دوشنبه، 30 فروردین 1400 - 11:15

در سه ماه اول و سوم بارداری روزه گرفتن توصیه نمی‌شود

امیدبانوان- مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت به باید و نبایدهای تغذیه‌ای مادران باردار و شیرده در ماه رمضان اشاره کرد.

کرج- امیدبانوان؛ منیبان نوشت: زهرا عبداللهی مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به باید و نبایدهای روزه‌داری برای مادران باردار و شیرده اشاره و مطرح کرد: در سه ماهه اول بارداری به ویژه هشت هفته نخست بارداری که سلول های مغزی جنین درحال شکل گیری است، روزه داری به خصوص در ایامی که ساعات آن طولانی است و به حدود 16ساعت می‌رسد، ممکن است صدمات جبران ناپذیری به رشد جنین بزند. در سه ماه سوم بارداری نیز بخش عمده انرژی جنین از قند خون (گلوکز خون مادر) تأمین می‌شود و روزه داری با ایجاد ترکیبات کتونی حاصل از سوخت چربی‌های بدن برای تأمین انرژی می تواند به سیستم عصبی جنین لطمه بزند بنابراین در سه ماه اول و سوم بارداری روزه گرفتن توصیه نمی‌شود.

عبداللهی افزود: در سه ماه دوم بارداری با نظر پزشک و متخصص تغذیه اگر مادر کم وزن نباشد، جنین او با توجه به سن جنینی رشد خوبی داشته باشد، فشار خون طبیعی داشته باشد، کالری و موادغذایی کافی دریافت نکند و بیماری خاصی نداشته باشد قادر به روزه گرفتن است. در مادران شیرده نیز از آنجا که در 6ماهه اول شیردهی تنها منبع غذایی نوزاد، شیر مادر است و دیده شده که روزه داری سبب اختلال در شیردهی و به دنبال آن اختلال در وزن‌گیری کودک می‌شود، بهتر است در این ایام از روزه‌داری خودداری کنند.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در 6 ماهه دوم شیردهی و با شروع تغذیه کمکی و به شرط اینکه مادر شیرده از برنامه غذایی صحیح پیروی کند و منحنی رشد کودک طبیعی باشد، گرفتن روزه منعی ندارد. در این دوره رژیم غذایی مادر باید غنی از پروتئین و ریزمغذی‌ها از جمله آهن، کلسیم و انواع ویتامین ها باشد.

وی با تأکید بر اینکه در صورتی که مادر شیرده مایل به گرفتن روزه در ماه مبارک است باید در وعده سحر، افطار و شام منابع پروتئین مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و یا حبوبات و هم چنین انواع سبزی و سالاد و میوه را در رژیم غذایی خود بگنجاند، یادآور شد: برای تامین کلسیم، بخشی از پروتئین و ویتامین های گروه B به میزان 2 تا 3 لیوان شیر و یا معادل آن از ماست و پنیر روزانه استفاده کند.

عبداللهی ادامه داد: این افراد پس از افطار و تا قبل از خواب و تا سحر حداقل هشت لیوان آب و مایعات مصرف کنند که به دلیل کم آبی بدن حجم شیرشان کم نشود؛ همچنین از انجام کارهای سنگین و خسته کننده در طول روز خودداری کرده و استراحت کافی برای حفظ انرژی داشته باشند.

 

 

کدخبر: 4764


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise