آرشیو، 20 آذر 1397 - 13:06

دختران مجرد، مشمول بیمه زنان خانه‌دار هستند

مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان گفت: دختران مجرد، مشمول بیمه زنان خانه‌دار هستند.

کرج- امید بانوان؛ ایسنا نوشت: مسعود علیاری گفت: همه زنان 18 تا 50 سال می‌توانند با مراجعه به شعب تأمین‌اجتماعی از حمایت‌های مقرر در قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بهره‌مند شوند.

همچنین برخورداری از این حمایت‌ها نیازمند تأهل و سابقه بیمه‌پردازی نیست. این مسئول با اشاره به این‌که بیمه زنان خانه‌دار از جمله حمایت‏هایی است که به آسانی به زنان ارائه می‌شود و فرآیند ورود به جمع بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی بر اساس این قانون به سادگی انجام می‌شود، ادامه داد: مشمولان این قانون، همه زنان 18 تا 50 ساله هستند و در مورد افراد بالای 50 سال نیز میزان سابقه بیمه‌پردازی قبلی به حداکثر سن مورد نظر اضافه می‌شود .

وی افزود: از ویژگی‌های خاص بیمه زنان خانه‌دار، امکان انتخاب نرخ پرداخت حق بیمه و دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه است؛ در واقع متقاضیانی که کمتر از 5 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، می‌توانند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شواری عالی کار تا حداکثر دستمزد مصوب انتخاب کنند. (در سال جاری حداقل دستمزد روزانه مبنای پرداخت حق بیمه، معادل 370 هزار و 423 ریال و حداکثر آن نیز 7 برابر حداقل دستمزد است.)

علیاری تصریح کرد: نرخ پرداخت حق بیمه زنان خانه‌دار برای برخورداری از حمایت‌های بازنشستگی 12 درصد؛ بازنشستگی و فوت (پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) 14 درصد و بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی 18 درصد است. 2 درصد از نرخ‌های مذکور نیز سهم دولت است.

مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان یادآور شد: انتخابی بودن استفاده از خدمات درمانی، از دیگر مزایای طرح بیمه زنان خانه‌دار است؛ به عبارتی در صورتی که زنان متقاضی استفاده از این نوع بیمه، تحت تکفل پدر، مادر یا همسر خود بوده و از این طریق از مزایای درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی برخوردار باشند، نیازی نیست که سرانه درمان را پرداخت کنند. در غیر این صورت می‌توانند با پرداخت سرانه درمان مصوب از خدمات درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی نیز برخوردار شوند.  

کدخبر: 751


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise