چهارشنبه، 01 اردیبهشت 1400 - 12:51

شیوع استفاده از لوازم آرایشی در بین کودکان دختر

امیدبانوان- استفاده از لوازم آرایشی به غیر از اینکه در بین خانم‌ها رواج زیادی دارد امروزه در بین دختران کوچک نیز که به تقلید از مادران خود یا بلاگرهای فضای مجازی این کار را انجام می‌دهند، شایع شده است درحالی که تمایل به آرایش کردن در کودکان، آن‌ها را به بلوغ زودرس می‌رساند و مشکلات روانی فراوانی را برایشان به وجود می‌آورد.

البرز- امیدبانوان؛ برنا نوشت: امیرمحمود حریرچی- آسیب شناس اجتماعی با اشاره به رواج استفاده از لوازم آرایش میان کودکان گفت: متأسفانه استفاده از لوازم آرایش به غیر از اینکه در بین خانم‌ها رواج زیادی دارد امروزه در بین دختران کوچک نیز که به تقلید از مادران خود یا بلاگرهای فضای مجازی این کار را انجام می دهند، شایع شده است درحالی که تمایل به آرایش کردن در کودکان، آن‌ها را به بلوغ زودرس می‌رساند و مشکلات روانی فراوانی را برای برایشان به وجود می‌آورد.

وی افزود: آرایش کردن در حال حاضر باتوجه به آب و تاب فضای مجازی از محبوب‌ترین کارها در میان خانم‌ها و دختر بچه‌هاست. دختران خردسال با الگو گرفتن و همانندسازی با مادر، خواهر و سایر کاربران فضای مجازی از سه تا چهارسالگی در بازی‌های کودکانه با برداشتن لوازم آرایشی بزرگترها و آرایش کردن خود یا عروسکشان، شور و اشتیاق آرایش کردن را نشان می‌دهند و بدتر از آن این است بسیاری از والدین اجازه آرایش را به آن‌ها می‌دهند و یا بسیار دیده شده که در مهمانی‌ها و جشن‌های مختلف مادران به آرایش کردن کودکشان می‌پردازند بدون اینکه بدانند این لوازم چه مضراتی برای آن‌ها در پی دارد و یا اینکه از عوارض روحی آن با خبر باشند.

این آسیب شناس با اشاره به عوارض استفاده از وسایل آرایش بر کودکان تصریح کرد: بلوغ زودرس، بحران هویت، فرهنگسازی غلط و از بین رفتن اعتماد بنفس کودکان از مهم‌ترین عوارض استفاده از لوازم آرایش در دختران است چون وقتی آن‌ها به سنین بالاتر برسند دیگر نمی‌توانند در اجتماع بدون آرایش حضور پیدا کنند و همین اولین جرقه برای از بین رفتن اعتماد به نفس آنهاست.

حریرچی افزود: استفاده بی رویه از لوازم آرایشی و بهداشتی منافذ پوست را می بندد و سبب بروز جوش و آکنه و همچنین سبب بروز کم خونی‌های شدید در کودکان می‌شود زیرا این مواد حاوی فلزات سنگین هستند که به تدریج وارد بدن می‌شوند. تشدید حملات آسم در کودکان مبتلا به تنگی نفس هم یکی دیگر از عوارض خطرناک استفاده از لوازم آرایش برای خردسالان است ضمن اینکه عطرها و مواد معطر موجود در لوازم آرایش، شایع‌ترین علت آلرژی پوستی است که باعث بروز حساسیت به نور آفتاب، کهیر پوستی و ایجاد نوع خاصی از لک های پوستی می‌شود.

این جامعه شناس ضمن هشدار به خانواده‌ها گفت: از همان ابتدا که تمایل افراطی به لوازم آرایش در میان دختران ایجاد شد خانواده‌ها باید هوشیار باشند تا رفتار مناسبی در قبال آن انجام دهند برای مثال در این شرایط برخی اوقات به کودک اجازه آرایش دهید زیرا اگر به کودک اجازه آرایش داده نشود، ممکن است برخی کودکان را لجباز کند، طوری که سرسختی از خود نشان دهند و اتفاقا میل به آرایش کردن در آنها بیشتر شود. در حضور کودک خودآرایی کمتری داشته باشند و برای او توضیح دهند که این کار مخصوص بزرگترهاست و برای سلامت او مضر است، لوازم آرایشی کودکانه‌ای برای کودکان خریده شود که بیشتر جنبه سرگرمی داشته باشد و اگر کودک علاقه دارد از وسایل آرایشی استفاده کند، بهترین انتخاب کرم مرطوب کننده و ضدآفتاب است.

حریرچی با تأکید بر اینکه نباید برخورد تیز و زننده‌ای با کودک داشت، عنوان کرد: مهم‌ترین نکته این است که نباید ممنوعه‌ای برای کودک ایجاد کرد چون باعث می‌شود موضوع برای کودک بیش از اندازه بزرگ شود و در رشد شخصیت او خللی ایجاد کند در واقع اگر مادر به جای تندروی‌های بی‌مورد اجازه دهد کودک دختر زمانی که در منزل است آرایش کند و حتی کیف لوازم آرایش شخصی داشته باشد و از وسایلی استفاده کند که شیمیایی و آسیب‌زا نباشند، در روند رشد کودک بسیار تاثیرگذار است و باعث می‌شود حس اغواگر کودک ارضا شود و به مرور زمان خودش تمایلی به استفاده از وسایل آرایش نشان ندهد.

 

 

کدخبر: 4811


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise