‌ای غربالگری زنان باردار در صورت تشخیص پزشک متخصص خبر داد.

کرج – امید بانوان؛ ایسنا نوشت؛ «سید مسعود خاتمی» با اشاره به کاهش جمعیت جوان کشور در خصوص غربالگری بانوان باردار، اظهار کرد: برخی از افرادی که تخصص لازم را ندارند، مادران باردار را به انجام مراحل غربالگری تشویق می‌کنند که این امر علاوه بر در برداشتن هزینه‌های مالی زیاد ممکن است سقط جنین را نیز به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته زنان فقط به علت اینکه باردار هستند تست‌های غربالگری جنین را انجام نمی‌دهند، در حالی که برای مادران بالای ۳۵ سال و یا افرادی که پزشک متخصص تشخیص دهد تست‌های غربالگری انجام می‌شود.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس گفت: غربالگری زنان باردار حذف نشده است بلکه درصدد قانون‌مند کردن آن هستیم تا به دنبال آن مادران باردار در صورت لزوم با تشخیص پزشک متخصص غربالگری جنین خود را انجام دهند و در این شرایط بیمه هزینه‌های غربالگری را تقبل کند، البته اگر پزشک متخصص غربالگری را ضروری نداند افراد می‌توانند این اقدام را انجام دهند و منع قانونی ندارد، اما با هزینه شخصی خود و بدون بیمه باید این کار را انجام دهند.

خاتمی افزود: غربالگری جنین کاری قابل قبول، علمی و درصد درستی آن بالاست، اما به شرطی که تمام مراحل به صورت دقیق و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

انتهای پیام/

کدخبر: 4257


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise