سه‌شنبه، 21 اردیبهشت 1400 - 13:37

هر آنچه از زندگی بدون استرس باید بدانیم؟

برخی از افراد به دلیل داشتن استرس در زندگی خود نمی‌توانند درست تصمیم بگیرند و زندگی راحتی داشته باشند و این استرس، سلامت آن‌ها را به خطر انداخته است؛ در واقع کمی نگرانی داشتن برای امورات زندگی لازم و ضروری است، اما اگر این نگرانی‌ها سیستم عصبی فرد را به هم بریزید، باید به دنبال راه چاره و حل آن بود.

البرز- امیدبانوان؛ تبیان نوشت: گاهی مشکلات مالی، بیماری، مخارج سنگین و خرج منزل و... باعث استرس در افراد می‌شود و آن‌ها باید بدانند که چگونه این استرس و نگرانی در مقابل این مشکلات را مدیریت کنند و گرنه مشکلات آنها بیشتر خواهد شد.البته علاوه بر اینکه مشکلات و سختی ها باعث استرس در فرد می شود، گاهی حتی مسائل خوب و خوشایند در زندگی مانند ازدواج، به دنیا آمدن بچه و... هم باعث ایجاد استرس در فرد می‌شود.
از آن‌جایی که استرس در دراز مدت تغییراتی را در بدن به وجود می آورد؛ بسیار مهم و حیاتی است که فرد استرس خود را در زندگی کاهش دهد، حتی استرس های کوتاه مدت هم می تواند در سلامتی فرد تأثیر بگذارند.
 افرادی که در زندگی دچار استرس می شوند، این مشکل خود را با علائمی مانند افزایش تحریك پذیری، حساسیت بسیار بالا در انتقاد كردن، علائم تنش مانند جویدن ناخن‌ها، اشكال در خوابیدن و بیدار شدن از خواب در صبح بسیار زود، مصرف نوشیدنی‌های الكلی و افزایش كشیدن سیگار؛ نشان می‌دهند. همچنین افرادی که در زندگی دچار استرس می شوند ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست دهند، زود عصبانی شوند ، دچار افسردگی، بی قراری، اضطراب، وحشت شوند و احساس گناه کنند.

در واقع استرس فشاری است که بر اثر تغییرات ایجاد شده در محیط به بدن تحمیل می شود. حتی ممکن است سلامتی فرد به خطر بیفتد و دچار سردرد، ناراحتی معده، افزایش ضربان قلب، سرد و مرطوب شدن دست‌ها، خستگی، تعریق شدید، بثورات، تنفس سریع، لرز، تیك‌های عصبی، كم اشتهایی یا بی اشتهایی، ضعف، احساس خستگی و گیجی شوند.

 

در ادامه روش‌هایی برای کاهش استرس در زندگی را بیان می‌کنیم:

برای امورات زندگی برنامه ریزی کنید

زندگی ساده، به زندگی می گویند که فرد به همان چیزهایی که دارد راضی باشد و چیزهای جدید به زندگی اش اضافه نکند و اگر فرد نتواند در زندگی تشخیص دهد که به چه چیزی نیاز دارد و چه می خواهد دچار مشکل می شود و همین استرس را در فرد به وجود می آورد.پس بهتر است در زندگی برنامه ریزی دقیقی داشته باشد تا بتواند به همه چیزهایی که می خواهد و نیاز دارد، بدون هیچ استرسی برسد.

بدهی خود را کم کنید

 یکی از دلایلی که فرد دچار استرس می شود، بدهکاری های مالی  است که دارد. ممکن است یک وسیله ای را قسطی خریده باشید و موعد پرداخت آن نزدیک باشد و هنوز نتوانسته است پول آن را جور کند ،همین باعث عصبانیت و کاش بازدهی می شود و استرس را در او به وجود می آورد. پس در این مورد هم بهتر است فرد برنامه ریزی دقیق داشته باشد.

پس انداز داشته باشید

بهتر است فرد در زندگی برای روز مبادا پس انداز داشته باشد. زندگی بالاو پایین های زیادی دارد، گاهی ممکن است با چیزهایی روبرو شود که در ذهنش نبوده و برایش هیچ برنامه ای نداشته است. مثلا در وسط ماه مسافرتی پیش بیاید و یا ممکن است دچار بیماری شود  یا وسیله ای از زندگی مانند یخچال، ماشین لباسشویی و .. خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد و همه اینها نیاز به پول دارد و اگر فرد  پس انداز داشته باشد، هیچ استرسی به او وارد نمی شود.

تمیز و منظم باشید

گاهی ریخت و پاش در منزل ممکم است در فرد استرس ایجاد کند .در این مواقع هیچ کسی دوست ندارد که مهمانی را دعوت کند و یا مهمانی سرزده به منزلش بیاید.پس برای اینکه استرس خود را در این مورد کم کنید، بهتر است شروع به تمیز کردن منزل کنید تا حالتان بهتر شود و یکی از استرس های هرچند ساده ولی متداول در زندگی های امروزی را رفع کنید.

روی یک چیز تمرکز کنید

گاهی ممکن است فرد مسئولیت چند چیز را قبول کرده باشد و همین باعث می شود تمرکز خود را از دست دهد و دچار استرس شود. در حقیقت چند کاره بودن دشمن آرامش است و اگر فرد بخواهد چند کار را همزمان انجام دهد ، آرامش خود را از دست می‌دهد.زمانی که فرد مسئولیت چند کار را به عهده بگیرد ،نمی تواند تعادل در مسئولیت ها ایجاد کند و همین باعث ایجاد استرس در فرد می شود.مثلا خانم خانه نمی تواند در یک زمان هم آشپزی کند و هم خانه را جارو بکشد و یا یک مرد نمی تواند همزمان که مدیریت یک شرکتی را به عهده دارد، در جایی دیگر مسئولیتی را قبول کند.

جهان واقعی را بپذیرید

با پیشرفت تکنولوژی زندگی آسان تر شده اما باید توجه داشت که این وسایل ارتباطی باعث نشود که ازارتباط بااقوام خانواده بازبمانید؛ از آن‌جایی که شبکه های مجازی تاثیر منفی روی ذهن می گذارد و باعث از دست دادن تمرکز میشود پس سعی کنید به دید و بازدید اقوام بروید و اوقاتی را با یکدیگر باشید.

 

نکاتی برای کاهش استرس

 همانطور که گفتیم برخی از مشکلات و شرایط زندگی باعث ایجاد استرس می شود. در ادامه می خواهیم نکاتی را که از استرس فرد کم می کند را بیان کنیم:

نفس عمیق بکشید
 زمانی که دچار استرس شده اید،نفس عمیق بکشید. تمرکز بر تنفس یکی از بهترین  راه‌های آرامش و ایجاد ارتباط میان ذهن، بدن و روح است. زمانی که فرد بر تنفس متمرکز می‌شود، می‌تواند میزان استرس خود را کنترل کند، خود را آرام کند و شفافیت ذهنش رابازیابد. زمانی که فرد غرق در استرس است نفس های عمیق بکشد و با این روش ساده، اضطراب و ترس خود را کاهش دهد.

به اندازه کافی بخوابید
 برای اینکه کمتر دچار استرس شوید، به اندازه کافی بخوابید.خواب باعث سلامتی فرد می شود و اگر فرد یک شب بی خواب شده باشد و دائما از این طرف به آن طرف غلت بزند، آرامش خود را از دست می دهد و دچار استرس می‌شود. برای این که فرد خواب آرامی داشته باشد، باید به محیط خواب خود توجه داشته باشد و یک فضای آسوده و آرام را برای خود مهیا کند. کمبود خواب نه تنها استرس فرد را زیاد می کند،بلکه می تواند در تصمیمات ، قضاوت ، ظاهر و عملکرد فرد در محل کار یا مدرسه اختلال ایجاد کند. برای اینکه خواب آرامی داشته باشید، بهتر است برنامه خواب روزانه برای خود ایجاد کنید و قبل از خواب کارهای آرامش بخش مانند تمرینات تنفسی انجام دهید. قبل از خواب مویابل و تلویزیون و... را خاموش کنید و در یک اتاق آرام بخوابید و از مصرف الکل و کافئین که می‌تواند خواب را مختل کند، خودداری کنید.

 غذاهای آرامش بخش بخورید
 فردی که دچار استرس شده است، برای کاهش این استرس بهتر است غذاهای آرامش بخش را بخورد.بهتر است به سراغ غذاهای حاضری نرود و غذاهای سالم و لذیذ را مصرف کند.بهتر است این افراد به رژیم غذایی خود توجه کنند و غذایی را مصرف کنند که انرژی آنها را زیاد کند و تغییراتی در زندگی آنها به وجود آورد. این افراد باید غذاهای سالم بخورند. خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند سهم بسزایی در زندگی یک سبک زندگی داشته باشد که از استرس دورتر است. فرد با انجام انتخاب های غذایی سالم، از نظر جسمی و روحی قوی تر خواهد شد. مراقبت فعال از خود باعث افزایش اعتماد به نفس او و همچنین افزایش انرژی و کنترل خود می شود. داشتن عادات غذایی خوب به بدن کمک می کند تا با عملکردی مؤثر عمل کند.

عبادت کنید
 یکی از مهمترین چیزهایی که استرس را از فرد دور می کند و آرامش را در او ایجاد می کند، عبادت کردن است. عبادت نقش مؤثری در ایجاد آرامش روحی و روانی انسان دارد.در واقع دعا و عبادت ، انسان را به خالق هستی نزدیك و زمینه دستیابی به سعادت دنیوی و اخروی را فراهم می آورد. تجربه نشان داده است کسانی که همواره رابطه خویش را با خدای خود حفظ كرده اند و در همه حال با دعا و نیایش و نماز در ارتباط بوده اند از نظر سلامتی روح و روان از شرایط بهتری برخوردار بوده اند. از آنجا كه در زمان دعا كردن انسان با خداوند ارتباط برقرار می كند و توجه خود را به سمت او معطوف می كند، آرامشی عمیق را در روح و روان خود احساس می كند و امیدوار و شادمان خواهد بود. در واقع با دعا کردن انسان با خدای خود ارتباط برقرار می کند و همین ارتباط در روح و روان انسان تاثیر بسزایی خواهد داشت و اراده و اعتماد به نفس او را افزایش خواهد داد.

حرف‌های مثبت بزنید
 برای اینکه استرس خود را کم کنید، بهتر است حرف های مثبت بزنید. قدرت زیادی در کلمات وجود دارد. ممکن است شخصی دچار استرس شود و با مثبت حرف زدن درباره امور زندگی خود ، این استرس را کم کند و یا حتی ممکن است فرد دیگری با صحبت های خود او را آرام کند و استرس را از او بکاهد.

ورزش کنید
 کسی که در زندگی دچار استرس می شود، بهتر است برای کاهش آن ورزش کند. ورزش میزان اندروفین، حامل‌های عصبیِ احساس خوب در مغز، را افزایش می‌دهد. همچنین خُلق‌ را بهتر می‌کند، به فرد انرژی می‌بخشد، کمک می‌کند تا آرامش پیدا کند و بهتر بخوابد و در نتیجه وقتی بدن احساس خوبی داشته باشد ذهن هم همین روال را دنبال می‌کند.

 

انجام تکنیک‌های آرامش
چند دقیقه یوگا یا مراقبه در روز باعث کاهش میزان استرس و بهبود سلامت روان می‌شود. می‌توانید برخی از تکنیک‌های آرامش بخش تنفس عمیق را انجام دهید. مراقبه روشی باستانی است که هدف آن آرام کردن ذهن فرد و کمک به او در دستیابی به آرامش درونی است.

 

کدخبر: 5132


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise