یکشنبه، 12 اردیبهشت 1400 - 13:18

واکسن کرونا در دورۀ بارداری خطر ندارد!

در حالی موارد احتمالی درمورد عوارض جانبی واکسن کرونا ازجمله تأثیر بر باروری یا بروز سقط جنین با افزایش تعداد افرادی که آن را دریافت کرده‌اند، افزایش یافته است که محققان اظهار کردند: واکسن کووید۱۹ مانعی برای باروری ایجاد نمی‌کند.

البرز- امیدبانوان؛ برنا نوشت: برای درک بهتر این ناهنجاری‌ها، «کیت کلنسی» دانشیار انسان شناسی در دانشگاه «ایلینوی» در یک بررسی تجربه افراد در مورد قاعدگی‌های خود را پس از تزریق واکسن به اشتراک گذاشته است.

باوجود نداشتن مدرک علمی، داستان برخی از این افراد به بروز شایعاتی منجر شده است مبنی بر این که واکسن های کرونا بر باروری و بروز سقط یا تاثیر بر قاعدگی زنان در گیرندگان این واکسن یا اطرافیان آنها تأثیر گذاشته است.

هیو تیلور از دانشکده پزشکی ییل آمریکا به نیویورک تایمز گفت: قاعدگی مانند هر عملکرد بدنی دیگر یک شاخص مهم برای سلامتی فرد است. درحالی که هنوز مسائل زیادی در مورد قاعدگی باید آموخته شود، اما شواهدی وجود ندارد که این عقیده را اثبات کند که واکسن کووید۱۹ می‌تواند باعث ناباروری یا سقط جنین در فرد دیگری شود.

محققان اظهار کردند: واکسن کووید۱۹ مانعی برای باروری ایجاد نمی‌کند. آنها این شایعه را که چرخه باروری یک فرد می‌تواند با قرار گرفتن در مجاورت فرد واکسینه شده، تحت تأثیر قرار گیرد؛ کذب خواندند.

آنها توضیح دادند: چیزی در طراحی واکسن کرونا وجود ندارد که ایجاد این مشکلات را امکان‌پذیر کند.

محققان اضافه کردند: اگرچه مطالعات بیشتری باید انجام شود اما داده‌های اولیه نشان می‌دهند که عکس این شایعات درست است بطوری‌که مادران بارداری که واکسن کرونا دریافت می‌کنند دوره بارداری خود را بی‌خطر سپری می‌کنند؛ این در حالی است که عفونت با SARS-CoV-۲ نگرانی‌هایی را در مورد خطری که برای جنین در حال رشد دارد ایجاد کرده است.

 

کدخبر: 4990


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise