آرشیو، 8 آذر 1397 - 18:27

سازمان ملل: «خانه» خطرناکترین محل برای زنان است

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود اعلام کرد که «خانه» خطرناکترین و ناامن‌ترین محل برای زنان است چرا که اغلب خشونت‌های کلامی، جسمی و جنسی و همچنین قتل‌ زنان در خانه‌های خود آن‌ها یا بستگانشان رخ می‌دهد.

کرج- امید بانوان؛ سال گذشته ۸۷ هزار زن در سرتاسر جهان کشته شدند. از این رقم، حدود ۵۰ هزار نفر آنان به دست همسر، شریک زندگی یا اعضای خانواده‌شان به قتل رسیده‌اند. براساس این گزارش هر ساعت ۶ زن به دست اعضای خانواده‌ به قتل می‌رسند.

درحالی که اکثریت قربانیان خشونت در جهان مردان هستند که در نزاع‌ و جنگ کشته می‌شوند، اما زنان همچنان به دلیل نابرابری جنسیتی، تبعیض و کلیشه‌های منفی هزینه بالای جانی پرداخت می‌کنند و تعداد زیادی از آنان هرساله به همین علت جان خود را از دست می‌دهند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از هر ۱۰۰,۰۰۰ زن، ۱.۳ نفر قربانی خشونت منجر به قتل از سوی اعضای خانواده‌شان هستند. از لحاظ توزیع جمعیتی، قاره‌های آفریقا و آمریکا در بالاترین رده میزان خشونت منجر به مرگ علیه زنان هستند.

در آفریقا، این میزان حدود ۳.۱ به ازای هر صدهزار جمعیت زنان است، در حالی که این نرخ در آمریکا ۱.۶، در اقیانوسیه ۱.۳ و در آسیا ۰.۹ و در اروپا ۰.۷ قربانی به ازای هر ۱۰۰,۰۰۰ زن بوده است. براساس تحقیقات این سازمان در سال‌های اخیر پیشرفت ملموسی در حفاظت و نجات جان قربانیان، و همچنین آموزش کافی برای خاتمه بخشیدن به خشونت علیه زنان صورت نگرفته است.

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد بهترین راه مقابله با خشونت خانگی را آموزش سیستماتیک از کودکی تا بزرگسالی و همینطور وضع قوانین حمایتی برای زنان می‌داند. همکاری بالاتر میان نیروهای پلیس و دستگاه قضایی و همینطور سیستم‌های خدمات اجتماعی و بهداشتی می‌تواند اثرات قابل ملاحظه‌ای در این زمینه بگذارد.

 

 

کدخبر: 682


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise