دوشنبه، 14 فروردین 1402 - 09:11

چند تکنیک ساده آماده کردن مغز برای بازگشت به کار

اگر از اولین روز پس از تعطیلی متنفر هستید یا پس از چند روز مرخصی، برای بازگشت به کارهای روزمره و وظایف کاری مشکل دارید یا حتی ترس و اضطرابی به شکل ترسناک در روز آخر درونتان رخ می‌دهد، این مطلب را بخوانید تا مغر خود را برای بازگش به کار پس از تعطیلات نوروزی آماده کنید.

 سبک زندگی . امید بانوان؛ سینا پرس نوشت؛ همیشه نمی‌توانید برنامه یا تعهدات خود را تغییر دهید تا روزهای پس از تعطیلات جذاب‌تر شوند، اما ممکن است بتوانید مغز خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که در مورد هفته متفاوت فکر کند.

 به گفته محققان، مغز ما عاشق پیش‌بینی پذیری و زندگی روتین است. تحقیقات نشان داده است که فقدان داشتن روتین با کاهش بهزیستی و پریشانی روانی مرتبط است.

 حتی زمانی که تعطیلات آخر هفته اوقات فراغت و دلپذیری را به ما می‌دهد، مغز ما سخت کار می‌کند تا خود را با این تغییر ناگهانی به یک روال وفق دهد. خبر خوب این است که مغز هنگام تطبیق با آخر هفته و نداشتن روتین نیازی به تلاش زیادی ندارد. با این حال، وقتی به فعالیت‌های کمتر خوشایند مانند کارهای شنبه بازگردید، داستان متفاوت است.

 یکی از راه‌های تطبیق با تغییرات بعد از آخر هفته یا تعطیلات طولانی‌مدت مانند نوروز، معرفی روتین‌هایی است که تمام هفته طول می‌کشند ولی این قدرت را دارد که زندگی ما را معنادارتر کند. این موارد ممکن است شامل تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما، باغبانی یا رفتن به باشگاه باشد. انجام این کارها در زمان مشخص هر روز مفید است.

 در این رابطه، کریستینا آر. رشکه Cristina R. Reschke  مدرس دانشکده داروسازی و علوم بیومولکولی توضیح می‌دهد که روال‌ها حس انسجام ما را بهبود می ‌بخشند، فرآیندی که به ما امکان می‌دهد رویدادهای زندگی را درک کنیم. وقتی یک روال ثابت داشته باشیم، خواه این روال پنج روز کار کردن و دو روز مرخصی باشد یا هر روز درگیر مجموعه‌ای از اقدامات باشیم، زندگی ما معنادارتر می‌شود.

 روال مهم دیگری که باید ایجاد کنید، روال خواب است. تحقیقات نشان می‌دهد که حفظ زمان خواب ثابت ممکن است برای لذت بردن از شنبه ها به اندازه مدت زمان خواب شما یا کیفیت آن مهم باشد. تغییرات در الگوهای خواب در آخر هفته‌ها باعث گوشه‌گیری اجتماعی می‌شود. به عنوان مثال، خوابیدن دیرتر از حد معمول و طولانی‌تر در روزهای آخر هفته ممکن است باعث ایجاد اختلاف بین ساعت بدن و مسئولیت‌های اجتماعی شود که این موضوع با سطوح استرس بالاتر در صبح شنبه مرتبط است.

 سعی کنید زمان مشخصی را برای خوابیدن و بیدار شدن در نظر بگیرید و از چرت زدن خودداری کنید. همچنین ممکن است بخواهید قبل از خواب، با خاموش کردن یا کنار گذاشتن دستگاه‌های دیجیتال خود و تمرین تکنیک‌های تمدد اعصاب، یک روال ۳۰ دقیقه ‌ای آرامش ایجاد کنید.

 به گفته دانشمندان، هورمون‌ها نیز می‌توانند در احساس ما نسبت به شنبه‌ها (اولین روز بعد از تعطیلات) نقش داشته باشند. به عنوان مثال، کورتیزول یک هورمون چند کاره بسیار مهم است. این هورمون به بدن کمک می‌کند تا متابولیسم خود را کنترل کرده، چرخه خواب و بیداری را تنظیم کند و پاسخ بدن به استرس را انجام دهد.

 تحت استرس حاد، بدن ما نه تنها کورتیزول، بلکه آدرنالین نیز ترشح می‌کند تا برای جنگ یا فرار آماده شود. این زمانی است که قلب سریع می‌زند، کف دست‌هایمان عرق می‌کند و ممکن است واکنش تکانشی نشان دهیم. بنابراین نباید تعجب‌آور باشد که سطح کورتیزول، اندازه گیری شده در نمونه بزاق افراد کارمند در روزهای شنبه و یکشنبه بیشتر و کمترین سطح آن در جمعه‌ها و آخر هفته گزارش می‌شود.

 یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به این هدف و کاهش استرس کلی، فعالیت‌های تمدد اعصاب، به‌ ویژه روزهای شنبه یا فردای روز تعطیلی است. با پیروی از این نکات ساده، می‌توانید مغز خود را طوری آموزش دهید که باور کند همه روزهای هفته می تواند به خوبی آخر هفته و تعطیلات باشد.

 

 

کدخبر: 13211


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise