آرشیو، 19 آذر 1397 - 10:23

دختران ترک تحصیل کرده به چرخه آموزش برمی‌گردند

در دفتر امور زنان آموزش و پرورش طرح‌هایی در دست اجراست که قرار است خروجی آنها به ارتقای سلامت روانی دانش‌آموزان و بازگرداندن دختران ترک تحصیل کرده به چرخه آموزش منتهی شود.

کرج- امید بانوان؛ مهر نوشت: فرحناز مینایی پور مدیر امور زنان وزارت آموزش و پرورش  درباره مفاد موافقتنامه‌ای که به تازگی میان این دفتر و دفتر امور زنان ریاست جمهوری به امضا رسیده است، اظهار داشت: بر اساس این تفاهم نامه سه طرح را تا آخر سال برای دانش آموزان دختر و بانوان معلم در سطح کشور اجرا خواهیم کرد.

این طرح ها بر اساس ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه صورت گرفته است. وی ادامه داد: در طرح اول که عنوانش حمایت از برنامه های آموزشی و طرح های فرهنگی است ما کارگاه های آموزشی ارتقای مهارت های آموزشی و پرورشی معلمان در متوسطه اول را خواهیم داشت که به مدت 24 ساعت، 2 هزار مدرس را در سراسر کشور و در 12 محور شامل شادی و نشاط، امید، خوشبینی، اراز وجود مثبت، شیوه مثبت مقابله با استرس و...آموزش می دهیم.

مینایی پور با بیان اینکه در مرحله اول 64 مدرسه تربیت می شوند که از هر استان دو نفر انتخاب می شوند، بیان کرد: این طرح سراسر کشور اجرا می شود و در سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت. ما این طرح را به جهت افزایش سطح سلامت روانی و جسمانی معلمان و بالا بردن آگاهی های آنها اجرا می کنیم تا بتوانند نسل آینده را با روشی سالم و با نشاط پرورش دهند. اگر معلمی شیوه برخورد درست با مسائل زندگی را آموزش ببیند ناخوداگاه لا به لای تدریس خود این مفاهیم را به دانش آموزان منتقل می کند و یا با رفتارشان الگوی موثری برای دانش آموزان خواهد بود.

مدیر امور زنان وزارت آموزش و پرورش درباره طرح دوم این موافقت نامه اظهار کرد: در طرح دوم ما به دنبال ارتقا آگاهی دانش آموزان دختر با توجه به جایگاه، نقش و کارکردهای نهادهای مدنی هستیم و سعی می کنیم در این طرح سطح انگیزش دانش آموزان دختر را برای حضور در فعالیت های مدنی ارتقا دهیم.

سود اجرای چنین طرحی این است که آنها یاد می گیرند در زمینه های مثبت مدنی دور هم جمع شوند و شور و هیجان ذاتی این سن را را برون ریزی کنند. در نهایت هدف این طرح کاهش آسیب های اجتماعی است.

وی در ادامه درباره سومین بند این موافقت نامه نیز گفت: ما یک بسته عملیاتی برای بازگرداندن دختران بازمانده از تحصیل به تفکیک شرایط استانی 5 استان کشور آماده خواهیم کرد.

مینایی پور با اشاره به اجرای این طرح در استان های آذربایجان غربی، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان بیان کرد: ما در ماه های باقیمانده تا پایان سال سعی می کنیم عوامل موثر در ترک تحصیل دختران در این استان ها را شناسایی کنیم و در ادامه راهکارهای موثر ماندگاری در تحصیل را ارائه دهیم و در مرحله سوم نیز پیشنهاد شیوه بازگردان این دختران به چرخه آموزش را ارائه دهیم.

وی درباره این موضوع که بسیاری از ترک تحصیل کنندگان از متوسطه اول و دوم این اتفاق برایشان رخ می دهد و به مرور به چرخه بیسوادی باز می گردند، گفت: ما تلاشمان این باید باشد که دختران از سیستم آموزش تا دیپلم جدا نشوند. در حال حاضر نرخ پوشش تحصیل دختران در متوسطه دوم 71 درصد است و این عدد قابل قبولی نیست. این دختران مادران آینده و تربیت کننده یک نسل خواهند بود. ما باید زمینه رشد آنها را فراهم کنیم و روی افزایش سطح شایستگی آنها کار کنیم تا بتوانند مادران موثری در جامعه باشند.

وی در پایان  افزایش سهم مدیریت زنان در آموزش و پرورش در سال گذشته را یک درصد عنوان کرد و بیان کرد: ما در سال گذشته تنها یک درصد در سطح مدیریت کلان و میانی ارتقا در این زمینه داشتیم و در حال حاضر داریم روی تربیت مدیران آینده سرمایه گذاری می کنیم. منتظر بودجه ابلاغی از جانب وزیر آموزش و پرورش هستیم و البته در تلاش برای متقاعد کردن آقایان هستیم که از بانوان برای پست های مدیریتی استفاده کنند.

انتهای پیام

کدخبر: 745


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise