سه‌شنبه، 28 دی 1400 - 14:08

یامین‌پور:

تشکیل خانواده و جوانی جمعیت از مسائل اصلی کشور است

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: جوانان، ازدواج، تشکیل خانواده، کاهش طلاق و جوانی جمعیت، مسائل اصلی کشور است.

البرز- امید بانوان؛ «وحید یامین‌پور» حضور در نشست هم‌اندیشی کارشناسان حوزه برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان که به میزبانی استان البرز برگزار شد، اظهار کرد: شاید به نظر برسد مسئله اصلی در ازدواج جوانان مسائل معیشتی باشد در حالی که یافته‌ها نشان می‌دهد یکی از مهمترین عوامل فروپاشی خانواده‌ها و به تاخیر انداختن ازدواج، تغییر ادراکی است که در دختران جوان ایرانی از خود و نقش‌های اجتماعی که باید ایفا کنند و تخیلی که نسبت به آینده دارند رخ داده است.

وی با بیان این که  در واقع مسأله ما مسئله فرهنگ و سبک زندگی است گفت: بررسی‌های میدانی هم تایید می‌کند که ازدواج آسان به معنای ازدواجی که در سن پایین و با سهولت در برگزاری و مناسک آن انجام می‌شود تابعی از توسعه نیست.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد: در استان سیستان و بلوچستان ما شاهد پایین‌ترین نرخ طلاق، بالاترین نرخ ازدواج و پایین‌ترین سن ازدواج در زوجین هستیم، پس به این پرسش چگونه پاسخ خواهیم داد؟ آیا این آمارها تابعی از توسعه یافتگی است یا تابعی از توسعه نیافتگی است؟

وی با بیان اینکه بین تلقی که جوانان از رویدادها و وقایع دارند با آنچه فی‌الواقع رخ می‌دهد فاصلۀ زیادی است گفت: تصور نکنیم که طلاق همیشه معلولی است از زیرساخت‌هایی که ما توان و امکان تغییر آن را نداریم و همیشه هم اینگونه نیست که تورم و مشکلات اقتصادی مسبب طلاق باشند.

یامین‌پور اضافه کرد: اگر مهارت جوانان برای تشکیل و حفظ خانواده راتقویت کنیم و تغییرات هویتی صورت پذیرد حفظ کیان خانواده راحتتر خواهد بود.

وی اظهار کرد: در بحث جوانان و مطالعات صورت گرفته در این حوزه ما با شاخص Nit هم مواجه هستیم این شاخص گروهی از جوانان را پوشش می‌دهد که نه شاغل هستند و نه جویای کار و نه حتی محصل، این جوانان حتی در پی این هم نیستند که مهارت فردی و یا اجتماعی خاصی کسب کنند و اساسا روزگار آنها به بطالت می‌گذرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان بیان کرد: این شاخص در کشور ما مورد مطالعه جدی قرار نگرفته است، آمار دقیقی از این جوانان وجود ندارد و در سیاستگذاری‌ها نیز توجهی نمی‌شود در حالی که می‌توان حدود ۲۹ تا ۴۰ درصد از جوانان را با مقوله‌های این شاخص مورد بررسی قرار داد و سنجید.

وی تصریح کرد: این جوانان پرسه‌زن نباید در سیاستگذاری‌ها و برنامه ریزی‌های ما مورد غفلت قرار گیرند، بلکه باید این گروه به رسمیت شناخته شده و مسائل آنان به دغدغه‌های کارشناسان معاونت جوانان بدل گردد.

کدخبر: 7698


اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise