پنجشنبه، 09 تیر 1401 - 18:58

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز خبر داد؛

بازگشت 139 واحد راکد صنعتی در البرز به چرخه تولید در سالجاری

رامین ربیعی، احیای واحدهای صنعتی و تولیدی راکد را یکی از اقدامات مهم سازمان صمت البرز عنوان کرد و گفت: از ابتدای سال 1400، از 326 واحد راکد تولیدی در البرز  139 واحد به چرخه تولید بازگشت که با سرمایه‌گذاری یکهزار و 340 میلیارد تومانی صورت گرفته زمینه اشتغال 4 هزار نفر فراهم شده است.

البرز- امید بانوان؛ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز در نشست خبری نهم تیرماه عملکرد سازمان صمت در البرز را خوب ارزیابی کرد و گفت: البرز در ارائه تسهیلات رتبه نخست، در تعداد واحدهای صنعتیِ دانش‌بنیان رتبه سوم، در بخش اصناف و تعداد واحدهای صنعتی رتبه ششم و در پیگیری مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید دو سال متوالی حائز رتبه دوم و سوم کشوری شده است.

«رامین ربیعی» عملکرد یک دستگاه را به عنوان ملاک مهم ارزیابی یک نهاد یا ارگان اعلام کرد و گفت: به لطف خدا و در نتیجه یک کار تیمی استان البرز در بخش اصناف حائز رتبه پنجم و ششم است، یعنی از نظر سرمایه‌گذاری و تعداد اشتغال و همچنین از نظر تعداد واحدهای صنعتی رتبه ششم کشوری را دارا است.

وی با بیان اینکه در بخش پرداخت تسهیلات نیز البرز رتبه خوبی دارد، گفت: طی سه سال اخیر در بخش ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی هرسال رتبه اول را کسب کردیم و به طور میانگین حدود ۳ هزار میلیارد تومان هر ساله به واحدهای صنعتی، معدنی و اصناف پرداخت شده است.

رئیس سازمان صمت البرز  ادامه داد: همچنین دو سال متوالی در ستاد «تسهیل و رفع موانع تولید» حائز رتبه دوم و سوم کارگروه تسهیل شدیم و بر اساس آمار ارائه شده از بخش بازرسی این سازمان که وظیفه نظارت و پیگیری انجام مصوبات ستاد را نیز دارد، 97 درصد از مصوبات کارگروه «تسهیل و رفع موانع تولید» عملیاتی شده است که نتیجه یک کار گروهی در استان البرز است.

وی در بخشی از سخنانش به وضعیت معادن در البرز اشاره کرد و گفت: البرز 75 معدن دارد که از این تعداد 50 معدن که عمدتا شن و ماسه هستند، فعال می‌باشند. بنا به دلایل زیست محیطی و منابع طبیعیِ استان مجوز جدیدی صادر نشده و کماکان همان مجوزهای قدیمی که مربوط به استانداری تهران است، تمدید می‌شود.

 

رامین ربیعی

ربیعی همچنین در مورد اصناف استان البرز گفت: از آنجایی که مدیریت اصناف با اتحادیه‌های مربوطه و رسیدگی به وضعیت اتحادیه‌ها نیز با اتاق اصناف استان است، نظارت مستقیمی بر این امر نداریم ولی به عنوان یکی از 13 عضو کمیسیون نظارت حق رای داریم و دبیری این کمیسیون نیز با سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز است.

تشریح وضعیت واحدهای صنعتی دانش بنیان بخش بعدی سخنان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز بود.

 وی با بیان اینکه از اسفندماه سال گذشته احصاء آمار واحدهای صنعتی دانش‌بنیان در دستور کار قرار گرفت، گفت: از آنجایی که هیچ آمار مستندی از تعداد واحدهای صنعتی دانش بنیان نداشتیم اقدامات لازم در این زمینه انجام شد. با رصد کلیه واحدهای دانش‌بنیان استان البرز و تهران و تطبیق با آمار واحدهای صنعتی در استان البرز محرز شد که اکنون 155  واحدصنعتی دانش بنیان در استان البرز مشغول به فعالیت هستند که این تعداد رو به افزایش است. مضاف بر اینکه 75 طرح دانش‌بنیان صنعتی نیز در حال اجراست.

وی با اشاره به مزایای واحدهای دانش‌بنیان گفت: در سایت معاونت علمی ریاست جمهوری بیش از 100 مزیت برای واحدهای دانش‌بنیان  اعلام شده ولی متاسفانه به دلیل  بی توجهی جامعه مورد غفلت قرار گرفته است؛ در حالیکه با اطلاع‌رسانی از مزایا و مشوق‌هایی نظیر معافیت مالیاتی و غیره فرش قرمزی برای تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران پهن شده است که امید است با آگاهی و اطلاع رسانی دقیق مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: طبق آخرین آمار، استان البرز در بخش دانش‌بنیان دارای رتبه سوم کشوری است.  

رامین ربیعی احیای واحدهای صنعتی و تولیدی  راکد را دیگر اقدام مهم صمت البرز عنوان کرد و گفت: در مجموع، البرز 326 واحد راکد داشت که از ابتدای سال 1400 تعداد 139 واحد به چرخه تولید بازگشت که با سرمایه‌گذاری هزار و 340 میلیارد تومانی صورت گرفته برای 4 هزار نفر زمینه اشتغال فراهم شد.

وی همچنین تسریع در اخذ مجوزهای لازم برای واحدهای تولیدی را عاملی در افزایش  اشتغال در البرز عنوان کرد و گفت: در زمانی نه چندان دور اخذ مجوز 4 ماه طول می‌کشید اما با حذف کارگروه‌های مربوطه با احتساب زمان استعلامِ محیط زیستی که گزینه‌ای الزامی در صدور مجوز است، نهایتا دریافت مجوز تولیدی دو هفته طول می‌کشد. همچنین در قسمت صدور پروانه بهره‌برداری  که قبلاً ۵ تا ۶ ماه طول می‌کشید الان بین یک هفته تا ۱۰ روز  اقدامات لازم انجام می‌شود همانطور که ثبت سفارش نیز  48 ساعته صورت می‌گیرد.

 

رامین ریعی+معاونان سازمان صمت البرز

ربیعی با تاکید بر شرط لازم و ضروری عدم آلایندگی در  ایجاد اشتغال گفت: بارها منتقدانی به ما خرده گرفتند که شما با تسهیل در صدور مجوز سبب افزایش بارِ صنعتی بر دوش البرز می‌شوید، اما ما معتقدیم و بارها نیز اعلام کرده‌ایم با رعایت ضوابط زیست‌محیطی افزایش صنایع  نه تنها تهدیدی برای البرز نیست که فرصتی برای بالندگی اقتصادی استان است.

 وی با اشاره به نیاز اشتهارد به کارگر که بارها در اخبار و جلسات نیز اعلام شده است، گفت: بعد مسافت یکی از دلایل عدم اشتیاق کارگران به کار در شهرک‌های صنعتی اشتهارد است که امید است با پیگیری پیشنهاد ما که مورد قبول استاندار البرز نیز قرار گرفته است، تعاملی میان واحدهای تولیدی- صنعتی، مراکز کاریابی در البرز و سازمان‌های مردم‌نهاد صورت گیرد تا هم افراد جویای کار از طریق اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز و کاریابی‌های تحت نظارت آن ساماندهی شوند و هم هزینه ایاب و ذهاب کارگران با برنامه‌ریزی صورت گرفته در این زمینه ساماندهی شود تا با رفع این مشکل از پتانسیل این شهرک نهایت بهره را در جهت افزایش اشتغال در البرز به کار بریم.

 

رامین ربیعی-+ احد آقایی

کدخبر: 9407

عکاس: تیلدا حسینی

خبرنگار: تیلدا حسینی


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise