چهارشنبه، 08 تیر 1401 - 12:57

کتابی که رهبر انقلاب خواندن آن را به «خانم‌ها» توصیه کردند

خاطرات زنی که «سفیر ایران» در فرانسه شد

انتشارات سوره مهر چاپ هفتاد و هفتم از کتاب "خاطرات سفیر"، روایتی از زندگی پرچالش یک زن مسلمان در فرانسه، را روانه بازار نشر کرد.

فرهنگی- امیدبانوان؛ تسنیم نوشت: از روزگاری که اولین ارتباطات جامعه شرقی و ایرانی با دنیای غرب شکل گرفت، آثار متعددی از جانب هر دو جامعه در شرح این اولین تجربه‌های برخورد و حضور در جامعه جدید با مردمانی متفاوت نوشته شد. در این میان اما کتاب "خاطرات سفیر" را می‌توان از جمله آثار متفاوت در این زمینه به شمار آورد؛ کتابی که به قلم یک زن نوشته شده و رهبر انقلاب خواندنش را به "خانم‌ها" توصیه کردند.

نیلوفر شادمهری که هم‌اکنون استاد دانشگاه است، در دوران دانشجویی و جوانی پا به یکی از مراکز علمی فرانسه می‌گذارد؛ کشوری که همواره به لحاظ تقابل‌هایی که گاه با جامعه مسلمانان دارد، برای ما شرقی‌ها خبرساز است. شادمهری در کتاب "خاطرات سفیر" از همین تقابل‌ها و گاه ناآگاهی‌ها سخن گفته است.

او که پیش‌تر تجربیاتش از دوران دانشجویی را در صفحه وبلاگ خود منتشر کرده بود، با استقبال خوبی مواجه شد. حالا در کتاب "خاطرات سفیر" حدود 30 خاطره از آن ایام را متتشر کرده است. خاطرات شادمهری از جنس خاطراتی که عمدتاً از نویسندگان زن می‌شناسیم، نیست. چالش‌های زندگی یک زن مسلمان در دنیای غرب، محوری‌ترین موضوع کتاب اوست.

او شد سفیر ایران، یا بهتر بگوییم سفیر اسلام در قلب‌کشور فرانسه. بانویی محجبه و‌ شاید کمی متفاوت از هم‌سالان و همکلاسی‌های خود که برای تکمیل تحصیلاتش در رشته‌ طراحی صنعتی، برای مدتی ایران را به مقصد فرانسه ترک می‌کند و اینگونه خاطرات او آعز می‌شود. مواجهه‌ شادمهری با آدم‌های مختلف و اتفاقات متفاوت این خاطرات را جذاب‌تر می‌کند، از قبول نشدنش در بهترین دانشگاه فرانسه تنها به دلیل حجابش و  دست ندادن با سرشناس‌ترین اساتید مرد تا برگزاری دعای عهد در اتاق خوابگاه و خواندن دعای کمیل برای «یک سلیم النفس».

وی در بخشی از وبلاگ خود نوشته: "چند سال پیش وقتی برای تحصیل وارد فرانسه شدم، فکر می‌کردم فقط یک دانشجوی دکترای طراحی صنعتی هستم. اما دقایق زیادی نگذشت تا بفهمم پیش از اینکه دانشجو باشم در هر مقطع یا هر رشته‌ای، نماینده ایرانم و رفتار و گفتارم بیش از اینکه معرف "من" باشند، معرف یک مسلمان ایرانی است. برای کسی مهم نبود من چه می‌کنم و چه می‌خوانم. چیزی که اطرافیانم می‌خواستند بدانند پاسخ سوالات و شبهات ذهنشان بود درباره‌ هر چه به ایران مربوط می‌شد. مسئولیتم خیلی سنگین‌تر از آن بود که فکرش را می‌کردم. و اینچنین بود که سفیر ایران شدم."

"خاطرات سفیر" از زمانی که منتشر شده، مورد اقبال مخاطبان قرار گرفته است. انتشارات سوره مهر به تازگی چاپ هفتاد و هفتم از این اثر را روانه کتابفروشی‌ها کرده است.

 

 

کدخبر: 9399


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise