سه‌شنبه، 31 فروردین 1400 - 13:26

از اجــــرا گذاشتن مـــهریه چه می‌دانید!

امیدبانوان- اگر مهریه شما زیر 20میلیون تومان است، سراغ شورای حل اختلاف بروید، زیرا در آن‌جا در نوبت نمی‌مانید و هم اینکه روند دادرسی در آن‌جا کوتاه‌تر است، ولی اگر مبلغ مهریه بالاتر است بهتر است برای این کار به دادگاه صالح خانواده رجوع کنید.

 

البرز- امیدبانوان؛ مجموعه سفیر صلح نوشت: شاید برای شما این سوال پیش آید که بهترین روش اجرا گذاشتن مهریه به چه صورت است؟ چون همانطور که می‌دانید، ممکن است پروسه‌ گرفتن مهریه سال‌ها طول بکشد. متأسفانه تعداد زیادی از زوجین روش درست و روند حقوقی به اجرا گذاشتن مهریه را نمی‌دانند. ما در این مطلب قصد داریم آثار و عواقب اجرا گذاشتن مهریه را بررسی کنیم. امیدواریم که مطلب شما را به درستی در این مورد راهنمایی کند.

ممکن است دیده باشید که در بعضی مواقع، زمانی که زن مهریه خود را مطالبه می‌کند، شوهر فوراً اموال خود را به شخص دیگری منتقل می‌کند که بتواند درخواست اعسار کند و به این روش مهریه را پرداخت نکند یا زن را به مهریه توافقی راضی کند. شما می‌توانید با استفاده از یک وکیل اعسار خبره از این کار جلوگیری کنید.

از اصلی‌ترین مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه ، وجود عقد نکاح (دائم یا موقت) بین زوجین است.

 

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه چیست؟

اولین کاری و بهترین کاری که باید انجام داد این است که همزمان با ارائه درخواست مهریه، به اداره ثبت رفته و درخواست دهید، که توسط این اداره اموال زوج فوراً شناسایی شود و بتوان آن‌ها را توقیف کرد. فقط باید مراقب باشید که زوج از این اقدامات باخبر نشود، که بتوانید از او یک گام جلوتر باشید.

 شما می‌توانید از طریق شورای حل اختلاف هم، مهریه خود را مطالبه کنید. ولی در این شوراها غالباً محدودیت‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود بیشتر به دادگاه رجوع کرد. مثلا شورای حل اختلاف فقط به مبالغ زیر 20 میلیون رسیدگی می‌کند.

به روش‌های زیادی می‌توان زوج را برای پرداخت مهریه تحت فشار گذاشت. مثلاً زمانی که زوج تمکن مالی کافی دارد و مهریه را پرداخت نمی‌کند، می‌توان به خاطر بدهی مهریه به راحتی او را ممنوع الخروج کرد. بعضی مواقع این مسأله برای آقایان به قدری اهمیت دارد که باعث می‌شود روند پرداخت مهریه ساده‌تر شود.

معمولاً همه وکلای طلاق در ابتدا ممنوع الخروج کردن زوج را توصیه می‌کنند. چون به این صورت روند پرونده ساده‌تر می‌شود.

همانطور که گفتیم یکی از عواقب اجرا گذاشتن مهریه این است که زوج پس از باخبر شدن، اموال خود را به شخص دیگری واگذار می‌کند تا به این ترتیب مهریه را پرداخت نکند. ولی این مسأله زمانی ممکن است که اموال شخص جزء مستثنیات دین نباشد.

 

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه چقدر است؟

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آید که هزینه به اجرا گذاشتن مهریه چقدر می‌شود؟

اصولا دادگاه برای رسیدگی به هر پرونده‌ و بسته به نوع پرونده، هزینه دادرسی دریافت می‌کند. هزینه دادرسی برای مهریه 5/3 درصد کل مبلغ مهریه است.

باید بدانید که هزینه دادرسی با زوجه است. برای همین ما به شما توصیه می‌کنیم که قبل از هر کاری فقط یه قسمت کمی از مهریه را به اجرا بگذارید تا به این روش هزینه دادرسی کمتر شود. بعد می‌توانید تقاضای اعسار دهید.

بنابراین خیلی مهم است که همیشه قبل از هر کاری با یک وکیل خبره مشورت داشته باشید.

 

برای به اجرا گذاشتن مهریه کجا باید رفت؟

همانطور که گفتیم توسط راه‌های مختلفی می‌توان مهریه را به اجرا گذاشت. ولی بهتر است در ابتدا به اداره ثبت رفته و اموال زوج را توقیف کرد. چون به این روش از انتقال اموال به شخص دیگر جلوگیری می‌شود.

ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر مهریه شما زیر 20 میلیون تومان است، سراغ شورای حل اختلاف بروید. زیرا در آن‌جا در نوبت نمی‌مانید و هم اینکه روند دادرسی در آن‌جا کوتاه‌تر است. ولی اگر مبلغ مهریه بالاتر است بهتر است برای این کار به دادگاه صالح خانواده رجوع کنید. شما با داشتن یک وکیل ماهر می‌توانید خیلی ساده‌تر این کار را انجام دهید و دیگر نگران جزئیات پرونده نباشید.

 

به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول میکشد؟

 معمولا روند به اجرا گذاشتن مهریه خیلی طولانی و در بعضی مواقع تا سال‌ها بدون حل باقی می‌ماند. البته به حجم کاری دادگاهی که شما دادخواست داده‌اید هم بستگی دارد. در بعضی مواقع در مدت رسیدگی به پرونده ممکن است اختلافات دیگری برای زوجین پیش آید که روند این رسیدگی طولانی‌تر شود. برای همین بهتر است اگر زوج توان پرداخت مهریه را دارد، به طور توافقی بدهد تا درگیر مشکلات و اختلافات بعدی نشود.

 

کدخبر: 4793


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise