آرشیو، 15 فروردین0 1397 - 18:30

مرخصی زایمان زنان شاغل چه ضوابطی دارد؟

مرخصی زایمان به همه زنان شاغل تعلق می‌گیرد، اما دریافت کمک‌هزینه بارداری در شرکت‌های خصوصی مطابق قوانین تامین اجتماعی است.

کرج -امید بانوان؛ باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ مرخصی زایمان به همه زنان شاغل تعلق می‌گیرد، اما دریافت کمک‌هزینه بارداری در شرکت‌های خصوصی مطابق قوانین تامین اجتماعی است و در برخی از شرکت‌های دولتی نیز بر اساس بخش‌نامه‌های داخلی عمل خواهد شد.

کمک هزینۀ بارداری برای زنان شاغل تحت پوشش تأمین اجتماعی در موارد زیر پرداخت می‌شود؛

۱) در یک سال گذشته، حداقل ۶۰ روز کاری حق بیمه پرداخت کرده باشد.

۲) در مدت مرخصی، مشغول به کار نباشد و دستمزدی دریافت نکند.

۳) در زمان تقاضای مرخصی، مشغول به کار یا در مرخصی استحقاقی باشد.

۴) زایمان مربوط به فرزند چهارم به بعد نباشد

در حال حاضر تامین اجتماعی تنها کمک‌هزینه بارداری برای مدت شش ماه را پرداخت می‌کند. مبلغ این کمک‌هزینه بر اساس مبلغ دستمزدی محاسبه می‌شود که مبنای محاسبۀ حق بیمۀ شماست.

اگر شرکت شما دستمزدی بیشتر از آنچه در لیست بیمه به تامین اجتماعی اعلام شده است به شما پرداخت می‌کند، ملاک محاسبه کمک‌هزینه بارداری مبلغ اعلام‌شده به تامین اجتماعی است. اگر در جریان دستمزدی نیستید که توسط شرکت به تامین اجتماعی اعلام می‌شود، می‌توانید از بخش منابع انسانی شرکت در مورد آن سؤال کنید.

طبق قوانین تامین اجتماعی، کمک‌هزینۀ بارداری معادل دو سوم آخرین دستمزد شخص است. آخرین حقوق بر اساس میانگین سه ماه آخر آن بخش از حقوق که حق بیمه از آن کسر می‌شود محاسبه خواهد شد.

 

انتهای پیام/

کدخبر: 796


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise