سه‌شنبه، 11 خرداد 1400 - 12:11

موفقیت دولت سیزدهم در گرو حل چالشی به نام مسألۀ زنان

پایگاه خبری امیدبانوان: یک دکترای فقه و حقوق معتقد است: قرار دادن مسألۀ زنان در اولویت برنامه‌ها راهی برای موفقیت رئیس دولت سیزدهم خواهد بود.

بانوان پلاس- امیدبانوان؛ تسنیم نوشت: طهورا نوروزی- دکترای فقه و حقوق با اشاره به شکل‌گیری فضای انتخابات در کشور مسأله زنان را از جمله مسائل مهم برای دولت آینده دانست و گفت: موفقیت دولت سیزدهم در گرو حل چالشی به نام مسئله زنان است. همانطور که میدانیم مسئله زنان در نگاه امام ومقام معظم رهبری از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و گام نهادن برای حل این مسائل در اندیشه امام و رهبری راهگشای این مهم خواهد بود.

نوروزی با بیان اینکه زن در نگاه امام(ره) رهبر نهضت معرفی شده است،‌تأکید کرد: این نگاه امام نشان از جایگاه مهم و والای زن دارد و این درجه اهمیت باید در قوای سه گانه و اسناد بالادستی و حاکمیتی جایگاه خود را بیابد، متاسفانه هنوز این جایگاه به حق واقعی خود نرسیده است.

این مدرس دانشگاه در ادامه با بیان اینکه مقام معظم رهبری نیز زن را والاترین انسان معرفی کرده اند، گفت: به بیان حضرت آقا روز زن روز رهبر است و زن و مرد هردو در مسائل اجتماعی مشارکت دارند. پس وقتی چنین نگاهی در بیانات امامین انقلاب می‌بینیم قطعا و یقین باید به دنبال تحقق این نگاه والا بوده و آن را به یک مطالبه جدی از دولت سیزدهم بدل کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ما نه به دنبال پستوی تحجر و نه در پی پوسته تجدد هستیم، افزود: نظام اسلامی باید از نقش زن در مشارکت های اجتماعی بازتعریفی دقیق، همه جانبه و فراگیر داشته باشد که علاوه بر جمع نخبگانی بانوان به توده زنان جامعه هم توجه داشته باشد و این کار زمانی محقق خواهد شد که نقش زن به عنوان مادر و همسر و بلکه محور خانواده در تمامی ارکان نظام خصوصا دستگاه ‌های اجرایی تبیین و اجرایی شود.

نوروزی با بیان اینکه تا به حال نقش زن در مشارکت‌های اجتماعی سیاسی متمرکز روی اشتغال رسمی بوده است، تصریح کرد: زن دارای ساحت‌های مختلف و مقدس‌تر از این موارد است از جمله نقش مادری، اگر دولتی این مفهوم را خوب دریابد و از آن بهره ببرد سرمایه اجتماعی فزاینده‌ای را برای چند دهه ایجاد کرده که در هیچ عدد و رقمی قابل شمارش نیست.

این پژوهشگر و نویسنده با تقسیم بندی مقولات زنان به فردی، خانواده و اجتماع و نیاز به ضرورت یک پارادایم توازن بین این سه ساحت در حوزه حقوق و تکالیف تصریح کرد: نگاه به نقش مادری و نقش فطری و تکوینی محوری‌ترین مسئله‌ای است که در یک دولت مردمی و انقلابی باید مورد توجه باشد چراکه اگر این مهم تحقق یابد از باب چون که صد آید نود هم پیش ماست خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: من به عنوان یک عضو از این جامعه شعار «هر خانه یک ستاد» که آیت‌الله رئیسی عنوان کردند را می‌پسندم؛ چراکه محور در هر خانه مادر است و به نظرم این سخن که «هرخانه یک ستاد؛ مادر محور خانه» می‌تواند شعاری متعالی برای تحقق جامعه ای اسلامی و دینی باشد.

 

کدخبر: 5390


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise