یکشنبه، 26 بهمن 1399 - 12:18

لزوم نظارت خانواده‌ها بر فعالیت سایبری فرزندان

سرپرست پلیس فتا استان با اشاره به آسیب‌ها و تهدیدات فراوان فضای مجازی از خانواده‌ها خواست: نظارت کامل بر فعالیت فرزندان در این فضا را داشته باشند.

البرز - امیدبانوان؛ سرهنگ «رسول جلیلیان» در خصوص پویش مردمی کودکان سایبری به خبرنگار پایگاه خبری پلیس، بیان داشت: با توجه به ادامه روند سال تحصیلی دانش آموزان در فضای مجازی و استفاده مداوم آنها از اینترنت، والدین باید بر رفتارهای اینترنتی فرزندان خود نظارت بیشتری داشته باشند.

وی اظهار داشت: خانواده ها باید به فرزندان خود در خصوص شناخت مخاطب، محتوا و مزاحمت در فضای مجازی بیاموزند تا زمینه ای برای سوء استفاده آن ها از سوی مجرمان سایبری نشود.

سرپرست پلیس فتا استان البرز افزود: یکی از جرایم سایبری رفتارهای تهدیدآمیز، افترا، جمع‌آوری اطلاعات از دیگران و انتشار آن است که باید دقت لازم از سوی خانواده ها انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این ممکن است در وبگردی ها به موضوعاتی برخورد کنند که متناسب با سن آن ها نباشد که خانواده‌ها باید در زمان حضور فرزندان در این فضا همه جوانب اعم از تهدید و آسیب را درکنار قابلیت‌های آن مد نظر قرار دهند.

سرهنگ جلیلیان افزود: امروزه کودکان و نوجوانان زمان زیادی را در روز صرف بازی‌های آنلاین، استفاده از اپلیکیشن‌ها و یا حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند و این فعالیت‌ها اغلب به دور از چشم والدین است و در نتیجه نظارتی هم برآنان وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: حضور در فضای مجازی و استفاده از ابزارها و امکانات متنوع آن برای خانواده و فرزندان امری اجتناب‌‌ناپذیر است که یکی از روش‌های محدود کردن فعالیت کودکان در فضای سایبر، استفاده خانواده‌ها از نرم افزارهای فیلترینگ خانگی است.

سرپرست پلیس فتا البرز یادآورشد: این نرم‌افزارها ضمن آن‌ که ارتباط ‌های انجام شده در بستر اینترنت را برای والدین مشخص کرده ، برای آن‌ها مشخص می‌کند که فرزند آنها از چه سایت‌هایی بازدیدکرده و باچه کسانی در ارتباط بوده، که می‌تواند ساعت کار با سیستم را برای کودکان محدود کند.

وی با بیان این که خانواده‌ها باید حفظ حریم خصوصی و عدم اشتراک گذاری تصاویر شخصی را به کودکانشان آموزش دهند، اظهار داشت: حفظ سلامت جسمی وروحی فرزندان و جلوگیری ازسوء استفاده احتمالی از سوی مجرمان سایبری امری ضروری است و اگر فعالیت فرزندانمان را در این فضا کنترل نکنیم، می‌تواند آسیب‌های غیر قابل جبرانی را در بر داشته باشد.

سرهنگ جلیلیان با اشاره به اعتیاد برخی از نوجوانان به فضای مجازی و اینترنت تاکید کرد: پلیس فتا به صورت دائم در حال آگاه‌سازی خانواده‌ها و کاربران فضای مجازی از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی است، لازم است خانواده‌ها با افزایش سطح آگاهی و رصد دائم فعالیت های کودکان و نوجوانان در فضای سایبر، از آسیب‌های احتمالی که متوجه فرزندانشان است، پیشگیری کنند.

سرپرست پلیس فتا استان البرز از شهروندان خواست: چنانچه با هرگونه مورد مشکوک برخورد کردند، موضوع را از طریق سایت اینترنتی پلیس فتا به آدرسwww.cyberpolice.irاعلام کنند .

کدخبر: 4383


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise