نــبضِ کُندِ قدرت خرید...

در حالی طی ماه‌های گذشته تا کنون، قدرت خرید مردم با نبض کُندی در جریان است که طبق آخرین داده‌ها و آمار موجود در این راستا، خرید کالاهای اساسی به نصف تقلیل پیدا کرده و اتخاذ راهکاری برای توان و افزایش قدرت خرید اکثریت افراد جامعه، از جمله اولویت‌های فعلی در اجتماع کنونی محسوب می‌شود.

تـکثر قتل‌های ناموسی در سـکوت لایحه زنان!

الهام آمرکاشی- پایگاه خبری امیدبانوان؛ قتل رومینای 14 ساله با داس توسط پدرش را هنوز قریب به اکثریتِ اذهان فراموش نکرده، که روز یکشنبه- سیزدهم آذرماه جاری، خبری مبنی بر قتل ناموسیِ دختر 17 سالۀ اهوازی به دست پدرش؛ در شماری از رسانه‌های کشور بارگذاری شد؛ موضوعی که در صورت نادیده‌انگاریِ مسئولان و عدم ضرب‌الاجل برای تصویب «لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت» می‌تواند به افزایش تکرار قتل‌های ناموسی در کشور بینجامد!

انگ‌زدایی از HIV ، ضرورتی مغفول در عصر حاضر!

رها سلامی- پایگاه خبری امیدبانوان؛ درحالی آمار ایدز در ایران در مدار صعودی در حال حرکت است که بر پایه آخرین اطلاعات موجود در این خصوص، زنان نیز سهم قابل توجهی در ابتلا به این بیماری را به خود اختصاص داده‌اند اما اغلب بانوان، به دلایل اجتماعیِ موجود و برچسب‌های عوامانه، برای تشخیص، آموزش و درمان، به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند!

خیزش مجدد کرونا و بی‌تفاوتی جامعه!

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت می‌گوید: «کرونا هنوز یک تهدید است»! مهمی که در سراسر کشور به یک بی‌تفاوتی بدل گشته و افزایش دو برابریِ آمار مبتلایان به کرونا، زنگ‌خطر خیزش مجدد این بیماری را به صدا درآورده است.

زنـگ خطر آوار متروپـل‌های متعدد در کـشور

رها سلامی- امیدبانوان؛ دو هفته از فروریختن عمارت متروپل عبدالباقی در آبادان می‌گذرد؛ بنایی با هزار اما و اگر و حواشی فراوان که چندین خانواده را داغدار و استان و ملتی را سیاه‌پوش کرد... اما این روزها درحالی احتمال ریزش بناهایی متعدد در اقصی‌ نقاط کشور به گوش می‌رسد که التهاب فروریختن دوباره‌ای از شبه‌متروپل‌ها برای یکایک افراد نگران‌کننده شده است.

آمـار کـهنۀ مـسئولان!

الهام آمرکاشی- امیدبانوان؛ درحالی از بحران جمعیت و مسأله ناباروری در کشور طی چندسال گذشته تا کنون به عنوان دغدغۀ جمعی یاد می‌شود که در بازگویی اعداد و ارقام در این زمینه، همچنان فقدانِ سرشماری و سندیت قطعی، بروز و ظهور مشخص دارد. مستندِ این کلام، رجوع به بارگذاری خبری باعنوانِ «بیش از ۳ میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد» ثبت‌شده در خبرگزاری تسنیم در سال 96 و عنوان خبری با تیتر «وجود بیش از ۳ میلیون زوج نابارور در کشور»، درج‌شده در خبرگزاری ایسنا به تاریخ امروز- بیست‌وهفتم اردبیهشت‌ماه است!

خشونت علیه زنان حتی در دوران جنینی!

زیر ذره‌بین- امیدبانوان؛ درحالی دیه جنین پسر ۴٨٠ میلیون تومان، جنین دختر ٢۴٠ میلیون و جنین نامشخص ٣۶٠ میلیون اعلام شده است که یک جامعه‌شناس در این خصوص معتقد است: این قوانین نوعی خشونت علیه زنان است.

فاجعۀ تکراری قتل زنان و عادی‌انگاریِ جامعه!

الهام آمرکاشی- امیدبانوان؛ درحالی هفتم اردیبهشت‌ماه جاری خبری با عنوانِ «قتل ۴ زن به دلایل نامشخص در غرب کشور» در بسیاری از پایگاه‌های خبری بارگذاری شد که بازتاب اکثریت افراد جامعه در برابر اخبار این‌چنینی، زنگ‌خطرِ عادی‌انگاری در این زمینه را به صدا درآورده است!

کرونا، دانش‌ آموزان روزه‌دار و پیک هفتم!

رها سلامی- درحالی از ابتدای هفته جاری، آموزش مدارس به صورت حضوری در حال انجام است و ترافیک‌های ممتد در خیابان‌ها از حضور حداکثریِ افراد در گروه‌های سنی مختلف خبر می‌دهد که روزگذشته حمید سوری- اپیدمیولوژیست، درباره احتمال وقوع موج هفتم کرونا؛ اواسط اردیبهشت‌ماه هشدار داد!

تعصب مردان و مرگ زنان!

رها سلامی- درحالی امروز، هشتم مارس «روز جهانی زنان» نامگذاری شده و سازمان ملل شعار «برابری جنسیتی امروز؛ فردایی پایدار» را برای روز جهانی زنان سال ۲۰۲۲ انتخاب کرده است که در جامعه کنونی و با اتفاقات عدیده که طی سالیان گذشته تا امروز در حوزۀ زنان در کشور درحال اتفاق است، همچنان خبر جدیدی برای گره‌گشایی در راستای برابری جنسیتی در کشور شنیده نمی‌شود و متقابلاً رخدادهای متعصبانه در خلأ قانونی در حال بروز و ظهورِ متوالی است!

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise