آرشیو، 16 مرداد 1396 - 15:38

جهاد دانشگاهی البرز مجری سه طرح پژوهشی ملی است

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز از اجرای سه طرح ملی توسط این واحد خبر داد.

کرج- امید بانوان: به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی البرز، مهشید منزوی ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی گفت: معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی استان البرز در حال حاضر سه طرح ملی را در دستور کار دارد.

وی نخستین طرح را طرح پیمایش ملی خانواده عنوان و اعلام کرد: پیشنهاد اجرای این طرح در قالب شبکه برنامه گروه آسیب‌شناسی اجتماعی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز و مقدمات تصویب آن توسط کارفرمایان به سال 93 باز می‌گردد اما از سال 94 به طور رسمی اجرای طرح آغاز شده است.

وی ادامه داد: این طرح به دنبال تحقق اهدافی همچون شناخت وضعیت همسرگزینی در نهاد خانواده، بررسی شیوه‌ها و سبک‌های فرزند پروری در نهاد خانواده، آسیب‌های تهدید کننده خانواده و .... است. معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان البرز خاطرنشان کرد: در حال حاضر پیش‌آزمون پرسشنامه‌های طرح در سطح استان البرز در حال انجام است و ان‌شاالله تا پایان تابستان جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز در سطح کشور آغاز خواهد شد.

منزوی ادامه داد: نتایج حاصل از این طرح ضمن ارائه تصویر دقیق از وضعیت خانواده در ایران، می‌تواند راهکارهایی مناسب برای تحکیم بنیان‌های خانواده و بسترهای تشکیل خانواده و ازدواج پایدار را ارائه کند. وی افزود: حامیان این طرح سازمان‌های مرتبط با موضوع خانواده از جمله سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی، معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، شورای فرهنگ عمومی کشور، سازمان بهزیستی کشور، معاونت اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دفتر سلامت جمعیت؛ خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه هستند که علاوه بر حمایت مالی، مستندات و داده‌های مفیدی در اختیار جهاد دانشگاهی قرار می‌دهند که بر غنای طرح می‌افزاید.

منزوی در ادامه دومین طرح را طرح مولفه‌ها و تعیین کننده‌های شادکامی در استان های تهران و البرز عنوان و اظهار کرد: این طرح دارای چهار کارفرما در سطح ملی و استانی است. وی افزود: معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی، وزارت علوم و آموزش عالی، معاونت اجتماعی استانداری البرز، مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران چهار کارفرمای این طرح هستند. معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز خاطرنشان کرد: پیشنهاد اجرای این طرح به عنوان شبکه برنامه گروه پژوهشی علوم‌شناختی جهاددانشگاهی واحد استان البرز در سال 1394 مطرح و در سال 1395 به تصویب رسیده است.

وی هدف از اجرای این طرح را تعیین مولفه‌ها و تعیین کننده‌های شادکامی در استان های البرز و تهران و نیز تعیین میزان شادکامی در استان‌های فوق الذکر عنوان کرد و گفت: اجرای این طرح، امکان برنامه‌ریزی برای افزایش شادکامی در قالب بافت فرهنگی و مذهبی ایران را مهیا می‌سازد.

وی به سومین طرحی که جهاد دانشگاهی البرز به صورت ملی در دستور کار دارد، اشاره و اعلام کرد: این طرح به منظور بررسی ویژگی‌های شخصیتی، اجتماعی و دینداری زندانیان کشور انجام می‌شود. منزوی خاطرنشان کرد: این طرح در پایان سال 94 به تصویب سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی رسیده است و در حال حاضر در حال جمع آوری اطلاعات در 10 استان تهران، البرز، یزد، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، گلستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گلستان است.

وی در بخشی دیگر به طرح‌های استانی جهاد دانشگاهی استان البرز اشاره و تصریح کرد: علاوه بر طرح‌های فوق، طرح تجمع زیستی فلزات سنگین در سه گونه ماهی پرمصرف در شهر کرج و ارزیابی ریسک مصرف در رژیم غذایی افراد با هدف ارزیابی ریسک مصرف فلزات سنگین از جمله سرب، مس و کادمیوم در سه گونه ماهی پرورشی نیز در حال اجراست.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز در پایان گفت: گروه پژوهشی برنامه‌ریزی و توسعه شهری نیز زمینه فعالیت خود را در حوزه زیست‌پذیری انتخاب نموده است، اولین طرحی که اجرای آن در دستور کار گروه قرار دارد طرح جامع مطالعاتی ردیابی و نمونه‌کاوي شاخص‌هاي ارزیابی زیست‌پذیری شهری و به کارگیری آن در مورد پژوهی شهر کرج با استفاده از مدل ترکیبی تحلیل عاملی و شاخص مرکب (Factor Analyse) است.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 457


 دعوتید به آغاز سراسری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در البرز
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان