آرشیو، 17 آذر 1397 - 19:08

مهمترین رسالت بازرسان کار كاهش حوادث از طریق آموزش است

نشست هم انديشي بازرسان كار اداره كل تعاون ،كار و رفاه اجتماعي و كارشناسان تامين اجتماعي استان البرز به منظور هماهنگي نحوه ارسال گزارشات حوادث كار بين دو اداره كل و نيز اقدامات مشترك ارتقا ايمني در خصوص حوادث ناشي با حضور حسين فلاح نژاد سرپرست مديريت روابط كار و مهندس رمضاني رئيس بازرسي كار اداره كل تعاون كار استان برگزار شد.

کرج- امید بانوان؛ اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی البرز نوشت: فلاح نژاد سرپرست مديريت روابط كار اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اشاره به نقش عمده وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در برقراري عدالت اجتماعي و كاهش فقر و نيز اهميت پيشگيري از حوادث ناشي از كار و كاهش تبعات اجتماعي ناشي از آن اظهار داشت : كاهش و پيشگيري از حوادث ناشي از كار يكي از مهمترين رسالت‌هاي بازرسان كار مي باشد؛ زيرا درصورت ايجاد حادثه  كار هم كارگر و هم كارفرما دچار صدمات جاني و مالي مي شوند كه تبعات اجتماعي و رواني بسياري براي خانواده كارگر حادثه ديده با از دست دادن سرپرست خانواده ايجاد می کند كه جبران ناپذير است. لذا اين موضوع اهميت كار بازرسان كار را در جهت پيشگيري از حوادث كار و آموزش در اين زمينه نشان مي دهد.

وي در خصوص اقدامات پيشگيرانه و نيز اجراي آموزش هاي ايمني و حفاظتي براي محيط هاي كار و توليد و نيروي كار از سوي بازرسان كار اين اداره كل گفت: واحد بازرسي كار اين اداره كل در حوزه آموزش هاي ايمني در واحدهاي توليدي و به ويژه در بخش ساختمان كه حوادث عمدتا در اين بخش زيادتر هستند كارهاي بسيار خوبي انجام داده است و جلساتي نيز با انجمن كارگران ساختماني داشته و نكات ايمني و آموزشي را بيان کرده اند.

فلاح نژاد ادامه داد : كاهش حوادث ناشي از كار مي تواند در كاهش هزينه هاي خسارات حادثه كار درحوزه اداره كل تامين اجتماعي نيز بسيار موثر عمل کند. لذا انتظار داريم اداره كل تامين اجتماعي استان نيز در قالب همكاري و تعامل متقابل با بخش بازرسي كار اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي در خصوص آموزش‌هاي پيشگيري از حوادث كار و ايمني و نظارت بر كارگاهها مشاركت لازم را داشته باشد.

مدير روابط كار اين اداره كل همچنين هدف از اين هم انديشي را آشنايي بيشتر كارشناسان تامين اجتماعي با بازرسان كار اداره كل تعاون،كار و رفاه اجتماعي در خصوص تعامل بيشتر در تهيه و ارسال گزارشات حوادث ناشي از كار و نيز همكاري در پيشگيري  و كاهش حوادث ناشي از كار با تعيين خط مشي هاي لازم  دانست و تصريح كرد: نتيجه اين همكاري و تعامل  به نفع مردم و جامعه كار و توليد استان و سلامت و صيانت از نيروي كار خواهد بود.

در ادامه اين جلسه مهندس رمضاني رئيس اداره بازرسي كار اداره كل تعاون ،كار و رفاه اجتماعي استان با اشاره به بيانيه مشترك بازرسان كار و كارشناسان تامين اجتماعي كه در همايش كشوري ارتقاء ایمنی و کاهش حوادث شغلی در محیط کار در استان يزد برگزار شد، گفت:  اين بيانيه مشترك شش بندي كه در همايش صادر شد با عنوان هم انديشي در ارتقا ايمني و پيشگيري از حوادث ناشي از كار با تعامل حوزه تامين اجتماعي و ادارات كل تعاون،كار مطرح شد و بر تعامل سازمان تامين اجتماعي و ادارات كل تعاون كار در استانها در زمينه كاهش حوادث ناشي از كار تاكيد کرده است.

وی ضمن اشاره به اهمیت امر آموزش در کاهش حوادث ناشی از کار و ارتقاء فرهنگ ایمنی گفت: مهمترین وظیفه بازرسان کار پیشگیری از بروز حوادث شغلی از طریق آموزش و بالابردن آگاهي نكات ایمنی و حفاظتي در كارفرمايان وکارگران است.  لذا هر نوع اقدامي در مسیر ایمنی، هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری برای جامعه كار و توليد محسوب می شود که آنها را از حوادث ناگوار در محیط کار و تبعات جبران ناپذير آن دور می سازد.

وي با اشاره به مهمترين بندهاي اين بيانيه كه براي بازرسان كار و كارشناسان تامين اجتماعي تاكيد شده و حوزه بازرسي كار اين اداره كل نيز ملزم به اجراي آن شده اند، خاطر نشان كرد : مهمترين اقدامات براي كاهش حوادث كار كه در بيانيه مشترك كشوري تاكيد شد شامل  آموزش و فرهنگ سازي است كه اين اداره كل طي جلسات مشترك با تامين اجتماعي براي آموزشهاي ايمني از طرق مختلف مانند بروشور، كلاسهاي آموزشي و رسانه هاي گروهي در حال اقدام است.

در اين راستا آموزشهايي براي حدود 500 كارگر ساختماني با همكاري انجمن صنفي كارگران ساختماني استان و نيز ساير آموزشهاي ايمني در كارخانجات تا پايان سال برگزار می شود. رمضاني ادامه داد : دومين موضوع در خصوص ارسال گزارشات حوادث ناشي از كار به تامين اجتماعي است كه مقرر شده است با تعامل و همگرايي با تامين اجتماعي استان اين گزارشات طي فرم هايي با وحدت رويه طي درخواست و به مورد درخواست شده شعبات تامين اجتماعي شهرستانهاي استان از سوي بازرسان كار ادارات تابعه شهرستاني اداره كل تعاون كار به شعب تامين اجتماعي ارسال شود.

همچنين ديگر موضوع مهم دراين بيانيه كشوري كه تاكيد شده است مساله تعيين قصور كارگر و كارفرما در رسيدگي به حوادث ناشي از كار  مي باشد كه روند آن در حال اقدام است.

رئيس بازرسي كار اداره كل تعاون ،كار و رفاه اجتماعي اظهار امیدواری کرد که با برگزاری اين نشستهاي هم انديشي مشترك بتوان با تبیین و ایجاد راهکارهای مناسب و وحدت رویه و هم افزایی لازم  و با هدف صيانت و حفظ سلامت جسمي و رواني نيروي كار که وظيفه قانوني و رسالت اخلاقي مجموعه وزارت تعاون،كار و رفاه اجتماعي است در خصوص كاهش حوادث ناشي از كار در استان موفق عمل کنیم. همچنين در اين نشست هم انديشي نحوه ارسال گزارشات حوادث كار بين دو اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان و تامين اجتماعي استان با حضور كارشناسان تامين اجتماعي و بازرسان كار و مسئولين روابط كار و بازرسي كار اين اداره كل مورد بحث وبررسي قرار گرفت.

کدخبر: 738


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise