آرشیو، 3 مرداد 1394 - 19:30

ذخیره بیش از 850 نمونه در بانک خون بند ناف استان البرز

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز گفت: بانک خون بند ناف شعبه استان البرز 867 مورد نمونه خون بندناف را در سطح استان جمع آوری و ذخیره کرده است.

کرج - امید بانوان؛ به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز؛ مهشید منزوی گفت: با گذشت دو سال از راه‌اندازی نمایندگی بانک خون بند ناف در استان البرز، در این مرکز تاکنون 867 نمونه ذخیره شده است که در این زمینه استان البرز جزو بانک‌های برتر در سطح کشور است.

منزوی افزود: سلول‌های بنیادی که از بند ناف نوزادان گرفته می‌شوند بسیار پرتوان و نامیرا هستند و همچنین در اثر تکثیرهای پی‌درپی دچار پیری نمی‌شوند؛ به‌ طوری‌ که با تزریق و یا جایگزینی آن‌ها در مناطقی که به صورت جدی آسیب دیده‌اند می‌توانیم به بهبودی آن کمک کنیم.

وی اظهار کرد: خون بند ناف منبعی از سلول‌های بنیادی، به‌خصوص سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که می‌تواند در روند درمان بیماری‌های بدخیمی مانند تالاسمی، انواع سرطان‌های خون، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی بدن و همچنین کم‌خونی‌های مادرزادی که منشاء خونی دارد، مورد استفاده قرار گیرد.

منزوی گفت: در سطح دنیا بانک‌های خون بند ناف متعددی در قالب بانک‌های خصوصی و عمومی راه‌اندازی شده که کارکرد آنها تا حدی متفاوت است. در کشور ما نیز بانک‌های خون بندناف خصوصی و عمومی راه‌اندازی شده ‌است که اکنون این بانک‌ها در سطح کشور فعال هستند و به بیماران خدمات ارائه می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: بانک خون بند ناف شرایطی را فراهم می‌کند تا سلول‌های بنیادی موجود در خون بند ناف تحت شرایط خاصی جمع‌آوری شده و در بانکی ذخیره شود تا اگر زمانی به سلول‌های بنیادی برای پیوند نیاز داشتیم، این منبع ارزشمند به راحتی در دسترس باشد و بتوان برای پیوند از آن استفاده کرد.

منزوی با تأکید بر ضرورت آگاهی افراد جامعه از علت ذخیره‌سازی و موارد استفادة خون بند ناف، تصریح کرد: با توجه به جامعه هدفِ پزشکان و متخصصان زن و زایمان، این قشر از جامعه نقش به‌سزایی در اطلاع‌رسانی و آگاهی افراد جامعه دارند.

وی یادآور شد: برای بررسی امکان نگهداری نمونه خون بند ناف نوزاد شاخص‌هایی در نظر گرفته شده است؛ برای مثال، اگر مادر در دوران بارداری یا حتی گاهی پیش از بارداری به بیماری‌هایی مبتلا شده و یا داروهای خاصی را مصرف کرده باشد امکان ذخیره و نگهداری نمونه خون بند ناف وجود ندارد.

منزوی ادامه داد: اگر خانواده‌ای اصرار داشته باشند چنین کاری را انجام دهند و حتما نمونه خون بندناف نوزادشان را در بانک خون بندناف ذخیره کنند، باید در دوران بارداری، پزشکانی را که تحت نظر او هستند از این موضوع مطلع سازند تا داروهایی که ممکن است در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد و برای این کار محدودیت ایجاد می‌کند برای مادر تجویز نشود. در غیر این صورت مادر باید آگاه باشد که ممکن است به دلیل مصرف بعضی داروها در دوران بارداری امکان ذخیره نمونه خون بندناف فرزندش وجود نداشته باشد.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز انجام آزمایش‌های مادر در ماه نهم بارداری، تائید آزمایش‌ها توسط واحد پذیرش و عقد قرارداد و دریافت کیت خونگیری، جمع‌آوری نمونه، تحویل نمونه جمع‌آوری شده به بانک خون، پردازش سلولی و فریزر نمونه و صدور کارت فریز را از مراحل عضویت و نگهداری نمونه در بانک خون بند ناف برشمرد.

منزوی در پایان یادآور شد: علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی بانک خون بندناف رویان (www.rsct.ir) به اطلاعات لازم در این زمینه دسترسی داشته باشند. در این پایگاه اینترنتی درباره نحوه ذخیره‌سازی نمونه، آزمایش‌هایی که لازم است مادر پیش از تولد انجام دهد و حتی شاخص‌هایی که برای این کار در نظر گرفته می‌شود در اختیار افراد قرار می‌گیرد و برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02634487555 تماس حاصل نمایند.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 82


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise