چهارشنبه، 02 تیر 1400 - 17:47

سهم زنان از صندلی‌های شورا

بررسی‌ها نشان می‌دهد حضور زنان در کرسی‌های شوراهای شهر 31مرکز استان کاهش 15درصدی داشته است؛ درحالی‌که این آمار در مجموع شوراهای اسلامی شهر و روستا 50درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بانوان پلاس- امیدبانوان؛ همشهری نوشت: بررسی فهرست منتشر شده شوراهای شهر 31مرکز استان نشان می‌دهد زنان سهم بسیار اندکی از کرسی‌های مدیریت شهری را به‌خود اختصاص داده‌اند. در مجموع از 405کرسی شورای شهر در مراکز استان‌ها، فقط 35کرسی سهم زنان شده است درحالی‌که این آمار در دوره قبل 41 و در دوره چهارم 63 مورد بود.

 

رتبه اول بوشهر

بعد از تهران با 4 عضو شورای شهر زن، بوشهر با سهم 33/33درصدی زنان از کرسی‌های شهر در رتبه اول مشارکت زنان و بعد از آن به‌ترتیب یزد، زاهدان، قزوین و بیرجند قرار دارند. شورای شهر بوشهر 9منتخب دارد که از این تعداد 3نفر زن هستند درحالی‌که این عدد در دوره گذشته 2مورد بود و این نشان می‌دهد بوشهر علاوه بر داشتن بیشترین سهم زنان در کرسی‌های شورای شهر، با افزایش اقبال به زنان هم روبه‌رو بوده. در یزد و زاهدان هم 3کرسی از 11کرسی شورای شهر، سهم زنان شده و در قزوین و بیرجند این سهم 2 از 9کرسی است.

 

  10مرکز استان بدون منتخب زن

همچنین از 31مرکز استان، 10شهر منتخب زن در شورای ششم ندارند درحالی‌که این عدد در دوره پنجم شوراهای شهر و روستا 9مورد بود. بعد از ایلام، سمنان، سنندج، کرمان، کرمانشاه، یاسوج، رشت، خرم‌آباد، ساری و همدان که نامی از زنان در فهرست شوراهایشان دیده نمی‌شود، کمترین مشارکت سهم کلانشهر مشهد است. مشهد 15کرسی در شورای شهر دارد که در دوره پنجم 2کرسی از این تعداد سهم زنان بود و این بار فقط یک جایگاه به زنان رسیده است که 66/6درصد از کل کرسی‌های شوراست.

 

مشارکت پایین زنان در انتخابات

 حضور کمرنگ زنان اما فقط محدود به کرسی‌های شوراهای شهر نیست و به حضور کم‌ این قشر درنامزدی انتخابات هم برمی‌گردد. در دوره پنجم شوراهای شهر و روستا بیش از 269هزار مرد در انتخابات شورای اسلامی ثبت‌نام کردند که حدود 7/93درصد کل ثبت‌نام‌کنندگان بود، اما زنان فقط 3/6درصد این آمار را به‌خود اختصاص دادند یعنی فقط 18هزار زن برای حضور در انتخابات شوراهای شهر ثبت‌نام کردند. در مجموع در دوره پنجم 3هزار نفر از بانوان عضو اصلی و بقیه عضو علی‌البدل شوراهای اسلامی شهر و روستا بودند.

آمار مشارکت و ثبت نام زنان در انتخابات شوراهای شهر و روستا امسال هم قابل توجه نبود و در حدود 7درصد اعلام شد. بررسی‌های همشهری نشان می‌دهد در مجموع بیش از 99درصد صندوق‌های انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که شمارش آن به تأیید مراجع ذیربط رسیده، بیش از 5990زن انتخاب شده‌اند که بیش از 570نفر آن مربوط به اعضای شوراهای شهر(شهرهای بزرگ و کوچک) و مابقی مربوط به شوراهای روستاست که البته این عدد نسبت به دوره قبل افزایش حدود 50درصدی را نشان می‌دهد.
این در حالی است که بررسی اعداد حضور زنان در کرسی‌های شورای شهر مراکز استان کاهش 15درصدی را نشان می‌دهد.

 

مورد استثنایی بوکان

انتخابات اخیر شوراهای شهر و روستا در کنار همه اعداد عجیب و متفاوت از حضور زنان، اتفاقات جالبی هم داشت. در انتخابات شورای شهر این دوره بوکان 3زن توانستند در یک رکوردشکنی وارد شورای این شهر شوند.  از بین 7نماینده‌ شورای شهر بوکان، ژیلا عبدی رأی اول بود. جایگاه نفر ششم و هفتم هم به‌ترتیب به 2زن دیگر به نام‌های گلاویژ حسنی و پخشان سلیمی رسید. از بین اعضای علی‌البدل هم یک زن دیگر توانست به شورای شهر این دوره راه پیدا کند.

 

از این اتفاقات کم نیست، اما در همه دوره‌های فعالیت شوراهای شهر و روستا، سهم زنان نه‌تنها از کرسی‌های شورای شهر و روستا که از مشارکت در نامزدی این انتخابات هم پایین‌تر بوده است. عوامل فرهنگی و اجتماعی، مهم‌ترین چالش زنان در ورود به عرصه‌های مدیریت شهری محسوب می‌شود. با وجود این، مورد بوکان یا شهرداری زنان در شهرهای کوچک می‌تواند الگویی برای شکستن این تابو باشد.

 

کدخبر: 5589


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise