آرشیو، 15 فروردین0 1397 - 12:52

پر مسئولیت‌ترین مادران دنیا

گرچه از پرواز آنا فیشر نخستین زن فضانورد که به عنوان "نخستین مادری که به فضا" سفر کرد سال‌ها می‌گذرد، موضوع مادرانی که به فضا سفر می‌کنند تقریبا هیچ‌گاه مطرح نبود و به ندرت دیده شده که از زنان فضانورد در مورد مسایل خانوادگی خبری منتشر شود و این زاویه از زندگی آنها در رسانه‌های همگانی مطرح گردد.

کرج - امید بانوان؛ ایسنا نوشت؛ بنا به دلیل ناگفته‌ای، ناسا از انتشار اطلاعات در مورد اعضای خانواده فضانوردان این سازمان خودداری می‌کند و کمتر عکس و خبر درباره اعضای خانواده فضانوردان منتشر می‌شود. به همین دلیل انتشار عکس‌های آنه مکلین فضانوردی که اینک در ایستگاه فضایی بین‌المللی بسر می برد با فرزندش‌اش انعکاس وسیعی داشته و مورد توجه قرار گرفته است.

مکلین که اینک وارد چهل و یکمین سال زندگی خود می‌شود، قبل از آغاز سفر فضایی با سایوز ام.اس-11,  با پسر 4 ساله‌اش چند عکس گرفت که انتشار آنها با استقبال علاقمندان در دنیای مجازی واقع شده است. مکلین افسر ارتش آمریکا است که تحصیلات خود را با مدرک کارشناسی ارشد هوانوردی از دانشگاه نظامی وست پوینت، کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا از دانشگاه بات انگلیس و مدرک کارشناسی علوم بین‌المللی از دانشگاه بریستول به پایان رسانده که البته باید به آنها مدرک فضانوردی از مرکز فضایی جانسون و دانشگاه یوری گاگارین را هم اضافه کرد.

وی سال‌ها در ارتش آمریکا به عنوان خلبان فعالیت داشت از جمله سرپرست سرویس اطلاعاتی در عراق بوده است. او در 17 ژوئن 2013 در حالی از طرف ناسا به عنوان فضانوردان انتخاب شد که بیش از 2000 ساعت پرواز با 20 نوع مختلف بالگرد و هواپیما را در پرونده داشت. دوره آموزش عمومی فضانوردی مکلین در مرکز فضایی جانسون از اوت 2013 آغاز و در  9 ژوئیه 2015 پایان یافت. به این ترتیب او مدرک "فضانورد فعال" را از آموزشگاه این مرکز گرفت.

وی همچنین دوره مخصوص آشنایی با سفینه اسپیس ایکس، آشنایی با ناو کیهانی سرنشین‌دار سایوز، بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی و درس‌های فرود در مناطق مختلف اقلیمی و جغرافیایی متفاوت، دوره کوتاه مدت پزشکی و زیست شناسی مخصوص سفرهای فضایی و آموزش زبان روسی را دیده است. مکلین به وزنه‌برداری، راگبی، گلف، دوچرخه‌سواری و دویدن علاقه دارد و طی سال‌های 2004 تا 2006 و 2010 تا2012، عضو تیم ملی راگبی آمریکا و عضو تیم سافتبال آکادمی نظامی بود.

نکته بسیار جالبی که در مورد زنان انتخاب شده برای فضانوردی توسط ناسا باید بدانیم آن است که در مرحله گزینش یکی از سوالاتی که از آنها می شود این است: اگر شب قبل از پرتاب به فضا متوجه شوید فرزندتان بیمار شده چه می کنید؟ پاسخ به این سوال باید بسیار زیرکانه باشد که هم احساس مسئولیت کاری را برساند و هم نشان دهد احساسات و عواطف مادرانه در او وجود دارد.

انتهای پیام/

کدخبر: 793


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise