آرشیو، 6 شهریور 1397 - 13:43

بیش از ۵۸ هزار ازدواج طی سال‌های اخیر ثبت نشده است

براساس آمارهای موجود در ثبت احوال کشور، طی پنج سال اخیر میان وقوع ازدواج و ثبت ازدواج اختلاف آمار ۵۸ هزار و ۸۶۹ موردی وجود دارد.

کرج - امید بانوان؛ آمار ازدواج در کشور به تفکیک وقوع و ثبت نشان می‌دهد که آمار وقوع ازدواج با آمار ثبت در سال‌های اخیر متفاوت بوده است. به طوری که در آمار ازدواج طی پنج سال اخیر که از سوی سازمان ثبت احوال کشور اعلام شده در سال ۹۲ آمار وقوع ۷۹۲ هزار و ۶۱۲ مورد بوده در حالی که آمار ثبت شده آن کمی کمتر یعنی ۷۷۴ هزار و ۵۱۳ مورد بوده است.

یا به طور مثال در سال ۹۳ نیز آمار وقوع ۷۵۱ هزار و ۱۹۰ مورد بوده در حالی که آمار ثبت شده آن کمی کمتر یعنی ۷۲۴ هزار و ۳۲۴ مورد بوده است. همین طور در سال ۹۴ طبق آمار رسمی ثبت احوال آمار وقوع ۶۹۹ هزار و ۲۵۶ مورد بوده در حالی که آمار ثبت شده آن کمتر یعنی ۶۸۵ هزار و ۳۵۲ مورد ثبت شده است.

اما در دوسال اخیر این روند برعکس شده و آمار ثبت شده ازدواج‌ها از آمار وقوع آن پیشی گرفته که نشانگر دقیق‌تر و بهتر شدن شدن روند ثبت وقایع حیاتی و افزایش آگاهی و اهمیت دادن خانواده‌ها به موضوع ثبت ازدواج است.

در سال ۹۵ تعداد ازدواج انجام شده ۶۶۸ هزار و ۲۹۴ مورد بوده، ولی آمار ثبت شده آن، ۷۰۴ هزار و ۷۱۶ مورد بوده و در سال گذشته ۶۰۵ هزار و ۳۹۳ مورد ازدواج انجام شده که ۶۰۸ هزار و ۹۵۶ مورد ازدواج ثبت شده که نسبت به آمار وقوع آن بیشتر شده است.

براساس این گزارش، آمار وقوع به این معناست که تعداد ازدواج‌های رخ داده در سال‌های گذشته که تا نیمه اردیبهشت امسال ثبت شده، شمارش شده است. به همین دلیل آمار وقوع در سال‌های ۹۵ و ۹۶ نسبت به آمار ثبت آن کمتر است و به اعتقاد کارشناسان ثبت احوال، چنانچه این آمار (آمار وقوع) در نیمه اردیبهشت ۹۸ تهیه شود قطعا از آمار ارائه شده در این گزارش بیشتر خواهد بود.

به عبارتی دیگر، طی پنج سال اخیر میان وقوع ازدواج و ثبت ازدواج اختلاف آمار وجود دارد که نشان می‌دهد ۵۸ هزار و ۸۶۹ مورد ازدواج ثبت نشده است. براساس آخرین آمار به دست آمده مربوط به سال گذشته که تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۹۷ به دست آمده در مورد شاخص ازدواج، ۶۰۵ هزار و ۴۰۴ مورد ثبت شده است.

همچنین میزان عمومی ازدواج به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۷.۶ نفر است.

کدخبر: 591


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise