سه‌شنبه، 04 مهر 1402 - 15:36

در چه دوره‌ای از‌ زندگی احساس خوشبختی بیشتری می‌کنیم

تیمی از محققان اروپایی با انجام یک بررسی تازه تلاش کردند تا به این سوال پاسخ دهند که احساس شادی و خوشبختی در طول عمر انسان چگونه تغییر می‌کند و رضایت از زندگی در چه دوره‌ای بالاتر است.

سبک زندگی. امید بانوان؛‌ همشهری آنلاین نوشت، نتایج این مطالعه که بر اساس بررسی ۴۴۳ نمونه متشکل از ۴۶۰ هزار و ۹۲۰ داوطلب به دست آمده در نشریه علمی بولتن فیزیولوژی منتشر شده است، بر این باور است که رضایت از زندگی در فاصله سنین ۹ تا ۱۶ سالگی کاهش می‌یابد، سپس تا ۷۰ سالگی به آرامی افزایش می‌یابد. پس از این مرحله، رضایت از زندگی بار دیگر تا سن ۹۶ سالگی سیر نزولی به خود می‌گیرد.

محققان، کاهش رضایت از زندگی در سنین ۹ تا ۱۶ سالگی را به بروز تغییرات قابل توجهی در بدن و زندگی اجتماعی انسان نسبت دادند که اغلب با فرارسیدن دوره بلوغ همراه است. یافته‌های آن‌ها نشان داد که رضایت از زندگی با ورود نوجوانان به دوران بلوغ دوباره افزایش می‌یابد. همچنین، کاهش رضایت از زندگی در سال‌های پس از ۷۰ سالگی نیز با پدیدار شدن علائم و عوارض پیری مرتبط است.

سوزان بوکر، استادیار دانشگاه ورزش آلمان در کلن که در انجام این مطالعه مشارکت داشته است، توضیح داد که این تحقیق بر پایه تغییرات به دست آمده در سه مؤلفه اصلی بهزیستیِ ذهنی یعنی رضایت از زندگی، حالات عاطفی مثبت و حالات عاطفی منفی انجام شده است.

این تحقیق همچنین نشان داد که حالات عاطفی مثبت بین سنین ۹ تا ۹۴ سالگی سیر نزولی دارد. اما حالات عاطفی منفی در فاصله سنین ۹ تا ۲۲ سالگی اندکی نوسان دارد، ولی سپس تا ۶۰ سالگی روند کاهشی پیدا می‌کند و پس از این سن بار دیگر افزایش می‌یابد.

در مجموع، این تحقیق نشان داد که معمولا در طول عمر یک انسان، حالات عاطفی مثبت و منفی نسبت به رضایت از زندگی تغییرات متوسط بیشتری را تجربه می‌کند.

محققان امیدوار هستند که تحقیقات آن‌ها بتواند به طراحی برنامه‌هایی به منظور افزایش رضایت از زندگی و شادی در میان افراد مسن کمک کند.

 

 

کدخبر: 15710


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise