دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 - 18:46

واکسیناسیون زنان باردار انجام نمی‌شود

امید بانوان- عضو ستاد مقابله با کرونا خبر داد: هنوز در سازمان جهانی بهداشت ایمنی واکسن کرونا تأیید نشده است، طبیعتاً واکسیناسیون زنان باردار توصیه نمی‌شود. در شرایط کنونی گروه‌های خاص همچون سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های در اولویت تزریق واکسن هستند. تاکنون در کشور بسیاری از زنان باردار در اولویت تزریق واکسن قرار نگرفته‌اند، اما بعد از تأیید ایمنی واکسن از سوی سازمان بهداشت جهانی زنان باردار هم تحت واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

البرز- امید بانوان؛ برنا نوشت: مسعود مردانی- عضو ستاد مقابله با کرونا درباره ابتلای زنان باردار به بیماری کووید۱۹ گفت: زنان باردار همچون دیگر افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به کووید۱۹ هستند. برای کادر درمان مسأله ابتلای زنان باردار به بیماری کرونا به شکل خاص بررسی می‌شود. این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت اولویتی برای ابتلای زنان باردار به کرونا لحاظ نکرده بود. هرچند هم اکنون زنان باردار جزو گروه‌های خاص محسوب می‌شوند.

او افزود: باید به زنان باردار  مبتلا به کرونا توجه ویژه کرد، چون امکان ابتلای جنین به کرونا وجود دارد، اما میزان ابتلا به شدت اندک است.

 این عضو ستاد مقابله با کرونا درباره تأثیر ابتلای کرونای مادر و سرایت آن به جنین  و تاثیر آن در روند رشد جنین نیز تأکید کرد: امکان تأثیرگذاری کرونا در روند رشد جنین وجود دارد، اما انتقال کرونا از مادر به جنین اندک است. با این تفاسیر زنان باردار باید حتی الامکان از تردد در اماکن پرجمعیت، تجمع‌ها، سفر و... پرهیز کنند و رعایت پروتکل‌های بهداشت همچون زدن ماسک، شستن دست و رعایت فاصله اجتماعی را در اولویت اقدامات قرار دهند.

مردانی درباره واکسیناسیون زنان باردار ادامه داد: هنوز در سازمان جهانی بهداشت ایمنی واکسن کرونا تایید نشده است، طبیعتا واکسیناسیون زنان باردار توصیه نمی‌شود. در شرایط کنونی گروه‌های خاص همچون سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های  در اولویت تزریق واکسن هستند. تاکنون در کشور بسیاری از زنان باردار در اولویت تزریق واکسن قرار نگرفته‌اند، اما بعد از تأیید ایمنی واکسن از سوی سازمان بهداشت جهانی زنان باردار هم تحت واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

این عضو ستاد مقابله با کرونا درباره اولین اقدام برای زن باردار در صورت ابتلا به کرونا گفت: فرد باردار در گام نخست در صورت ابتلا با پزشک معالج خود مشورت کند. در منزل قرنطینه شود و در صورت مشاهده علائم خطر همچون سرفه، تنگی نفس، درد در قفصه سینه، تب و... برای بستری به مراکز درمانی مراجعه کند.

او درباره میزان ابتلای زنان باردار به کرونا عنوان کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده میزان ابتلای زنان باردار به کرونا فراوان بوده است. هرچند اغلب آنها بهبود یافته و مرخص شده‌اند.

مردانی درباره امکان سقط جنین در صورت ابتلا به کرونای مادر نیز افزود: سقط جنین برای زنان مبتلا به کرونا توصیه نمی‌شود.

 

کدخبر: 5208


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise