آرشیو، 20 آذر 1397 - 12:44

منتظر دردسر‌های بلوغ زودرس باشید!

در حضور کودکان خودآرایی کمتری داشته و برای او توضیح دهید که این کار مخصوص بزرگ ترهاست و برای سلامت شما مضر است و همواره دختران را به آراستگی متناسب با سن شان تشویق کنید.

کرج- امید بانوان؛ باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی معاونت غذا و دارو در جدیدترین اظهاراتش از کاهش سن مصرف لوازم آرایشی به ویژه در بین کودکان خبر داده و گفته: «رواج مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی در کودکان با سنین پایین، زنگ خطری است که در مهد‌های کودک و در جشن‌های تولد کودکان به صدا در آمده است.

مصرف بی محابای این محصولات، باعث ورود مقدار قابل توجهی ماده سمی به بدن این کودکان خردسال می‌شود که در طولانی مدت می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به سلامت آنان وارد کند.» در این بین، باید دانست که آسیب‌های روانی این ماجرا به هیچ وجه کمتر از آسیب‌های جسمانی آن نخواهد بود که در ادامه نکاتی در همین باره مطرح خواهد شد.

آسیب‌های تشویق دختران خردسال به آرایش کردن هم اکنون یکی از محبوب‌ترین کار‌ها در میان خانم‌ها و دختر بچه ها، آرایش کردن است.

دختران خردسال با الگو گرفتن و همانندسازی با مادر یا خواهر خود، در بازی‌های کودکانه با برداشتن لوازم آرایشی بزرگ تر‌ها و آرایش کردن خود یا عروسک شان، شور و اشتیاق آرایش کردن را نشان‌ می‌دهند و متاسفانه در برخی موارد، مادرانی با اعتماد به نفس پایین و تحت تاثیر برخی چالش‌های سِت مادر-دختری در فضا‌های مجازی، دختران خود را به صورت مستقیم و غیر مستقیم تشویق به آرایش کردن و پوشش هماهنگ با خود می‌کنند.

در این رقابت، معصومیت دختر بچه‌های کوچک دستمایه امیال فخر فروشانه بزرگ سالان می‌شود و این خود القای نوعی بلوغ زودرس در دختران خردسال است که به آن‌ها این مجوز را می‌دهد که تو می‌توانی مانند مامان پوشش و آرایش داشته باشی!

تضعیف اعتماد به نفس دختر بچه‌ها با آرایش کردن از دیگر عوارض آرایش دختر بچه ها، تضعیف اعتماد به نفس آن هاست، زیرا وقتی آن‌ها به سنین بالاتر برسند، دیگر نمی‌توانند در اجتماع بدون آرایش حضور یابند. در بررسی روان کاوانه مشخص شده این گرایش ممکن است تبدیل به اختلال شخصیت شود و زندگی روزمره فرد را مختل کند. همچنین میل به نشان دادن خود به صورت هرچه زیباتر باعث افسردگی ناشی از زیبا نبودن و بروزصدمات پوست به خصوص در سنین کم می‌شود و این دستاورد روش‌های تربیتی غلط والدین در کودکی فرزندانشان است.

۵ توصیه به والدین دختر بچه‌های علاقه‌مند به آرایش کردن با توجه به آسیب‌های مطرح شده، بهتر است این رفتار‌ها را در مواجهه با کودکانی که تمایل زیادی به آرایش پیدا کرده اند، انجام دهید.


۱- از بیان هر کلام تند و کوبنده پرهیز کنید. اگر‌ می‌خواهید دخترتان به جای استفاده از لوازم آرایش به دنبال زیبایی‌های دیگری باشد، باید کمی در شیوه تربیتی تان تجدید نظر کنید و سعی در تقویت اعتماد به نفس فرزندتان داشته باشید.


۲- زیبایی‌های ظاهری و باطنی او را تشویق کنید. با تمجید از زیبایی دخترتان نه تنها نیاز به توجه او را اغنا می‌کنید بلکه وجود او را سرشار از امید و انرژی و اعتماد او را به خود جلب می‌کنید. این عبارات مثبت را به دخترتان هدیه کنید: «از این که امروز در جمع خوب و مودبانه صحبت کردی، به تو افتخار می‌کنم»، «این مدل مو خیلی بهت میاد»، «همیشه فوق العاده زیبا هستی» و ....


۳- وسایل ارتباط جمعی مثل تلویزیون، کتاب‌ها و رمان ها، مجلات، فیلم ها، سایت‌ها و حتی بازی‌های کامپیوتری، گاهی کودک را تحریک می‌کنند؛ بنابراین لازم است والدین قبل از تهیه آن برای فرزندانشان از محتوا و اثراتش آگاه باشند.


۴- در حضور کودکان خودآرایی کمتری داشته و برای او توضیح دهید که این کار مخصوص بزرگ ترهاست و برای سلامت شما مضر است و همواره دختران را به آراستگی متناسب با سن شان تشویق کنید.


۵- لوازم آرایشی کودکانه‌ای برای آن‌ها بخرید که بیشتر جنبه سرگرمی دارند. در صورت علاقه کودک شما به استفاده از وسایل آرایشی، به کودک تان بیاموزید به جای استفاده از کرم پودر از مرطوب کننده ها، ضد آفتاب‌های با درجه ۳۰ تا ۵۰ و به جای لاک برای براق شدن ناخن از وازلین استفاده کند.

انتهای پیام/

کدخبر: 750


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise