دوشنبه، 21 تیر 1400 - 12:07

کرونا چه تغییراتی در سبک زندگی مردم داشته است؟

نتایج یک نظرسنجی از شهروندان ایرانی نشان می‌دهد که همه گیری کرونا تغییرات محسوس و متفاوتی را در میان افراد و شرایط زندگی آن‌ها ایجاد کرده است.

سبک زندگی- امیدبانوان؛ بر اساس نظرسنجی دفتر طرح های ملی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات که در بازه زمانی ۵ تا ۲۵ اردیبهشت امسال و در سطح کشوری (شهری و روستایی) جویای «دیدگاه مردم درخصوص کرونا» شده است، ۷۲.۶ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند که در یک سال اخیر بیشتر با خانواده خودشان وقت گذرانده‌اند.

همچنین ۴۰ درصد از پاسخگویان اظهار کرده‌اند در دوران کرونایی وقت بیشتری صرف خود کرده و بیشتر فیلم و سریال دیده یا کتاب خوانده‌اند. در این میان ۵۴.۲ درصد پاسخگویان گفته‌اند در این دوران بیشتر احساس نزدیکی به خدا کرده و اعتقادات مذهبی‌شان تقویت شده است.

در زمینه میزان مشارکت مردمی برای رفع مشکلات اقتصادی اقشار ضعیف بیش از نیمی (۵۶.۳ درصد) از پاسخگویان اعلام کرده‌اند به اقشار ضعیف یاری رسانده‌اند. دیگر یافته‌ای این نظرسنجی حاکی از آن است که ۴۸.۳ درصد پاسخگویان به میزان زیادی احساس می‌کنند نسبت به سال گذشته از نظر روحی و روانی ضعیف‌تر و عصبی‌تر شده‌اند و ۵۶ درصد از پاسخگویان در این یکسال خطر مرگ را بیشتر از قبل احساس کرده‌اند. این در حالی است که ۲۷ درصد پاسخگویان اظهارکرده‌اند به دلیل شیوع کرونا، بیشتر از قبل، از آینده ناامید شده‎اند.

لازم به ذکر است که این نظرسنجی با جامعه آماری شهروندان  ۱۸ سال و بالاتر ساکن شهر و روستا و با حجم نمونه ۲۰۷۱ نفر و از طریق مصاحبه تلفنی انجام شده است.

 

کدخبر: 5766


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise